Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 8 of 8
    Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Receiver DIGI Hyundai Dual Tunner+Antena suplimentara

V-as ruga sa-mi dati niste sfaturi de imperechere a unei antene suplimentare cu un receiver Hyundai dublu de la DIGI. Pana acum am inteles ca e nevoie de un lnb Twin (pentru a vedea ambele polaritati), un comutator DISEqC, dar nu stiu exact de care pentru a cuprinde si cablul de la antena DIGI. Receiverul functioneaza pentru ambele televizoare, prin bucla Loop Out, si as fi curios sa aflu, daca odata functionala antena suplimentara voi putea urmari pe un TV un satelit iar pe celalalt tv, alt satelit in acelasi timp?Sau altefel spus , care ar fi solutia ideala de montare a unei antene care sa functioneze cu acet tip de receiver?

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Tot ce-ti trebuie e o singura antena cu un lnb twin ( dublu ) adica cu doua iesiri si 2 cabluri ( sau un cablu twin ) care vor merge de la antena la receptor . Atat , fara nici un comutator sau alte chichite . Astfel vei putea urmari pe ambele televizoare programe diferite in acelasi timp fara nici o problema .

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mariust5 View Post
    Tot ce-ti trebuie e o singura antena cu un lnb twin ( dublu ) adica cu doua iesiri si 2 cabluri ( sau un cablu twin ) care vor merge de la antena la receptor . Atat , fara nici un comutator sau alte chichite . Astfel vei putea urmari pe ambele televizoare programe diferite in acelasi timp fara nici o problema .
    Ok, dar ma voi trezi cu trei cabluri pe care vin semnale diferite si o singura intrare in receptor. ce fac? Tot schimb cablurile?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Bugghy1978 View Post
    Ok, dar ma voi trezi cu trei cabluri pe care vin semnale diferite si o singura intrare in receptor. ce fac? Tot schimb cablurile?
    Nu o sa ai doua cabluri care vin de la LNB twin si una merge la LNB Input de la Room1, celalalt la Room 2 la acelasi receptor... simplu
    Day by day - opiniile mele
    "Never argue with idiots. People can confuse you with them."
    ---------------------------------------------------------
    DM 7020S; HSS-1160NA; Offset 1,2 Al +
    Moteck DigiPower SG-2100
    (53°E - -30°W) + Hama Lypsi HQ Universal Single LNBF

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Toata problema e la room 2 din cauza ca e loop . O alta cale de a rezolva problema , ( am inteles ca esti intro instalatie comunitara ) e sa instalezi o antena doar pentru tine cu un lnb simplu si un cablu la room 2 si lesi room 1 asa cum e conectat la comunitara . Deci vor fi doar doua cabluri , unul de la comunitara in Room1 si unul de la antena proprie conectat la Room2 . Asta ar fi cea mai ieftina solutie .

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mariust5 View Post
    Toata problema e la room 2 din cauza ca e loop . O alta cale de a rezolva problema , ( am inteles ca esti intro instalatie comunitara ) e sa instalezi o antena doar pentru tine cu un lnb simplu si un cablu la room 2 si lesi room 1 asa cum e conectat la comunitara . Deci vor fi doar doua cabluri , unul de la comunitara in Room1 si unul de la antena proprie conectat la Room2 . Asta ar fi cea mai ieftina solutie .
    In aceasta varianta presupun ca programele ce vin de la antena suplimentara se vor vedea doar in Room2, iar cele de la cea comuna doar in Room1...

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

In aceasta varianta presupun ca programele ce vin de la antena suplimentara se vor vedea doar in Room2, iar cele de la cea comuna doar in Room1...
    Fa cum iti spun eu.... dai un ban, dar stai in fata....
    Day by day - opiniile mele
    "Never argue with idiots. People can confuse you with them."
    ---------------------------------------------------------
    DM 7020S; HSS-1160NA; Offset 1,2 Al +
    Moteck DigiPower SG-2100
    (53°E - -30°W) + Hama Lypsi HQ Universal Single LNBF

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Corect , daca antena e montata pe acelasi satelit , intelsat 1002 , atunci vei avea pe fiecare tuner aceleasi programe Room1 sau Room2 , nu conteaza unde mufezi . Bafta

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)