Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12

Thread: Fxm

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default Fxm

fxm..e un file cu numele asta. Ce format e asta?Cum poate fi transformat in dvix? (E un film de pe net ce la proprietati arata ca ar fi un file fxm ..)Pe calc il vad dar vreau sa-l vad la TV in dvix .S-a incercat cu nero da nu merje
    thanks

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

Formatul ar putea fi unul folosit de vreo camera video digitala (Google e contradictoriu in ceea ce prveste acest format). S-ar putea insa si ca filmul acela sa fie un avi (sau mpeg) redenumit astfel. Vezi daca nu-l poti converti cu VirtualDub.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Mersi, hgfdgfui
    A mers cu Super(by eRightSoft)

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Silver Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by le099 View Post
    Ce-i asta? Omul voia sa converteasca in divx si pentru asta-i ajunge super care chiar asa e, super.
    19,2E + 0,8W => DM800 + DM520 + VuZero

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Cool

Quote Originally Posted by kromix View Post
    fxm..e un file cu numele asta. Ce format e asta?.............(E un film de pe net ce la proprietati arata ca ar fi un file fxm ..)
    @ruk22

FileSEE face asta:

FileSee is a powerful All-In-One file viewer. It is a tool that helps you to view files quickly. FileSee is a combination of a file manager, a text file viewer, an image viewer, a pdf viewer, a flash player, a video player, a mp3 player, a midi player, a hex file editor, a html viewer, a zip file decompresser, a filename batch renamer and manager, a desktop searching engine, a dll viewer, a wav to mp3 converter, a pdf text extractor.... So, FileSee is an All-In-One file viewer and a powerful file manager! FileSee's interface is similar to Windows Explorer.

In caz ca ai un fisier .FXM , FileSee il deschide.

In cazul de mai sus se vorbeste de un fisier : xxxxxxxxxxxxxx FxM.avi, FxM fiind numele celui care la pus in net.. Acesta este deja facut in XviD si era de ajuns sa-l treaca, asa cum a spus @ hgfdgfui prin VirtualDub.

Multumesc pentru atentia acordata.

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Cred ca tu vrei ca discutia asta s-o ia aiurea, omul a intrebat cu ce se poate transforma si tu-i spui ca se poate deschide cu FileSee - raspuns aiurea; daca fisierul era cum zici tu "xxxxxxxxxxxxxx FxM.avi" si in format xvid, atunci da, mergea facut din xvid in divx cu VirtualDub, insa se pare ca n-ai citit postul la care ai raspuns, deoarece kromix zice "E un film de pe net ce la proprietati arata ca ar fi un file fxm" (nu la nume) si cu Nero nu se poate converti, ce face VirtualDub poate face si nero dar mai incet (nu ma refer la filtrele care se pot aplica in VirtualDub ci doar la conversie), deci nu cred ca era filmul asa cum crezi tu in format avi. Iar faptul ca omul a folosit Super in loc de VirtualDub nu stiu ce te deranjeaza, VirtualDub este un cutit elvetian in materie de "prelucrat" filmele, cu filtrele aferente si cunostintele necesare poti face minuni, dar pentru conversii dintr-un format in altul, nu mi-o luati in nume de rau dar e mult mai indicat Super care cunoaste (cam) toate formatele si e si simplu de tot de folosit.

Si ironizarea cu " Multumesc pentru atentia acordata" las-o deoparte ca nu-si are rostul. De fapt omul si-a rezolvat problema asa ca oricum astea-s discutii aiurea...

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Nu am un motiv.

Titlul postului este Fxm. De aici trag concluzia ca este ceva folositor si .......indiferent de cele intamplate lui Kromix lansez FileSee, util lui pana la un anumit punct (face doar player .avi, nu si ceea ce face VDub).

Tin doar sa-ti spun ca un fisier .fxm este generat de WinFax, deci ca prin urmare, asta in caz ca folosesti logica, ai sa-ti dai seama ca nu este posibil ceea ce mentii. Aceste fisiere pot fi deschise si convertite doar in anumite formate (ex. .jpg, .bmp, etc...), nu si in DivX/Xvid.

Revin la problema amicului nostru Kromix.

Acel fisier descarcat din net era deja in unul din formatele DivX/Xvid, unica problema era ca FourCC-ul sa fie inteles de Player-ul lui (caz intalnit destul de des la filmele din internet, nu mai dau explicatii, am tot scris despre aceste rahaturi). In acest caz se foloseste VirtualDub in modalitate Direct Stream Copy (settare in VIDEO) chestie de max 4 min. Nu se vorbeste de o conversie ci de o scanare si reoranduire a acelui FourCC. Asta pentru cunostiintele tale viitoare.

P.S.

Ca sa te convingi pe deplin, roaga-l pe @Kromix sa-ti dea sursa, descarca si .......
    Sau mai bine iti dau un link cu .fxm (citeste bine link-ul)
    http://www.torrentz.com/search?q=.fxm&x=58&y=29

Super este destul de limitat din punctul meu de vedere, bun pentru incepatori.

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Titlul postului este Fxm. De aici trag concluzia ca este ceva folositor si .......indiferent de cele intamplate lui Kromix lansez FileSee, util lui pana la un anumit punct (face doar player .avi, nu si ceea ce face VDub).
    Gresit, nu-i este util lui deloc, cum a scris, pe pc il putea vedea si fara minunatul tau FileSee, el voia sa-l vada pe tv, deci folosindu-mi logica in dvd-player

Tin doar sa-ti spun ca un fisier .fxm este generat de WinFax, deci ca prin urmare, asta in caz ca folosesti logica, ai sa-ti dai seama ca nu este posibil ceea ce mentii. Aceste fisiere pot fi deschise si convertite doar in anumite formate (ex. .jpg, .bmp, etc...), nu si in DivX/Xvid.
    Sincer nu ma intereseaza acest format deoarece nu-l folosesc, si folosindu-mi logica inca o data, din moment ce-i mergea fisierul pe pc si voia sa-l converteasca in divx pt a-l putea vedea pe tv m-am gandit ca nu va vrea sa se uite la faxuri pe tv.

Super este destul de limitat din punctul meu de vedere, bun pentru incepatori.
    Bineinteles ca pentru incepatori, meseriasii au cite 4-5 programe pe bani dar crack-uite pentru diferite formate, de ce sa folosesti un program free care le cunoaste pe toate cind poti sa-ti complici viata?

Si apropos, VirtualDub il cunosc bine si il folosesc de multi ani si nu doar pentru taieri si conversii insa nu se compara cu Super deoarece sunt doua programe diferite, eu sustin in continuare Super-ul, asa cum zici tu pentru incepatori ca doar ei cind au nevoie de un convertor sa ia doar unul pt toate formatele nu sa-isi incarce pc-ul cu o gramada de softuri care de care mai scumpe si poate si nefolositoare.

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ruk22 View Post
    .........."E un film de pe net ce la proprietati arata ca ar fi un file fxm" ,.................................deci nu cred ca era filmul asa cum crezi tu in format avi.......
    Vad ca pana la urma ai folosit logica, dar totusi nu mi-ai spus ce tip de file putea sa fie?

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Default Fxm

filmele cu terminatiile "Fxm" "FXG" "aXXo" sunt de fapt DVDRipp-uri, cu o marime in jur de 700 Mb (+/- cativa ). Aceste terminatii reprezinta de fapt numele celui / echipei ce a executat transformarea din format DVD in format DivX , XviD sau avi, si filmele lor sunt MEREU de calitate(sincronizare, calitate audio- video, etc) Cat despre programe de transformare dintr-un format in altul, nu pot sa te ajut ptr. ca eu vad filmele pe comp. - imi da voie un monitor de 24 de inchi. Ce pot sa-ti spun este ca filmele "aXXo" le-am pus pur si simplu pe DVD-uri ptr. un prieten si le-a vazut pe DVD Playerul lui fara probleme

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Default Fxm

Filmele DVD Ripp de care ti-am spus mai sus ( aXXo, Fxm, FXG ) le gasesti pe site-uri de torrente. Iti recomand sa le cauti pe "The Pirate Bay.org, " "Mininova.org" si "Superfundo.org" si ai nevoie (daca nu cumva folosesti deja, dupa cum cred ) de un program ptr. download; Azureus e mai rapid dar papa RAM, UTorrent e un pic mai lent dar nu papa RAM. Tu alegi

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)