Salut!

In ultima vreme m-am apucat sa studiez Dreambox-ul mai amanuntit si, printre altele, sa imi aranjez si canalele TV in Bouquets. Si am intampinat o nelamurire.

In Menu -> Setup -> Service searching -> Manual Transponder Scan apare o optiune "Inv" (in dreapta campului Frequency). Nu am gasit niciunde ce inseamna acest "Inv" si problema care mi-o pun este (in primul rand ce este, desigur ) daca acest checkbox trebuie sa fie bifat sau nu. Sincer sa fiu nu imi amintesc daca el a fost bifat sau nu la inceput (in manual el apare nebifat la poza data exemplu - si si eu imi amintesc ca parca era necodat acest checkbox).

Problema asta mi-o pun pentru ca m-am lovit de o ciudatenie la scanarea Eutelsat W2 de la 16E - nu pot sa am in lista ambele frecvente RRsat 11276 MHz., Pol. H, SR 11110 ksym/s, FEC 5/6 si 11293 MHz., Pol. H, SR 13333 ksym/s, FEC 5/6. Ori una, ori cealalta, dar ambele nu (se inlocuiesc canalele unele pe celelalte astfel incat sa fie doar acelea de pe unul din aceste doua transpondere). Am observat ca desi am scanat toate transponderele, apareau la Services doar canalele de pe 11276 H, si am dat un Manual Scan (fara sa fiu atent la checkboxul "Inv") la frecventa 11293 H si au aparut canalele, dar le-au inlocuit pe cele de pe 11276 H. Si am vrut sa dau iar Manual transponder Scan la aceasta frecventa dar am descoperit ca era bifat checkbox-ul "Inv" si mi-a fost frica sa mai scanez, dupa ce am vazut ce s-a intamplat

Si, eventual, sa mai imi spuneti ce reprezinta optiunile "use ONIT", "use BAT" si "network search" tot din aceasta caseta de dialog

Multumesc,

BAV