Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
    Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default In Constanta se emite DVB-T ????

Salut ! Sa zicem ca-mi iau o placa DVB-T, Am ce sa vad cu ea in "digital" prin imprejurimile Constantei , sa zicem cam la 12 km departare Antena gratar se descurca binisor in UIF
    (5 canale in aer + receptiile ionosferice ,troposferice de ocazie).
    Last edited by unuldinei; 19th October 2007 at 21:29. Reason: pai n-am formulat ca o intrebare
    We came out from the deep to help and understand but not to kill
    Enigma - " Second Chapter "

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

nu e dvb-t
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Strajernic Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by unuldinei View Post
    Salut ! Sa zicem ca-mi iau o placa DVB-T, Am ce sa vad cu ea in "digital" prin imprejurimile Constantei , sa zicem cam la 12 km departare Antena gratar se descurca binisor in UIF
    (5 canale in aer + receptiile ionosferice ,troposferice de ocazie).
    Nu dispera in curand o sa fie dvb-t si in Constanta.............

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Ce inseamna "in curand"?

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by marius_ar View Post
    Ce inseamna "in curand"?
    CURẤND adv. 1. (Temporal) Peste puţin timp; îndată, imediat, numaidecât. ♢ În curând = în scurt timp, nu peste mult timp. Pe curând = în scurtă vreme, la scurt interval de timp (în raport cu prezentul). De curând = cu puţin timp înainte, nu demult. ♢ (Adjectival; înv.) În curândă vreme. 2. (Modal) Degrabă, repede. Zilele treceau curând. ♢ Mai curând = a) mai repede, mai degrabă; b) mai uşor, mai bucuros. – Lat. currendo.
    Sursa: DEX '98
    spersanutiiamulttimpsacitesticanuamsemnatura

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

@pytonu
    va multumim pentru explicatie
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Excelenta explicatie.

Dupa parerea mea DVB-T in Constanta si oriunde altundeva in afara de Bucuresti si Sibiu (unde exista acum) nu vom vedea inainte de anul 2012...

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Exclamation

Quote Originally Posted by marius_ar View Post
    Excelenta explicatie.

Dupa parerea mea DVB-T in Constanta si oriunde altundeva in afara de Bucuresti si Sibiu (unde exista acum) nu vom vedea inainte de anul 2012...
    Asa e... Daca ei au bagat TVR 2 terestru de-abia in decembrie 2007 la Eforie, cu turnul de televiziune de la Techirghiol la 3 km, iti inchipui cat va mai dura pana vor baga DVB-T...In plus, nu cred ca o sa se bage nimeni, deoarece acum avem bine impartita piata operatorilor de cablu si DTH, iar DVB-T nu mai are loc. Cine ar renunta la canalele de pe cablu (peste 40) pentru doar 3-4 canale DVB-T, si sa mai plateasca in plus si receptorul si antena, cat abonamentul pe 2 ani la cablu?
    People tell they're sorry when the evil is already done

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Hm, atunci nu ramane sa ma gandesc ca poate vecinii de peste hotare , adica turcii sau bulgarii poate au ei ceva canale in DVBT, si atunci ne mai extaziem cu receptii troposferice in timpul verii ..

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by unuldinei View Post
    Hm, atunci nu ramane sa ma gandesc ca poate vecinii de peste hotare , adica turcii sau bulgarii poate au ei ceva canale in DVBT, si atunci ne mai extaziem cu receptii troposferice in timpul verii ..
    Bulgarii n-au implementat inca sistemul DVB-T, nici turcii nu cred. Dar iti reamintesc ca la DVB-T nu mai merge sa receptionezi cum era inainte, terestru bulgarii cu antena de pe casa. Acoperirea emitatoarelor DVB-T e mult mai restransa, si e foarte putin probabil sa receptionezi ceva DVB-T de la turci la peste 300 km de Constanta. Ti-ar trebui o antena super-performanta si facuta numai pe canalele pe care transmit ei, pe care nu ai de unde sa le stii.
    Pana in 2012 mai avem de asteptat, asta e, n-avem ce face.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by traian View Post
    Bulgarii n-au implementat inca sistemul DVB-T, nici turcii nu cred. Dar iti reamintesc ca la DVB-T nu mai merge sa receptionezi cum era inainte, terestru bulgarii cu antena de pe casa. Acoperirea emitatoarelor DVB-T e mult mai restransa, si e foarte putin probabil sa receptionezi ceva DVB-T de la turci la peste 300 km de Constanta. Ti-ar trebui o antena super-performanta si facuta numai pe canalele pe care transmit ei, pe care nu ai de unde sa le stii.
    Traiane,tata,vezi ca omul a spus "receptii troposferice",asa ca ar fi poate posibil.
    Si sper sa nu fiu off.Prin '74-'75 la un prieten vrand sa-l ajut la reglarea unei antene,surpriza,prindem mira SVERIGE 2 pe TV.Sa pic in cur nu alta.Cam slabut dar exista puteai sa-l pipai,era SVERIGE 2 in toata regula.Ma duc acasa si cu antena mea cu 16 elementi (pentru Sarbi) incerc sa prind acea mira,ciuciu.Scot din debara un Junost sovietic portabil cu antena telescopica ma urc pe bloc si nimic,de nici o culoare.Cobor si hai sa incerc si jos,minune era acolo SVERIGE 2.A doua zi spun la colegi,cunostiinte ,vin si ei si nici urma de mira.Norocul meu a fost cu cel caruia ii reglasem antena ca puteam fi crezut de trombonist.M-a cam framantat treaba cateva zile si am uitat-o.Peste un timp citesc in revista TEHNIUM exact despre acest fenomen de reflexii troposferice si alte reflexii ocazionale,bineinteles mai mult in timpul verii datorita crearii de lentile de aer din cauza diferentelor de temperatura.Daca gasesc in colectia mea articolul am sa-l scanez si am sa-l postez.Cam in felul acela se poate explica si Fata Morgana.Nu mai retin exact amanuntele dar pana gasesc articolul poate o mai fi careva care stie si sa explice mai pe larg si mai exact ca mine.
    Acuma nu stiu daca e posibil asa ceva si pentru semnalul digital ?
    P.S.Sverige era postul Suediei si din Suedia pana in Resita e ceva,nu?
    Si tot in Tehnium atunci in ace perioda ca urmare a acelui articol spunea si despre receptie a unor posturi Austriece in Deva.Poate @niros i-si mai aminteste ceva din acea perioada si ne lamureste mai bine.
    Last edited by Mayerling; 8th February 2008 at 16:54.
    .

Strajernic Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by traian View Post
    Traiane scuzama dar cred ca vorbesti fara sa stii despre ceea ce vorbesti, vecinii nostri bulgari au implementat sistemul DVB-T si emit pe canalul 64 in Sofia 6 canale!

Strajernic Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Mayerling View Post
    Traiane,tata,vezi ca omul a spus "receptii troposferice",asa ca ar fi poate posibil.
    Si sper sa nu fiu off.Prin '74-'75 la un prieten vrand sa-l ajut la reglarea unei antene,surpriza,prindem mira SVERIGE 2 pe TV.Sa pic in cur nu alta.Cam slabut dar exista puteai sa-l pipai,era SVERIGE 2 in toata regula.Ma duc acasa si cu antena mea cu 16 elementi (pentru Sarbi) incerc sa prind acea mira,ciuciu.Scot din debara un Junost sovietic portabil cu antena telescopica ma urc pe bloc si nimic,de nici o culoare.Cobor si hai sa incerc si jos,minune era acolo SVERIGE 2.A doua zi spun la colegi,cunostiinte ,vin si ei si nici urma de mira.Norocul meu a fost cu cel caruia ii reglasem antena ca puteam fi crezut de trombonist.M-a cam framantat treaba cateva zile si am uitat-o.Peste un timp citesc in revista TEHNIUM exact despre acest fenomen de reflexii troposferice si alte reflexii ocazionale,bineinteles mai mult in timpul verii datorita crearii de lentile de aer din cauza diferentelor de temperatura.Daca gasesc in colectia mea articolul am sa-l scanez si am sa-l postez.Cam in felul acela se poate explica si Fata Morgana.Nu mai retin exact amanuntele dar pana gasesc articolul poate o mai fi careva care stie si sa explice mai pe larg si mai exact ca mine.
    Acuma nu stiu daca e posibil asa ceva si pentru semnalul digital ?
    P.S.Sverige era postul Suediei si din Suedia pana in Resita e ceva,nu?
    Si tot in Tehnium atunci in ace perioda ca urmare a acelui articol spunea si despre receptie a unor posturi Austriece in Deva.Poate @niros i-si mai aminteste ceva din acea perioada si ne lamureste mai bine.
    Cum sa uitam acele vremuri cand se prindea prin reflexie si mai ales din cauza ionizarii puternice a atmosferei programe din Germania si Austria, Italia si zona Orientului Mijlociu da ce vremuri!

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Exclamation Hai sa ne lamurim

Quote Originally Posted by Militianu View Post
    Cum sa uitam acele vremuri cand se prindea prin reflexie si mai ales din cauza ionizarii puternice a atmosferei programe din Germania si Austria, Italia si zona Orientului Mijlociu da ce vremuri!
    Normal ca nu le uitam, dar pricepe ca alea nu erau DVB-T, ci analogice terestre pur si simplu! La DVB-T e mai greu sa prinzi "troposferic"! Nu poti sa prinzi decat posturile terestre DVB-T din tara, care emit pe o anumita raza fata de orasul tau, cu acel receiver digital DVB-T pe care ti-l vei cumpara! Ala nu recunoaste decat sistemul digital si doar transmisiile puternice sau atat de puternice incat sa poata fi redate oglinda (ca stii ca in sistemul digital nu exista transmisia cu purici). Deci, ori receptionezi posturile respective ca lumea, ori nu le receptionezi deloc! Pe langa asta, trebuie sa ai si o antena foarte buna, altfel degeaba!
    Pentru receptii troposferice analogice ca pe timpul lu' Ceasca folosesti doar antena pe casa si un cablu, atat, fara receptor! In momentul in care ai pus si receptorul e deja transmisie digitala si prinzi doar transmisiile digitale, dupa cum spuneam!

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Pot sa inteleg ca frecventele si puterea de emisie sunt alocate in asa fel incat sa nu interfereze, dar ...undeva trebuie ca exista "sportul asta" . Si sa stiti ca eu cred ca vor exista receptii DVBT sporadice. (E problema de cap?!) Oricum , prin iunie 1984 mira TV Sverige se prindea bine de tot dimineata cateva ore bune . Sa nu mai zic de receptii de cateva ore cu ARD, ZDF , TRT1,2 si mai tarziu 3 si 4,TV Moscova (am vazut concertul rock al pacii din 1988 pana la 2 noaptea), TV IRAN , RAI UNO, DUE . Eh , tata mi-a povestit despre cum prindeau radio iasi tocmai de la intrarea in stramtoarea Gibraltar cu un receptor Pacific . Sau sa imi aduc aminte de banda 88-108 blocata de posturi radio irlandeze ..Oricum destul halucinante pentru un copil de 10 ani . Toate astea si multe altele undeva mai la N de Constanta .
    Ce nu stiu, daca la receptii de tipul asta aluneca freventa atat de mult incat in cazul in care ai sta cu ALTDVB-ul sa zicem fixat pe frecventa respectiva , presupusa stiuta ai mai prinde ceva .Dar ... deja povestim altceva , off topic zic .

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)