Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default dreambox 500s blocat

salut sunt un nou venit si totodata un incepator in ale dreamboxului;am achizitionat un dreambox 500s si am trecut la treaba,am intrat la sectiunea dreambox si am urmat instructiunile (dream up:erase,flash imagine gemini)totul a decurs perfect,dupa terminare am scos receptorul din priza si nullmodemul si am conectat receptorul la televizor si NIMIC LEDUL verde de la dreambox ,dar totul este blocat nici o imagine cu selectarea limbii doar negru.Daca poate cineva sa ma ajute? MULTUMESC.

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Mai pune inca o data imaginea (ai mare grija, sa fie imagine de DM500 si nu pentru alt model de Dream), tot cu DreamUp. Nu-l opri in mijlocul update-ului.
    Daca tot nu merge, lasa Dreamul cateva ore scos din priza si apoi incearca din nou sa-i dai drumul.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

am pus inca odata imaginea gemini500 102 am lasat receptorul vreo 8 ore si tot nimic doar ecranul negru ,cei de facut?;de aici am luat imaginea:http://www.rdidreambox.com/main_frame.htm

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Esti sigur ca ai conexiunea Dream - TV in regula? Cabluri, etc...
    SHALOM

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Ala e un site FAKE, nu e un site RDI! Daca totusi ai reusit sa pui o imagine inseamna ca loaderul nu e troznit, ceea ce e bine, inca se mai poate face ceva.

Intra la http://www.rdi-dreambox.com/showfile...0500/+/Images/ si descarca fisierul DM500_Gemini_400.zip, asta e o imagine care este verificata. Instaleaz-o si pe asta sa vedem daca merge.
    Sigur stii sa pui imaginea corect?

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

multumesc ;cu noua imagine gemini 400 dm500 dreamboxul si-a revenit dar am inca nevoie de ajutorul vostru pt a face setarile in vederea receptionarii dolcetv prin sharing, ce trebuie sa fac?;antena este orientata pe helassat, toate legaturile sunt facute,am si memorat canalele romanesti raman doar setarile din PC si dreambox ,nu am router este conectat direct la PC. MULTUMESC

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Varianta 1:
    Descarca tutorialul "HowTo BoomTV & DolceTV (all files with readme fix)" de aici: http://www.rdi-dreambox.com/showfile...00/+/How%20To/
    Din cate mi-aduc aminte, arhiva parca era parolata! Care mai stiti parola, postati-o voi, plz. Atentie la overclock (in newcs.xml), sa nu troznesti cardul.
    Varianta 2:
    Se pare ca CCcam 2.0.4 ar citi si cardurile Dolce dar eu nu am verificat asta pana acum. Daca ar fi asa, ar fi mult mai simplu de instalat CCCam in loc de combinatia de mai sus.

Indiferent de varianta aleasa, nu o sa poti da cardul la share in lipsa unei conexiuni permanente la net a dreamului, dar poti viziona Dolce pe dm500-ul tau. E pacat, mai fa un efort si cumpara si un router, e intre 80 si 100 lei, nu o sa-ti para rau.
    Bafta!
    Last edited by SatWien; 21st October 2007 at 16:01. Reason: gramatica, bat-o vina ...

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Thumbs up

Quote Originally Posted by SatWien View Post
    Varianta 1:
    Descarca tutorialul "HowTo BoomTV & DolceTV (all files with readme fix)" de aici: http://www.rdi-dreambox.com/showfile...00/+/How%20To/
    Din cate mi-aduc aminte, arhiva parca era parolata! Care mai stiti parola, postati-o voi, plz. Atentie la overclock (in newcs.xml), sa nu troznesti cardul.
    Varianta 2:
    Se pare ca CCcam 2.0.4 ar citi si cardurile Dolce dar eu nu am verificat asta pana acum. Daca ar fi asa, ar fi mult mai simplu de instalat CCCam in loc de combinatia de mai sus.

Indiferent de varianta aleasa, nu o sa poti da cardul la share in lipsa unei conexiuni permanente la net a dreamului, dar poti viziona Dolce pe dm500-ul tau. E pacat, mai fa un efort si cumpara si un router, e intre 80 si 100 lei, nu o sa-ti para rau.
    Bafta!
    salut , parola este :
    romaniandigitalinfosatdotcomslashf2

bafta .

Banned Mentor
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Talking sal

multumesc ;cu noua imagine gemini 400 dm500 dreamboxul si-a revenit dar am inca nevoie de ajutorul vostru pt a face setarile in vederea receptionarii dolcetv prin sharing, ce trebuie sa fac?;antena este orientata pe helassat, toate legaturile sunt facute,am si memorat canalele romanesti raman doar setarile din PC si dreambox ,nu am router este conectat direct la PC. MULTUMESC

ai pm astept sa ma contactezi pe mess..

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

parola nu este buna ,nu este recunoscuta,daca aveti alta posibila parola?

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Acum am facut si eu download de proba si parola e buna. Cred ca tu ai dat copy/paste si de aia se prea poate sa nu mearga. Incearca sa o scrii direct.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Parola este buna ! Incearca cu click dreapta si copy, dupa care paste la cererea dezarhivarii !

bafta !

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Bine ,acuma merge parola ,dar eu nu am card dolce ,doar antena esta pe helassat si as vrea sa le pot decoda cumva ,sistemul sharing merge doar daca detin o astfel de cartela?ce trebuie sa fac?

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

ma poate ajuta cineva ,ca o sa-mi prind urechile si cine stie ce o sa iasa?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Pai pune si tu macar o cartela la imparteala si o sa fi ajutat imediat.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)