Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 5 of 5

Thread: DivX corrupt

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default DivX corrupt

Am un video in format divX pe care nu-l pot vizona pana la capat. Am folosit cateva playere (Media Player Clasic, MPlayer, BSPlayer) si ma confrunt cu aceeasi poveste. Adica: incepe sa faca buffering pana pe la 30%, iar apoi nu pot viziona din el decat pana unde a facut buffering. Am incercat doua tool-uri free, DivX Repair si AviFixed sau ceva de genul, insa amandoua au dat verdictul: filmul este OK. Am incercat de asemenea sa il demultiplexez iar apoi sa il refac din nou dar nu am reusit (TMPGenc il incarca pana la 10% iar apoi se blocheaza - probabil pana acolo unde player-le au reusit sa faca buffering).
    Alte idei?

Multam'
    FAbian23

SUBpedia Expert
    Posts Thanks / Likes

Reencodare cu VirtualDUB, nu se repară niciodată bine...

Doar REENCODAREA te salvează...

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Incearca si VLC.
    SHALOM

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

Un film pe care il ai in intregime pe hard nu poate sa faca buffering - el face buffering atunci cind ii lipseste o parte, sau este incomplet. In cazul din fata, intr-adevar, trebuie incarcat si in VirtualDub si vazut cit poate Vdub incarca din el si repara, prin recompresie. Exista filme, nu multe, dar exista, care au fost capturate prost din sursa primara - deci filmul poate fi foarte bine vazut ca si fisier integral, numai ca partea de dincolo de 30 la suta e umpluta de zero-uri.

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Filmu' cu pricina a fost capturat cu o placa DVB-S, iar pe urma multiplexat cu VirtualDub. Filmul a fost intreg ptr. ca l-am verificat cand l-am dat jos de pe torrent, insa probabil in procesul de scriere pe DVD impreuna cu alte fisiere s'ntamplat ceva. Nu l-am verificat atent, iar amu' cand mi-am adus aminte de el, am avut surpriza sa vad ca nu-l pot viziona.
    Am sa incerc cu VirtualDub sa vad care-i baiu'.
    FAbian23

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)