Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 7 of 7
    Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Editare Ignore List

Salut!

In ultimele zile m-am ocupat intensiv de Dreambox... vreau sa spun... am incercat sa "patrund" mult mai adanc in... tainele lui Setari, re-setari si din astea (care intre noi fie vorba... sunt excelente... deci nu am vazut pana acum ca poti pune programe pe el, jocuri si eu mai stiu ce... ca am ramas mut cand am vazut cate poti face cu el, asta pe langa ceea ce face el bine )

As vrea sa intreb cum se poate edita ignorelist-ul Gbox-ului.

Mai exact... sa zicem ca vreau sa pun in ignore TV Cabo de la 30W, pentru ca antena mea nu se poate pozitiona la aceasta pozitie orbitala, dintr-un motiv sau altul.

Trebuie facut ceva de genul:

1. Ma uit in ident.info si gasesc TV Cabo in lista:

18014801;18014801 TV CABO (30W)

2. Deschid ignore.list in Notepad sau eu stiu... intr-un editor de texte, si adaug linia:

G: { 18014801 }#TV CABO (30W)

unde ce e scris cu rosu match-uieste Id-ul gasit pentru TV Cabo in ident.info (scris cu magenta) Imi place la nebunie cum suna numele asta de culoare "magenta" daca vreti sa va povestesc la offtopic odata ce am patit din cauza numelui astuia "magenta" o sa va zic... nu e de bine, oricum... dar e comic

3. Salvez noul ignore.list si il upload-ez inapoi in Dreambox si dau restart.

Asta e procedura? Sau se (poate) face asta in alt mod? Sau exista vreun program special pentru asa ceva?

----------

Si mai vreau o intrebare: rasfoind astazi ident.info-ul am gasit... un exemplu... Canal+ France (19E) care apare in forma:
    01000003;01000003 (Old) S1 - Canal+ France
    01000080;01000080 S2 - Canal+ France (19E)
    01000081;01000081 S2 - Canal+ France (19E)
    01000082;01000082 S2 - Canal+ France (19E)
    01000083;01000083 (ID.Unused)Virtuall Card K3/S2 - Canal+ France
    05008110;05008110 Canal+ France (19E)
    05008C00;05008C00 (Old) Canal+ France
    05008C10;05008C10 (Old) Canal+ France
    Daca as vrea sa ignor Canal+ France (19E) ar trebui sa pun cate o linie G: in ignore.list cu fiecare din ID-urile de mai sus? Sau ajunge numai una (anume)?

----------

Si inca o intrebare as mai vrea. Tot la rasfoitul ident.info-ului am gasit in cazul asta la TPS iarasi mai multe intrari:
    01000009;01000009 (Old) S1 - CSN/TPS
    05007C00;05007C00 TPS (13E) (TPSCrypt2) (EMU only Via2.3)
    05015000;05015000 (Old) TPS
    05020000;05020000 TPS (Via PC 2.5) (13E)
    05020010;05020010 TPS (Via PC 2.5) (13E)
    05022600;05022600 TPS (13E)
    05022610;05022610 TPS (13E)
    Lasand la o parte intrarile cu mentiunea (Old) (banuiesc ca asta inseamna ca ID-urile respective nu se mai utilizeaza de TPS) raman 5 astfel de... "intrari". La una din ele e precizat "EMU only". Asta probabil inseamna ca (,) cheile apar datorita utilizarii de catre user-ul respectiv a unui emulator. Daca este asa... de unde stie Gbox-ul ca acele chei sunt generate de emulator si nu de un smartcard original? Aceeasi intrebare se poate si in cazul CSLink de exemplu:
    0D030400;0D030400 CS Link (23E) (EMU225)/Virtuall OPOS Card
    0D030800;0D030800 CS Link/CS Film/Galaxie Sport (23E)/Virtuall OPOS Card
    Ar fi indicat sa ignori ID-urile la care apare mentiunea asta "EMU" ca sa ramai doar cu carduri oficiale in lista? Sau dimpotriva? [Ma gandesc ca pe un emulator (sa zicem TPS) poti vedea si Multivision in timp ce pe un smartcard oficial nu... si e mai "rentabil" sa vezi si Multivision-urile.]

----------

Si mai o intrebare Legata de Conax. Observ ca la Conax exista doar trei intrari, dintre care prima este:
    0B000000;0B000000 Conax (TechnisatMTV+Radio/FocusSat/C+Nordic/iTVN(DVBT)/DigiAlb/DishTV-19E/1W/1W/13E/16E/95E)
    De ce nu apare si aici o lista ca la toate celelalte sisteme de codare? De exemplu sa zicem ca vreau sa ignor DigitAlb. Nu pot face lucrul asta fara sa ignor intreaga lista de programe Conax?

----------

Si ultima intrebare (in postul asta ). Ce inseamna "tunneled Nagra"? Ma intriga lucrul asta si mai mult pentru ca vad mentiunea respectiva la ID-uri de Mediaguard sau Betacrypt si nicidecum la Nagravision.

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri (si pt. rabdarea cu care cititi romanul de mai sus)

BAV

P R I M E Mentor
    Posts Thanks / Likes

Eu folosesc programul Gbox Share Control in care poti edita foarte usor ignore list-ul.
    Offset 0.95m Aluminiu,Lnb 0.3dB,H-H Strong DM2100,DM 500S ,Dm 500HD

Be the type of person that when your feet touch the floor in the morning the devil says, "Aww shit... they're up"

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Salut!

Am descarcat si eu programul Gbox Share Control, dar am o nelamurire Programul se instaleaza pe computer sau in Dreambox?

BAV

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by BAV View Post
    Salut!

Am descarcat si eu programul Gbox Share Control, dar am o nelamurire Programul se instaleaza pe computer sau in Dreambox?

BAV
    Pe computer

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Salut!

Ma gandeam eu ca e pentru computer, ca avea extensia .exe Dar am zis sa fiu sigur

Am instalat mai inainte Gbox Share Control (descarcat de pe RDI-dreambox.com) - versiunea 2.4 beta - si merge super

Si intr-adevar e usor de folosit

Multumesc pentru ajutor.

BAV

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Level 0

Salut!

Am instalat Gbox Share Control si am o.. sa ii zicem... nelamurire In legatura cu level-urile cardurilor.

Am citit in HowTo Gbox de pe RDI-Dreambox.com printre altele, despre level-urile cardurilor.

Mai exact... un card care imi este indicat cu level 0 in Gbox Share Control (apare pe fond galben) imi ajuta ceva sau nu, pana la urma? Vreau sa spun... un card cu level 0 deschide canalele pe care este menit sa o faca?

Ca am vazut ca exista optiune de a adauga o Y-linie pentru toate cardurile de level 0... si de asta ma intreb... daca exista o astfel de optiune in program, ma ajuta aceste carduri? (Despre level 0 am priceput din documentul citit, ca inseamna ca nu poate fi sharuit mai departe de mine, dar Gbox Share Control-ul m-a pus pe ganduri cu marcatul cu galben plus optiunea de Y-line a cardurilor cu level 0)

Multumesc,

BAV

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Optiunea aia este utila in cazul in care rulezi gbox pe un PC, caz in care nu ai ce face cu carduri level 0. In dream probabil nu vei dori sa ignori cardurile respective.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)