Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
    Junior Member Friend
    Posts Thanks / Likes

Exclamation Antena Portugalia

Buna la toti care posteaza pe acest forum.
    Am asa o intrebare la cei care cunosc mai bine vreau sa montez o antena in Lisabona Portugalia cu trei LNB-uri, si anume pentru Sirius, Hotbird si Eutelsat W2.Rog ajutorul vostru care este ordinea dea fi cuplate pe antena. La moment la mine sta Sirius pe bara principala si in partea dreapta sta Hotbird adica reesa ca Sirius este principal si apoi Hotbird nustiu daca este corect asa fiindca am vazut la un coleg in Bucuresti ca primul sau pe centru sta Hotbird, Sirius pe stinga si Eutelsatul pe dreapta daca sa stai in spate la antena.Nustiu daca este clar dar cam asta este.Este posibil de montat trei LNB-uri la o antena de 80 cm si care este ordenea.
    O zi buna la toti
    Cam Matrix revolution, Nagra, Tv Cabo

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

am vazut la un coleg in Bucuresti ca primul sau pe centru sta Hotbird, Sirius pe stinga si Eutelsatul pe dreapta daca sa stai in spate la antena.
    corect cele spuse mai sus.o antena mai mare nu ar fi o idee rea.

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by igorbatcu View Post
    Buna la toti care posteaza pe acest forum.
    Am asa o intrebare la cei care cunosc mai bine vreau sa montez o antena in Lisabona Portugalia cu trei LNB-uri, si anume pentru Sirius, Hotbird si Eutelsat W2.Rog ajutorul vostru care este ordinea dea fi cuplate pe antena. La moment la mine sta Sirius pe bara principala si in partea dreapta sta Hotbird adica reesa ca Sirius este principal si apoi Hotbird nustiu daca este corect asa fiindca am vazut la un coleg in Bucuresti ca primul sau pe centru sta Hotbird, Sirius pe stinga si Eutelsatul pe dreapta daca sa stai in spate la antena.Nustiu daca este clar dar cam asta este.Este posibil de montat trei LNB-uri la o antena de 80 cm si care este ordenea.
    O zi buna la toti
    sa fi iubit!sirius e pt max tv?locuiesc tot in lisboa si la mine merge brici!salutare!
    PixxPlus,Opentel DCS3000V,PowerboxTVcabo

Junior Member Friend
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by adrianoM View Post
    sa fi iubit!sirius e pt max tv?locuiesc tot in lisboa si la mine merge brici!salutare!
    Buna spunemi te rog si mie cum trebuie de facut ca sa am si eu aceste canale.Fiindca canalu Acasa, si altele Romanesti de pe Sirius in afara de ProTV International sin t inchise e posibil de deschis sau nu.

Junior Member Friend
    Posts Thanks / Likes

Buna spunemi te rog si mie cum trebuie de facut ca sa am si eu aceste canale.Fiindca canalu Acasa, si altele Romanesti de pe Sirius in afara de ProTV International sin t inchise e posibil de deschis sau nu.
    Cum este posibil de vazut canalul Taraf, TVR1, TVR2,Acasa si altele care sint postate pe Sirius si anume de vazut in Portugalia.
    Va multumesc anticipat

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Smile buna

canalele protv acasa procinema nu se pot vedea .iar pe sirius se se pot vedea protv inter taraf etno utv realitatea

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Cum este posibil de vazut canalul Taraf, TVR1, TVR2,Acasa si altele care sint postate pe Sirius si anume de vazut in Portugalia.
    Va multumesc anticipat
    eu le vad aici in portugalia dar am abonament max tv...
    PixxPlus,Opentel DCS3000V,PowerboxTVcabo

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Smile hj

cele enumerate sunt libere

Junior Member Friend
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by steli View Post
    cele enumerate sunt libere
    si cum sa le vad liber in Portugalia este posibil sau nu cami spune ca nui semnal sau ca este blocat acuma la moment numai tin minte.Ajutatima va rog

Nepriceput in multe Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Pe Eutelsat 16 grade Est (W2)

Undeva mai sus ai spus ceva de pozitia LNB-urilor cred ca ar fi corect asa : Hotbird 13 grade Est la mijloc si cel pt W2 in stanga iar cel de Sirius in dreapta daca stai in spatele antenei.

Pe W2 16E Sunt mai multe programe romanesti free pe acest satelit Eutelsat W2 :
    Tvr Cultural ,tvr International , Tvr Cluj,Iasi,Timisoara,Craiova(programe regionale doar cateva ore pe zi ,dar in rest transmite tvr 2 free )[frecventa 11471 V 29950];
    Antena 3(stiri),Antena 2,Euforia Life (antena 4),Antena international (asta are emisiuni in reluare ,inregistrari)(frecventa 11131 V 14815);
    Favorit Tv (muzica populara),National 24Tv(stiri)(frecventa 11045 H 10555
    ProTv International si Alfa Omega si Credo (religioase ultimele 2)(frecventa 11513 V 29950 ;--->acestea sunt free desi arata ca ar fi codate

Pe Hotbird 13E e doar Tvr International frecventa 11623 V 27500 3/4;

Pe sirius 5 E sunt :Kiss tv si U tv- muzica usoara , Etno Tv- muzica populara ,Taraf Tv- manele ; ProTv International si Meteo Tv(frecventa 12697 V 14685);
    Realitatea Tv(stiri),Alfa Tv,Money TV(financiar)si Flux TV(frecventa 12680 V 13333);
    Pro TV International (frecventa 12456 H 27500

Canalele mentionate sunt free dar am uitat sa spun ca iti trebuie si o antena mare peste 160cm ca sa vezi aceste programele de pe sirius ,pe W2 si hotbird nu sunt probleme si cu antena de 80 cm
    Poate o varianta ar fi sa te uiti peAmos 4grade W acolo sunt Senso ,Good Life ,Trinitas (religios),Tv Neptun dar trebuie antena mare 150 cm -180 cm si TVRM ,TV Oltenia si Alfa Ploiesti sau 1grad W este OTV free DD Tv U TV (muzica) si daca iti iei un receptor echo poti vedea pe acolo si alte programe (antena 50cm- 80 cm )
    45*49 N , 24* 8 E offset 180 cm Pozitioner Strong , Actuator 21' Strong

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by adrianoM View Post
    eu le vad aici in portugalia dar am abonament max tv...
    Curios ca vezi taraful cu abonament max mai ales ca nu e codat pe sirius .Asta ca sa nu mai zic ca-ti trebe parabola de 180 sa prinzi taraful in portugalia.Uita-te si tu ce acoperire are spotul respectiv:
    http://www.satcodx.info/SIR/SIR002KC.jpg

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gymi View Post
    Curios ca vezi taraful cu abonament max mai ales ca nu e codat pe sirius .Asta ca sa nu mai zic ca-ti trebe parabola de 180 sa prinzi taraful in portugalia.Uita-te si tu ce acoperire are spotul respectiv:
    http://www.satcodx.info/SIR/SIR002KC.jpg
    http://www.lyngsat-maps.com/maps/sirius2_eurb.html
    Asta e acoperirea corecta. De exemplu conform hartii tale maxul nu merge in sud, in irak, iar acolo merge de rupe cu antena de 1,65 m. asa ca in Portugalia ar trebui sa mearga fara probleme.

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by viocons72 View Post
    http://www.lyngsat-maps.com/maps/sirius2_eurb.html
    Asta e acoperirea corecta. De exemplu conform hartii tale maxul nu merge in sud, in irak, iar acolo merge de rupe cu antena de 1,65 m. asa ca in Portugalia ar trebui sa mearga fara probleme.
    imaginea pt max e asta el a spus de transporderul ala ca asa are acoperire http://www.satcodx.info/SIR/SIR002KE.jpg

Ceea ce arati tu e o acoperire generala dar luat pe transporderri e alta realitatea ,e bine ca apar contradictii pt ca asa aflam si noi mai multe

"La toti ni greu" )

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Posibil sa ai dreptate, taraful nu mai tin minte daca mergea

Posts Thanks / Likes

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)