Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 10 of 10
    Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

Default LED semnal sau bargraf pe afisajul receptorului

Actual folosesc un SRT6125.
    Ar cam trebui sa-l schimb ca a imbatranit si vreau un receptor care sa prezinte caracteristicile din titlu.
    Dintre echosmart, globo, strong care tip de receptor are asa ceva?
    Tnx.
    spersanutiiamulttimpsacitesticanuamsemnatura

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by pytonu View Post
    Actual folosesc un SRT6125.
    Ar cam trebui sa-l schimb ca a imbatranit si vreau un receptor care sa prezinte caracteristicile din titlu.
    Dintre echosmart, globo, strong care tip de receptor are asa ceva?
    Tnx.
    -bargraful pt ce ti-ar fi util , pt reglat antene fara a mai avea nevoie de televizor?
    -scuza-ma daca deviez de la subiect , dar pt reglat antene folosesc de ani de zile nokia 9600/DBV2000 (e adevarat daca srt-ul e imbatranit atunci ''strabunicu'' nokia...)

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

Exact.
    Acum reglez cu SRT6125.
    Satelitul il gasesc foarte usor si repede bazandu-ma pe LED-ul receptorului iar reglajul fin il fac cu satfinderul analogic, care ma cam enerveaza.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by pytonu View Post
    Exact.
    Acum reglez cu SRT6125.
    Satelitul il gasesc foarte usor si repede bazandu-ma pe LED-ul receptorului iar reglajul fin il fac cu satfinderul analogic, care ma cam enerveaza.
    -nu ca nu ar exista, eu insa nu am vazut receptoare cu bargraf ; insist cu nokia deorece poti face inclusiv reglajul fin datorita afisajului alfanumeric al receptorului;
    -merita o incercare la sectiunea SHOP , poate gasesti un dbox/9200/9500 sau 9600 , sigur nu vei fi dezamagit.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

eu ti-as recomanda un strong din seria 4000.la meniul de instalare pui antena pe motor si ai un indicator de semnal si calitate grozav.si la seria 6000 este dar nu iti apare semnal decat cand esti pe satelit.la seria 4000 iti indica 15 la suta procent ceea ce iti arata ca lnb este ok.daca nu iti apar cei 15 la suta ai probleme cu conexiunea lnb receptor sau lnb defect
    boy2good

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by boy2good View Post
    eu ti-as recomanda un strong din seria 4000.la meniul de instalare pui antena pe motor si ai un indicator de semnal si calitate grozav.si la seria 6000 este dar nu iti apare semnal decat cand esti pe satelit.la seria 4000 iti indica 15 la suta procent ceea ce iti arata ca lnb este ok.daca nu iti apar cei 15 la suta ai probleme cu conexiunea lnb receptor sau lnb defect
    -este foarte adevarat, dar aceasta implica prezenta televizorului langa receptor sau in apropierea acestuia.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Dupa parerea mea receptorul strong 6125 ii foarte buun pt reglaj , si nu se merita schimbat ,
    eu folosesc un receptor identic de vreo un an jumate , pana nu demult imi caram tv ul sport
    dupa mine ,acum am luat un lcd de 7 inch micut , usor de dus , nici prea scump (290 Ron) si sunt foarte multumit de el. Am si unul din seria 4000 dar la reglaj de antene nu mi se pare asa de bun pe cat seria 6000 . Acuma daca il reglezi dupa led ul receptorului , de unde stii ca nu esti pe alt satelit ? de ex 12687 iti arata semnal si pe digi , si pe hotbird .
    Strong 6130 ,Strong 4401 evo, HH srt dm 2100 , 0,90 offset

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

Cam asa e, SRT 6125 e excelent pentru reglare antene, dar din pacate nu mai este sustinut cu soft. Eu am de gand sa-l donez si sa cumpar altul si am vrut sa stiu daca mai exista receptoare care sa aiba macar acel LED vioi pentru indicarea semnalului.

Potrivirea frecventelor nu este o problema. Mai exista busole, un TV in casa, frecvente stiute pentru reglare etc..

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

GATA.

Raman fidel la STRONG si am comandat SRT6016.

Asa ca am sa pastrez SRT6125 si am sa donez SRT6016 (de fapt il montez la tovarasa mea).

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

Mi-a sosit receptorul (SRT6016) si spre surpriza mea acest tip de receptor pe afisajul sau arata semnalul in dB.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)