Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 11 of 11
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Question Ajutor canale verticale!!!

Bun gasit la toata lumea de pe acest forum.Am si eu o nelamurire.Eu ma aflu in Italia si de curand am cumparat un decodor FTA cobra model lince si o parabolica de 80.Pana aici toate bune si frumoase,dar problema e ca pot receptiona doar programele romanesti care se transmit pe polarizarea orizontala,iar pe verticala nu am semnal deloc.momentan eu satu pe sirius2 si reusesc sa prind doar protv intl.Intrebarea e ce pot face pentru o prinde si programele transmise cu polarizare verticala.Multumesc anticipat celor care ma vor lamuri si pe mine.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Incearca si alte frecvente de pe verticala. S-ar putea sa nu fie reglata antena cum trebuie, aici includ si pozitia lnb-ului.
    Nici eu nu mai stiu ce am si ce-mi mai trebuie.

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu sunt meserias la subiectul asta, dar cred ca ar trebui sa incerci un alt LNB. Daca nici ala nu merge, verifica daca tensiunea de comanda pentru comutarea H-V ajunge in LNB. Daca nu ai tensiune de comanda, problema e din receptor (sursa, probabil).

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Banuiesc ca vrei sa receptionezi etno,taraf, realitatea etc
    Depinde in ce zona a italiei locuiesti.De la Roma in jos intra rau si pe parabola de 120 asa ca aia de 80 nu ai nici o sansa.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Locuiesc in bari,dar chestia curioasa e ca nici macar nu imi da nici un pic de semnal pe nici o frecventa verticala.Precizez ca am incercat toate frecventele posibile pe verticala dar fara nici un rezultat.Pro tv intl se vede perfect cat si tvrm.Ce as putea face?

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Pai nu este nici o frecventa pe vertical care poate fi receptionata in italia.
    Vezi aici www.lyngsat.com

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Ca sa fii sigur ca sistemul tau nu este defect (LNB sau receiver), indreapta putin antena pe HotBird si vezi daca prinzi RAI-urile sau Mediaset (cele free sunt verticale). Daca merg, inseamna ca toata aparatura este OK si atunci ai 2 posibilitati: ori reglezi antena foarte bine pe Sirius, ori o schimbi cu alta mai mare.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Unhappy

Prima data cand am montat antena,am stat vreo saptamana pe hotbird,iar canalele RAI si Mediaset mergeau super,chiar toate.De cand am schimbat satelitul,vad numai canalele orizontale.

Junior Member Friend
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by baronul21 View Post
    Bun gasit la toata lumea de pe acest forum.Am si eu o nelamurire.Eu ma aflu in Italia si de curand am cumparat un decodor FTA cobra model lince si o parabolica de 80.Pana aici toate bune si frumoase,dar problema e ca pot receptiona doar programele romanesti care se transmit pe polarizarea orizontala,iar pe verticala nu am semnal deloc.momentan eu satu pe sirius2 si reusesc sa prind doar protv intl.Intrebarea e ce pot face pentru o prinde si programele transmise cu polarizare verticala.Multumesc anticipat celor care ma vor lamuri si pe mine.
    Buna ziua la toti
    Eu ma aflu in Portugalia si am aceeasi problema, numai ca eu am simnal dar numi arata nimic care este diferenta dintre pozitie verticala si cea gorizontala nu inteleg cum se poate instala LNB ca sa fie vertical si orizontal va rog sa ma ajutati si pe mine.
    O zi buna la toti in continuare.
    Cam Matrix revolution, Nagra, Tv Cabo

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by igorbatcu View Post
    Buna ziua la toti
    Eu ma aflu in Portugalia si am aceeasi problema, numai ca eu am simnal dar numi arata nimic care este diferenta dintre pozitie verticala si cea gorizontala nu inteleg cum se poate instala LNB ca sa fie vertical si orizontal va rog sa ma ajutati si pe mine.
    O zi buna la toti in continuare.
    la ce problema te referi?LNB-ul se monteaza normal,tu nu ai nici o treaba cu polarizarile horiz. si vertical-Lnb-ul face "treaba"...Pe ce satelit ai antena?
    PixxPlus,Opentel DCS3000V,PowerboxTVcabo

Junior Member Friend
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by adrianoM View Post
    la ce problema te referi?LNB-ul se monteaza normal,tu nu ai nici o treaba cu polarizarile horiz. si vertical-Lnb-ul face "treaba"...Pe ce satelit ai antena?
    Buna inca odata eu am o antena de 80 cm. si am primul LNB pe Sirius si al doilea pe Hotbird, dar ma gindesc sa pun si Eutelsat W2, am vazut in Bucuresti ca sint cuplate pe aceeasi antena dar in Portugalia am inteles ca trebuie antena aparte.
    Cam Matrix revolution, Nagra, Tv Cabo

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)