Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 11 of 11
    ER' MEJO Moderator - Expert
    Posts Thanks / Likes

Default abonament digi cu receptor in chirie platit in avans

salut am facut un abonament la digi pachet baza pe un an cu receptor in chirie.totul platit in avans.as vrea sa stiu ce trebuie sa fac cand se va sfarsi anul trebuie sa refac un nou contract sau poate fi reiannoit de cineva din familie(EU O SA FIU PLECAT). si dupa cate zile de la sfarsitul contractului trebuie sa le dau inapoi receptorul.trebuie sa le restitui si cartela sau cartela este a mea?
    stie cineva daca or sa puna in vanzare doar cartelele fara receptoare.
    stiti daca receptoarele in chirie,in momentul cand iese un model nou se pot schimba,sau trebuie sa astept pana se termina contractul ca sa il schimb.
    va multumesc anticipat.

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Unii dintre voi sunteti chiar culmea.Ai receptor in chirie si mai vrei si modelul nou Never,cu ala o sa imbatranesti si chiar daca vor aparea receptoare noi nu vor fi destinate inchirierii.
    Cartela este a RCS-ului iar contractul trebuie reinoit.Cartela fara receptor nu prea cred ca vom vedea vreodata.
    Eu credeam ca varianta inchirierii este dedicata doar celor din catune si varf de munte,nu credeam ca un om care are aces la net sa sa faca de cacao pentru aproximatix 300 lei noi si sa nu-si cumpere receiverul.Vad ca mai sunt si printre noi rude a lui Hagi T.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

da-mi cateva argumente pentru care trebuie sa-l cumpar...ca sa fac cu el peste un an de zile?e si o scula tare performanta..adica pe ;langa cele 2-3 pe care le am mai adaug unu'...

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Mihai - teacher...

teach me if I'm wrong>

oi fi shi eu tot un "Hagi T.", dar in capu' meu mi-am facut urmatorul calcul>

daca chiria e 1$ shi cumpararea e 80$, durata de viatza a lu' mr. H, 1120 sau 1160 sau cum s-o fi chemand..., in cazul cand l-ash cumpara... ar trebui sa ma ashtept sa fie de 6 ani shi 8 luni.

Potzi baga mana-n foc pentru RCS ca n-or sa schimbe in 7 ani 15 modele de receivere, asha cum au facut DEJA in 6 luni cu 2 modele?

Unde mai pui ca daca se paradeshte de bun ce e..., inchiriat fiind li-l pun in bratze shi am pretentzia intemeiata sa mi-l inlocuiasca. Dupa primul an (12$ platitzi) pot rezilia contractul shi incheia altul pe orice alt receiver va fi disponibil la momentul respectiv.

Ce vi se pare aberant in a ne proteja resursele (rabdare, nervi, bani) atunci cand ni se ofera ocazia.

Daca "turma" se inghesuie sa le cumpere shi personalul RCS nu le aduce la cunoshtintza ca le shi pot inchiria nu vi se pare aberant?
    Am asistat personal la vreo 2-3 ocazii in care atitudinea pasiva a angajatzilor RCS a facut ca nea Vasile sau tzatza Leana care de-abia vandusera nishte verdeatza shi pusesera mana pe nishte bani (muncitzi, ca mirosea a munca de la ei, sarmanii), cu arsuri in palme shi nazuintze de "boieri" s-au trezit ca semneaza contracte de vanzare - cumparare in rate, la un aparat pe care habar na-avea neam de neamul lor sa-l butoneze.

urmashu' lu' Hagi T. le-a spus ce drepturi au... shi s-au minunat ca le mai raman shi bani de autobuz.

Tre' sa-mi fie rushine?

Intreb... pentru ca nu mi-e.

SANATATE MAXIMA, PUI DE ROMANI CE SUNTEM !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Ptiuuuuuuuu ! Ce de tarani sarantoci pe forumul asta ? Zau ca-mi vine sa va plang de mila la toti.Credeti ca eu ma joc cu banii ? Cat poate castiga un profesor de liceu cu gradul 1 ? Voi stiti ? Dar tot nu ma planga ca voi...
    Lahamite,cu useri ca voi imi pierd timpul de pomana.
    In final,scuze daca v-ati simtit jigniti,e doar o opinie a unuia din popor,ca multi,multi alti

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Daca tot sunteti asa multi funi FOCUS SAT pe acest forum intrebare catre voi :
    DE CE FOCUS SAT NU INCHIRIAZA RECEPTOARE LA 1 EURO /LUNA SI FACE SPECULA PE SPATELE VOSTRU VANZANDU-LE CU 10.000.000 ?

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Mihai
    Unii dintre voi sunteti chiar culmea.Ai receptor in chirie si mai vrei si modelul nou Never,cu ala o sa imbatranesti si chiar daca vor aparea receptoare noi nu vor fi destinate inchirierii.
    Cartela este a RCS-ului iar contractul trebuie reinoit.Cartela fara receptor nu prea cred ca vom vedea vreodata.
    Eu credeam ca varianta inchirierii este dedicata doar celor din catune si varf de munte,nu credeam ca un om care are aces la net sa sa faca de cacao pentru aproximatix 300 lei noi si sa nu-si cumpere receiverul.Vad ca mai sunt si printre noi rude a lui Hagi T.
    treaba nu este cat costa recptorul.pt ca la asa rabla de receptor cred ca ar trebui sa ti-l dea gratis.cand am facut abonamentul am stat vreo 2 ore la coada(sunt din focsani).in aceste 2 ore au venit vreo 5 oameni inapoi cu receptoarele pt ca se stricasera. nu as vrea sa arunc bani de pomana,pt ca eu am un dreambox 7020,care si asa est pacat ca nu pot sa-l folosesc cu cardul digi.
    ai vazut cat de mult se incalzeste super receptorul de la digi?
    in alte tari unde am fost acel receptor costa in jur de 50 de euro.
    dar are un meniu mai extins si este mult mmai bun.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Subscriu la parerile de mai sus: mi se pare de-a dreptul o timpenie sa arunci banii pe receptorul de la Digi cind poti bine-mersi sa-l inchiriezi la modica suma de 1$/luna. Si nu ma luati cu "bey, are embedded Nagra, asa ceva nu mai gasesti nicaieri" & stuff... realitatea e ca e un receptor de cacat pe care-l poti folosi cu mare succes pe post de press-papier odata ce ai incheiat socotelile cu Digi.

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Ronaldo
    Daca tot sunteti asa multi funi FOCUS SAT pe acest forum intrebare catre voi :
    DE CE FOCUS SAT NU INCHIRIAZA RECEPTOARE LA 1 EURO /LUNA SI FACE SPECULA PE SPATELE VOSTRU VANZANDU-LE CU 10.000.000 ?
    nu e chiar asa dar tu ai vazut ce diferente sunt intre kaon si hyundai?
    e drept ca pretul este exagerat,dar nu poti compara un kaon cu un hyundai.
    in plus kaonul ai poti schimba softul dupa placere ceea ce la hyundai nu este posibil.
    oricum eu nu am de gand sa cumpar receptorul de la digi,pt ca am auzit o
    gramada de oameni planganduse de el.
    si cum am mai zis el costa 96 de dolari cu tva care este echivalent cu chiria pe mai mult de 3 ani.daca il cumperi acum sunt sigur ca peste un an il tii ca amintire pt ca nu vad sa dureze prea mult acest receptor.
    daca al inchiriezi eu cred ca esti mai castigat.
    la mine nu este vorba de bani nu pentru asta l-am inchiriat,l-am inchiriat pentru simplu motiv ca este un aparat de ai plangi de mila.si daca peste un an alt operator face o oferta mai mare sau or sa sparga neaga2 sau o sa schimbe codificarea ce faci cu aparatul?al tii de pomana ca oricum nu va merge ca un FTA sau eu stiu sa-l modifici pt alt sistem de codificare.
    asa am patit cu sky italia cand au trecut in nds eu aveam goldbox thomson care nu poate fi modificat pentru nds,si atrebuit sa cumpar alt receptor nds de la ei.

in final multumesc celor care mi-au raspuns si mai astept si alte raspunsuri.

Posts Thanks / Likes

si alta chestie.cine este din focsani poate sa confirme cum iti vorbesc angajatii de la digi cand vrei vreo informatie sau vrei sa platesti factura?
    in special domnisoara sau doamna roscata cu parul cret.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

multzumesc pentru "sustzinere" celor ce imi impartashesc, fie shi in parte parerile exprimate...

cat despre detractori... (partea cu "tractor" din "detractor" nu e o insulta, ci doar o particularitate a limbii romane - se impune sa precizez cred, pentru a nu se simtzi atacatzi unii care se simt aproape de varful piramidei sociale, shi de la inaltzimea aia ii ia cu ametzeli, caci nu pot suporta izul de non-intelectual cu acces la Internet .. silly me.... am divagat - datzi-mi o palma
    :P )... ramasesem la detractori...

ashtia ar trebui sa reflecteze la diferetnza intre "nu e bun vinul roshu" shi "nu imi place vinul roshu"... sau "nu ai dreptate" vs. "nu sunt de aceeashi parere".

Daca aici climatul devine incandescent pentru ca semidoctzii cu diploma fac pe blazatzii chiar shi cand nu e cazul, in final or sa ramana singuri sa se bata cu caramida-n piept ca au nivel de cultura... pupa-se pe gingii intre ei, din partea mea. Daca vorbim "liber" pe marginea unui subiect oarecare, cred ca e de bun simtz sa facem observatzii PERTINENTE SHI CONCLUDENTE (asta ca sa arat ca shtiu shi eu unde e dictzionaru'n biblioteca).

Mi-am respectat profesorii IN MASURA IN CARE M-AU RESPECTAT, drept pentru care desi nu am atacat, intr-un mod civilizat shi matur invit in continuare la "demontarea" silogismului expus anterior, CU ARGUMENTE diferite de cele de tipul "nu e bun vinul roshu".

Multzumesc pentru atentzie.

PIeptu'n FATZA, nu fitzi ****ri, deTRACTORIlor!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)