Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
    Plictisit Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Exclamation Optimizare gbox - ignore DM box with fake card / slot

Salut,
    M-am apucat sa fac ordine prin DM-uri si
    1) am decis sa incep sa tai cardurile fake. - ( cwshare.cfg )
    2) am decis sa ignor providerii fake sau la care nu ma uit ( ignore.list )

1) ( cwshare.cfg )
    Pentru inceput m-am uitat in lista de card-uri ce-mi vin pana la dist 2 si am inceput trierea dupa urmatoarele criterii:
    - cardurile cu ID multiple pe acelasi provider ce vin pe acelasi slot le-am considerat valide ( pachete full ) indiferit de nr slot.
    - >3 carduri diferite de la acelasi box ID cu nr slot-uri diferite si nr slot >3 => FAKE
    - toate cardurile ce vin pe slot >= 5 si =<10 cu un singur provider ID. => FAKE

asta ar fi lista ce mi-a iesit deocamdata, dar precis ar mai fi de adaugat si altele.

# FAKE ?
    Y: { F6 43 }
    Y: { 3A 23 }
    Y: { 04 C3 }
    Y: { 2D E3 }
    Y: { 2C 16 }
    Y: { C5 3A }
    Y: { BF 89 }
    Y: { BB 99 }
    Y: { B8 44 }
    Y: { B3 E3 }
    Y: { AA 7B }
    Y: { 89 88 }
    Y: { 8A BC }
    Y: { 7D 77 }
    Y: { 77 77 }
    Y: { 6A 4C }
    Y: { 63 3D }
    Y: { 62 60 }
    Y: { 56 21 }
    Y: { 4A EE }
    Y: { 44 EB }
    Y: { 44 4D }
    Y: { 3F 7C }
    Y: { 3C 70 }
    Y: { 30 70 }
    Y: { 22 66 }
    Y: { 11 89 }
    Y: { 3C 7C }
    Y: { 2E 04 }
    Y: { 30 17 }
    Y: { 65 65 }
    Y: { BD CB }
    Y: { 1C 51 }
    Y: { 1B 66 }
    Y: { E6 E6 }
    Y: { D9 1B }
    Y: { EF DE }
    Y: { D8 30 }
    Y: { 51 22 }
    Y: { 2E 04 }
    Y: { 94 9B }

as dori sa stiu daca aveti alte sugestii - criterii dupa care am putea sa ne dam seama de card-uri fake sau daca cumva din gresala am taiat vre-un box ID cu card valid.

thx
    L.

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Initiativa e buna, la un moment dat aveam si eu o astfel de lista dar nu am avut timp sa o intretin. Pentru a fi mai usor de urmarit, sorteaza-le in ordine alfabetica si vezi ca si Polly75 avea o astfel de lista, bine pusa la punct, poate o posteaza si el aici. Ar fi interesant de pus ambele liste cap-la-cap ...

Pe langa liniile Y: ar trebui sa pui si linii G: (gboxuri favorite) care au "full-subscription".

- >3 carduri diferite de la acelasi box ID cu nr slot-uri diferite si nr slot >3 => FAKE
    Astea sunt doar indicatiile preliminare, dar nu poti trage o concluzie ferma din asta. De exemplu, se pot face schimburi de linii C: in Newcs, iar newcs-ul se leaga la gbox. Rezultatul: gbox cu peste 10 locale, toate FUNCTIONALE! Am un astfel de peer care ruleaza newcs pe un server linux dedicat si in momentul in care scriu are 11 locale (a avut si 14 la un moment dat). Le-am testat pe toate, merg super. E vorba de prokop.xxx.xx, probabil multi dintre voi il aveti in cwshare.
    Pentru mine cea mai sigura metoda de depistare carduri fake este de a testa individual liniile noi, in special daca provin din Turcia sau Nordul Africii, dar am avut surprize si cu destui de pe la noi (inclusiv de pe RDI!).

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Ar fi bine sa le faci publice pentru ca raul trebuie demascat

Plictisit Teacher

Posts Thanks / Likes

sloturile cu nr mari >5 de exemplu cum apar ?
    sa fie cititoare de carduri pe serial ?
    sunt box-uri ( DM-uri ) cu >4 sloturi HW ?

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Inca ceva, la fel de periculoase ca si cardurile fake sunt liniile G: puse in CCcam, fac un trafic foarte mare care incetineste mult gboxul. Astia pot fi prinsi foarte usor, se vad imediat in "Gbox Share Control" (click dreapta pe linia suspecta si selectare "Net stat peer").

Banned Mentor
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Talking sal

[quote=L_DM500s;417635]Salut,
    M-am apucat sa fac ordine prin DM-uri si
    1) am decis sa incep sa tai cardurile fake. - ( cwshare.cfg )
    2) am decis sa ignor providerii fake sau la care nu ma uit ( ignore.list )

1) ( cwshare.cfg )
    Pentru inceput m-am uitat in lista de card-uri ce-mi vin pana la dist 2 si am inceput trierea dupa urmatoarele criterii:
    - cardurile cu ID multiple pe acelasi provider ce vin pe acelasi slot le-am considerat valide ( pachete full ) indiferit de nr slot.

asta ar fi lista ce mi-a iesit deocamdata, dar precis ar mai fi de adaugat si altele
    as dori sa stiu daca aveti alte sugestii - criterii dupa care am putea sa ne dam seama de card-uri fake sau daca cumva din gresala am taiat vre-un box ID cu card valid.

incearca sa le sortezi pe fiecare provider in parte.. incepe sa spunem cu SKY UK; deasemeni poti pune in dreptul fiecarui box id, de la ce peer provine respectivul box-id..etc

#SKY UK
    #Y: { E3 5A }#FULL
    #Y: { 96 E2 }#FULL
    #Y: { EF AF }#FULL
    #Y: { B5 DD }#FULL
    #Y: { 5C BC }#FULL
    #Y: { 81 B7 }#FULL
    #Y: { 4D 85 }#FULL
    #Y: { BA 0A }#FULL
    #Y: { 26 3B }#FULL
    #Y: { AA 02 }#FULL
    #Y: { AB 23 }#FULL
    Y: { 5F 76 }#FULL
    #Y: { 8D 19 }#FULL
    #Y: { 73 2F }#FULL
    #Y: { 60 42 }#FULL
    Y: { B1 1B }
    Y: { 73 E2 }
    Y: { 4E 45 }
    Y: { CD A2 }
    Y: { D9 E9 }
    Y: { 30 7B }
    #FAKE sky uk
    Y: { B3 DC }
    Y: { 1A 0E }
    Y: { 66 22 }
    Y: { E3 39 }
    Y: { 8E 19 }
    Y: { ED 26 }
    Y: { 44 3C }
    Y: { 48 A0 }
    Y: { 16 01 }
    Y: { 73 48 }
    Y: { 87 C8 }
    Y: { 9B 23 }
    Y: { 01 72 }
    Y: { F8 34 }
    Y: { 32 57 }
    Y: { 48 A1 }
    Y: { 7F F7 }
    Y: { 4C E3 }
    Y: { C7 9D }
    Y: { 0B 5E }
    Y: { 06 A3 }
    Y: { 1B 7E }
    Y: { BB 22 }
    Y: { D1 EE }
    blocheaza mai intai id-urile bune (full) poi cele care-ti raman in gbox si nu poti deschide nik cu ele .. le poti considera fake.pune-le asa cum le am si eu poti avea control mai usor..si totusi am avut surpriza ca anumite id-uri (in special nds si numai) daca proveneau de la un peer diferit fata de cel de la care am blocat sa mearga totusi.. de asta spun sa le pui asa..le mai poti testa din cand in cand..

p.s. nu folosi setarea mea e posibil sa nu fie de actualitate..le-am pus asa ca sa-ti faci o idee...

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by SatWien View Post
    Inca ceva, la fel de periculoase ca si cardurile fake sunt liniile G: puse in CCcam, fac un trafic foarte mare care incetineste mult gboxul. Astia pot fi prinsi foarte usor, se vad imediat in "Gbox Share Control" (click dreapta pe linia suspecta si selectare "Net stat peer").
    Multumim de aceste info ce putini le dau. Respectul nostru,mai ales al incepatorilor.

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by L_DM500s View Post
    sloturile cu nr mari >5 de exemplu cum apar ?
    sa fie cititoare de carduri pe serial ?
    sunt box-uri ( DM-uri ) cu >4 sloturi HW ?
    Teoretic ar putea fi si cititoare puse pe serial, dar nu cred in astfel de solutii. Nu vad cum ar putea cineva sa plateasca 6-7 abonamente numai de dragul de a fi number #1 la share! Sau poate o face, dar numai daca are server comercial, ceea ce e acelasi lucru, adica nu are ce cauta la mine in gbox!
    Din cate am observat eu pana acum, daca pe un gbox apar multe locale functionale, ele provin din Newcs.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Dar inca o problema acest program gbox share control daca ma uit prin el in cwshare sau cs2gbox amesteca peer.din lista si nu le mai pune una sub alta ci toate sant amestecate

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gelu_dh View Post
    Dar inca o problema acest program gbox share control daca ma uit prin el in cwshare sau cs2gbox amesteca peer.din lista si nu le mai pune una sub alta ci toate sant amestecate
    E o problema cu editorul tau de texte. Foloseste Notepad++, cred ca il gasesti si pe rdi-dreambox.com, la Utilities.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

La mine cand dau click dreapta imi arata toate valorile 0.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

...si cam cat ar insemna trafic foarte mare,asa cu aproximatie...

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gelu_dh View Post
    La mine cand dau click dreapta imi arata toate valorile 0.
    Atentie la linia N:, trebuie sa fie ceva de forma

N: { 00 00 01 3F 1000 1000}

In loc de 1000 1000 lasa valorile pe care le ai acum, iar dupa ce dai un reboot ar trebui sa mearga. Atentie, linia asta activeaza si logarea atacurilor la gbox iar fisierul /tmp/atack.txt poate ajunge la dimensiuni considerabile.

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by power View Post
    ...si cam cat ar insemna trafic foarte mare,asa cu aproximatie...
    E greu de spus, dar tocmai l-am prins pe unul care sigur are linie catre CCcam :

Valorile din primul rand (17766 si 82053) ar trebui sa fie in jur de 1000 - 2000, cam atat au la mine peers "corecti", dar asta depinde de la caz la caz. Oricum, inainte de a-l lua la intrebari, e bine sa compari valorile suspecte cu alti peers de la tine din gbox. Inca o data, nu exista valori fixe, totul e pe baza de observatii in timp, pe gboxul propriu.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Atentie la linia N:, trebuie sa fie ceva de forma

N: { 00 00 01 3F 1000 1000}

In loc de 1000 1000 lasa valorile pe care le ai acum, iar dupa ce dai un reboot ar trebui sa mearga. Atentie, linia asta activeaza si logarea atacurilor la gbox iar fisierul /tmp/atack.txt poate ajunge la dimensiuni considerabile.
    nici mie nu-mi arata nimic la netstat peer ...
    in linia Z din gbox_cfg ce trebuie scris ?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)