Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
    Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Rezolvarea prolemelor legate de LNb s-au receptor

sa constatat ca in ultimul timp au aparut mici proleme legate de receptia pachetului digi tv .adica de felul ca o antena de digi tv cu alt tip de receptor (altul in afara de conserva) prinde fara probleme programele free din pachetul digitv .si se constata ca receptorul de la digi nu prinde una s-au doua frecvente s-au nu prinde deloc.de multe ori s-a inlocuit lnb-ul cu altul si s-a rezolvat oarecum problema.Se da scanare si se constata ca apare putin semnal pe primul transponder dar receptorul nu prinde nimic.Rezolvare se intra in setare la LNB si se modifica valoare de 10600 in 10595 si se da din nou scanare ,se insista pe tasta Ok, si veti constata ca receptorul gaseste totul si functioneaza OK.Se pare ca tunerul de la digi tv este putin decalat in jos
    Parabolica-1.5m Al. (72.0E-30.0W).Parabolica -1,2m Al (80.0E-30.0W) Vara 2017 ,3 de ani de la decesul RADIO VACANTA .2 Aprilie 2016, au trecut 28 de ani de la disparitia lui TUDOR VORNICU,cel mai mare realizator de televiziune din toate timpurile,trecute ,prezente si viitoare.Tudor Vornicu...IREPETABIL.08.Aprilie 1989 ultimul "La sfarsit de Saptamana"semnat TUDOR VORNICU

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

esti sigur de asta,man? ca eu nu mai am aer de probleme cu cutiuta.
    I am another brick in the human wall!

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Cred ca este vorba de lnb si nu de tuner pe de alta parte l-am frecat si eu cu frecventele de la oscilator si pot spune ca nu am avut rezultate satisfacatoare.... oricum ajustand pas cu pas se obtine o imbunatatire nesemnificativa cel putin asa a fost in cazul meu .

cu state vechi in meserie Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Re: Rezolvarea prolemelor legate de LNb s-au receptor

Quote Originally Posted by mediaset
    sa constatat ca in ultimul timp au aparut mici proleme legate de receptia pachetului digi tv .adica de felul ca o antena de digi tv cu alt tip de receptor (altul in afara de conserva) prinde fara probleme programele free din pachetul digitv .si se constata ca receptorul de la digi nu prinde una s-au doua frecvente s-au nu prinde deloc.de multe ori s-a inlocuit lnb-ul cu altul si s-a rezolvat oarecum problema.Se da scanare si se constata ca apare putin semnal pe primul transponder dar receptorul nu prinde nimic.Rezolvare se intra in setare la LNB si se modifica valoare de 10600 in 10595 si se da din nou scanare ,se insista pe tasta Ok, si veti constata ca receptorul gaseste totul si functioneaza OK.Se pare ca tunerul de la digi tv este putin decalat in jos
    man sigur ai montat LNB-ul corect, adica l-ai rotit corect. Eu la vreo 15-20 de kituri cate am montat nu am avut niciodata probleme pe care le-ai zis tu.... dar poate ce am montat eu nu au avut probleme... totusi daca ai schimbat 2-3 LNB-uri si nu a mers eu inclin sa cred ca nu le-ai montat corect, sau receiveru are probleme caz in care te sfatuiesc sa mergi la o caseirie si sigur se va rezolva problema cu el.
    2XRCS DigiTV (2xrec+2xsmasrtcard(extra1)+antena+LNB), DK-1102 Offset 1,2 DM800

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Toata treaba vine de la LNB, cele de calitate mai slaba au o dispersie prea mare in jurul valorii de 10.600, lucru care se poate rezolva, asa cum a spus mediaset, prin modificarea valorii OL in menu. Problema cea mare este ca in LNB-urile astea de cacao frecventa OL nu este stabila si variaza cu temperatura si umiditatea.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

@mediaset
    Sunt sigur ca problemele pe care le ai cu receptia DIGI sunt din cauza orelor de gramatica la care ai lipsit in mod repetat, dupa cum se poate lesne constata din exprimarea ta.
    Get rich or die tryin'

arhanghelxxl
    Guest

Sal'[email protected]

Ce sa zic nu am nici focus nici digitv nici max tv is pe marginea textului insa nu pot sa ma abtin fara sa iti atrag atentia domnule- [email protected]@n- ca aici cel putin problemele gramaticale le trecem toti cu vederea.
    Prin urmare daca nu stii sa zici ceva util stai ca mine pe margine si fa-ti incalzirea pentru cand vine vremea sa intri pe teren!

(nu fi suparat pe mine-nici nu ma baga in seama!)

Sal'[email protected]

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default ce lume plina de destepti

Vai ce de lume desteapta avem pe forum.(profesori de romana)Cel putin am luat capacitatea????? :D Mereu in loc sa veniti cu idei si observatii va dati mari destepti..bine ca stiti voi sa montati antene.Dupa ce le montati sigur nu mai merg.poate de aia nu aveti nici o observatie, ca nu studiati fenomenul in sine.Destepti care pun antena pe frecventa cu semnalul cel mai tare si ii arata taranului ca este bine ,ca are semnal maxim ,este pamantul plin.Le puneti luati banii si plecati ,si ramane omul cu ochii in soare.Probleme au fost cu ultimul lot de antene.
    Parabolica-1.5m Al. (72.0E-30.0W).Parabolica -1,2m Al (80.0E-30.0W) Vara 2017 ,3 de ani de la decesul RADIO VACANTA .2 Aprilie 2016, au trecut 28 de ani de la disparitia lui TUDOR VORNICU,cel mai mare realizator de televiziune din toate timpurile,trecute ,prezente si viitoare.Tudor Vornicu...IREPETABIL.08.Aprilie 1989 ultimul "La sfarsit de Saptamana"semnat TUDOR VORNICU

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Nu stiu ce draq s-a intamplat cu ultimul set de antene, insa nici mie nu-mi merge bine. Am luat saptamana trecuta 2 kituri (acelasi lot). Primul are semnal pe TP3 98%. Celalalt nici batut, nici [email protected]#t n-a vrut sa treaca de 65%. Iar asta inseamna intreruperi enervante de imagine. Oricum, cu 1,4Al si invacom 0,3 semnalul e stabil la 99% (fara ajustari in receiver); probabil ca tipul asta de conserva nu stie sa afiseze 100%.
    KSC-570[12.01.A5]/Invacom 0,3dB/1,4m Al/ SRT V-50/ 18'/vizibilitate 62E-30W/ lat. 44.85N, long. 24.87E + DolceTV cu antena lui Digi. NOU! Acum cu montura polara ca sa vad 16E-ul!

arhanghelxxl
    Guest

Sal'[email protected]

E posibil ca o antena construita in serie sa fie deformata din faza initiala-foarte putin probabil doar daca constructorul este vreun amator ca mine!

Problema zic-nu e "ultimul" lot de antene ci mai binde de zis ultima serie de LNB vandute impreuna cu antenele acolo poate sa iasa buba !

@Mediaset a deschis topicul tintind tocmai problema ce vine de la lnb!
    Rezolvarea problemei ->arunca lnb ce il ai luat odata cu antena (sa il gaseasca unul ca mine ) ) si cumnpara un lnb mai de "soi" si nu cred ca o sa mai apara trasnai de genul mentionat cu OL!

Sal'[email protected]

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default salut

Ieri am montat inca un kit Digitv[antena+lnb gold] si am avut aceeasi problema cu lnb-ul si cu receiverul.Am scanat frecventele de la Digi,cind le gasea,le memora si dupa asta scria semnal prost si nu se vedea nici un program,alteori nu gasea nici un program.Am mai patit asa si la alte tipuri de receivere dar vina o dau pe lnb.Interesant ca legat cu aparatul de masura Satlook Mark 4 prin Loop de Digi-receiver vedeam toate programele libere de pe cele 3 frecventele.Calitate antena si lnb Digitv simpul= slaba.

I'm the truble man! Expert

Posts Thanks / Likes

eu mi-am luat antena de la o sc din oras si un receptor FTA . De la digi am inchiriat receptorul si pana acum n-am nici un fel de problema . Cred ca am facut bine ca am luat antena si LNB de la o firma .

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Astia de la digi isi bat joc de noi cu oalele lor si cacaturile alea de lnb-uri nu mai zic de aparate care asa de-odata nu mai arata nic semnal si trebuie resetat... asa periodic pt o buna functionare, de lnb-uri nu mai zic ca dupa ce ai cumparat kit-ul dupa o perioada de... trebuie schimbat si pus in vitrina, ca na. arata bine.
    Insa mergem inainte.
    Salutare.
    1.8m, 0.3 invacom, Humax 5400, dm100, dm500, dm 800, 42E-30W, ccam 2.1.3.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

RCS-ul va schimba actualele lnb-uri Gold 0,3 dB cu lnb-uri MTI.De asemenea,odata cu marirea puterii semnalului pe frecventele cu probleme,s-ar putea sa schimbe actualelele antene de 0,8m cu altele de 0,6m.
    clasix

I'm the truble man! Expert

Posts Thanks / Likes

0,6 m? wow
    DACA nu vor avea probleme cu semnalul este foarte bine

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)