Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 70
    Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Cool lcd versus plasma

...cu riscul de a ma trimite la off-topic :
    la o diagonala de 82 cm ce imi recomandati ...lcd sau plasma ...rog avantaje si dezavantaje

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gabone View Post
    la o diagonala de 82 cm ce imi recomandati ...lcd sau plasma ...rog avantaje si dezavantaje
    Plasma (Panasonic) dar nu la 82 ci la 94 (37) care e in jur de 2700 ron.Asta in varianta buget.Nu mai insir la ora asta avantajele, doar daca este cazul.
    Video: Vu+Uno (HDD 80Gb) /offset 1.2 H-H/42E<=>30W;
    Optibox Gekko Cable HD
    Audio: Harman Kardon HK680+Monitor Audio B2+WD Elements Play (2Tb)

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default plasma 37 inch

Quote Originally Posted by gabone View Post
    La 82 diagonala nu gasesti decat LCD. Plasmele incep de la 94cm (37").
    Dar eu asta as lua, plasma 37", poate chiar cea recomandata in mesajul anterior, o gasesti la aproximativ 2500 RON la http://www.kumparaturi.ro/produs/tel...asma_th-37pv7p
    Daca nu te grabesti, ar trebui ca in 1 luna sa coboare spre 2300 RON (in Italia e deja 700 EUR, in magazine, nu pe net).

O comparatie plasma - lcd gasesti la http://www.plasma-lcd-facts.co.uk/, dar e sponsorizata de producatorii de plasme...

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Smile

Eu personal sint in favoarea LCD.Am 2 si sint multumit,ca si calitate de imagine PHILIPS e cel mai bun.Pentru 32" ai mai multe modele care se invart pe la 900-1200 euro sau pentru 37" ai optiunea de a alege un FULL HD pentru 1400-1800 euro.Ca si consum si durata de "viata" LCD e mai rentabil.

Nemtzică Expert
    Posts Thanks / Likes

Clar LCD. Si eu am doua si sunt f. multumit.
    Plasama are probleme la diferite combinatii de lumina in incapere(intunecat sau luminos) face umbre - apoi consumul e muuult mai ridicat si emanatia de caldura ..

om fain' Expert
    Posts Thanks / Likes

Simplu , Plasma=trecut LCD=viitor sau cum ai zice plasma =analog LCD =digital

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Cu tot respectul pt alte pareri, cronologic tehnologia plasma a aparut dupa lcd.
    LCD progreseaza, dar deocamdata plasma rules, daca te intereseaza contrastul si calitatea si nr de culori, LCD e mai bun daca vrei sa te tina mai mult si mai multa flexibilitate la diagonala.
    Eu recomand insa Panasonic Viera, plasma.
    Multumesc,
    Scorpio

VU+ Solo 2/ parabola 1,8m / offset 1.85m / Bucuresti

om fain' Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Scorpio View Post
    Cu tot respectul pt alte pareri, cronologic tehnologia plasma a aparut dupa lcd.
    LCD progreseaza, dar deocamdata plasma rules, daca te intereseaza contrastul si calitatea si nr de culori, LCD e mai bun daca vrei sa te tina mai mult si mai multa flexibilitate la diagonala.
    Eu recomand insa Panasonic Viera, plasma.
    ...nu te contrazic

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Intervin si eu cu o intrebare, intrebarea aceluia care in 3 - 4 va ajunge sa cumpere un TV.
    Exista modele de plasme care sa suporte Full HDTV - 1080i ? Daca da, poate ceva modele ... Multumesc !

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default 1080p

Quote Originally Posted by cartita View Post
    Intervin si eu cu o intrebare, intrebarea aceluia care in 3 - 4 va ajunge sa cumpere un TV.
    Exista modele de plasme care sa suporte Full HDTV - 1080i ? Daca da, poate ceva modele ... Multumesc !
    Daca vrei FullHD vrei 1080p, nu 1080i. http://en.wikipedia.org/wiki/1080p
    Gasesti plasme FullHD, dar in general de la 50" in sus. In ultimul an au aparut si la 42". Inca nu stiu sa se vanda in Romania 37" fullHD (la LCDuri exista, vorbesc de plasme).

FullHD e folosit de BluRay, HD-DVD si putine transmisiuni DVB-T (la noi doar ProTV, pe anumite emisiuni). Transmisiunile HD prin satelit sau terestre sunt in mare majoritate 720p sau 1080i.
    Acum trebuie sa te gandesti cat continut 1080p vei avea in urmatorii 2-3 ani si sa vezi daca are sens sa platesti in plus pentru 1080 fata de 720.

Daca iei plasma cu rezolutie nativa de 720p (sau 768 linii), ai grija sa poata decoda programe 1080p - din cate stiu, fara sa fac un studiu pe tema asta, doar Panasonic are asa ceva.

------
    Inca ceva: ProTV emite mpeg4, nu mpeg2 ca ceilalti. Foarte putine tunere incorporate decodeaza mpeg4. Deci daca nu bagi foarte adanc mana in buzunar nu vei putea sa receptionezi ProTV HD.
    Eu la preturile actuale, in limitele unui buget rezonabil (sub 4000 RON) as merge pe o plasma 37" fara tuner DVB-T incorporat, insa cu minim 2 intrari HDMI ca sa ii poti adauga un tuner extern capabil cand va fi cazul.
    Last edited by vu5617; 7th October 2007 at 15:10. Reason: completare

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Asteapta OLED ce are caracteristici superioare celor doua ...

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

plasma este impresionanta[diagonala mare ,aspect beton,imagine de vis ,etc]dar daca pleci de acasa si o uiti pe o imagine statica ,ai pus-o,se ard pixelii/ii mai regenerezi o data si apoi bye
    lcd mult mai stabil in timp mai multe ore de utilizare,desi poti sa iei de la inceput un tv cu multi pixeli morti daca nu esti atent
    dupa un studiu facut de belgieni cel mai bun lcd daewoo la 84cm/cea mai buna plasma panasonic la 106cm[reportaj pe rtbf]

Banned Mentor

Posts Thanks / Likes

Talking

Quote Originally Posted by babyboy View Post
    Asteapta OLED ce are caracteristici superioare celor doua ...
    eu astept tehnologia wzcupuc* ... are carecteristici superioare oled-ului... pana atunci tot la crt ma uit.....am inteles ca o sa apara in 10 ani..dar o stept..ca doar nu costa nimic...

p.s. lcd versus plasma>> categoric plasma panasonic G10

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Tot crt e baza si ramane varianta cea mai ieftina si buna, pana se stabilizeaza sistemele, preturile si apare o constanta a tehnologiei
    implementate.Asta cu toate ca Panasonicul a ajuns la a 10-a generatie (in vanzare la noi) de plasme.
    Video: Vu+Uno (HDD 80Gb) /offset 1.2 H-H/42E<=>30W;
    Optibox Gekko Cable HD
    Audio: Harman Kardon HK680+Monitor Audio B2+WD Elements Play (2Tb)

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Wink

...va multumesc ptr. primele sfaturi ...dar totusi nu mia-ti raspuns la intrebare ...adica avantaje contra dezavantaje..
    sa bifez:
    -greutate ( am inteles ca plasma e HARD )
    -conditii de instalare
    -in caz de service ...
    -calitate imagine
    -optiuni evidente ( nu vrajeli...)
    .................................................. ............................
    lista poate continua...

...acum parerea mea de consumator... la prima vedere plasma parca estompeaza macrobloburile digitale ( adica pare mai atractiva ) ...ma rog inca nu am vazut HD LIVE... ...dar ...chiar am o problema in acest sens mai ales ca parerile sunt foarte impartite
    ..bugetul...n-ar fi o problema in fata calitatii...tocmai de aceea v-am cerut sprijinul!
    Multumesc mult !...si sper sa fiu util si altora care inca nu sunt hotarati!
    Viitorul arata BINE ( HD ?)

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)