Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 7 of 7
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Sfaturi montare LNB 2 la Digi

Buna ziua tuturor
    Am cumparat un Lnb twin Gold edition 0,2 db , suport ptr lnb 2 de la Tehnicb, comutator diseq 2in 1 ,si intentionez sa pun pe intelsat lnb-ul twin pentru ca asa cum am mai spus si alta data ,am 2 rec Digi si nu puteam sa vad polaritatea V din cauza loop dintre cele 2 rec.
    Lnb-ul care este acum (inverto 0,2 db) intentionez sa il montez pe suportul special de Digi de care am spus si prin diseq sa vad pe un rec din cele doua si Hotbird.
    Offsetul este de 1,2 m .
    Cat de greu i-mi va fi sa reglez focalizarea celui de-al 2-lea lnb ptr hotbird?
    Oare voi avea semnal destul de puternic pentru a avea stabilitate pe hotbird?(locatia zona Targoviste).
    Pe instructiunile de montaj al suportului de lnb 2 scrie ca acest suport este proiectat sa functioneze cu offset intre 80 si 90 cm, si ca la reglarea lnb 2 ,distanta dintre cele 2 lnb-uri va fi minima in vestul Ro si va creste cu cat ne deplasam spre est.
    A mai montat prin zona aceasta cineva acest sistem ? daca da ,cam ce distanta a lasat intre cele 2 lnb-uri , ce inclinatie a facut la lnb 2 , si in final ,daca merita sa ma chinuiesc ptr acest lucru ,sau mai bine inlocuiesc doar lnb single cu twin si atat.
    Multumesc de sfaturi.
    P Dumitriu

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Merita sa incerci acest lucru!
    Eu zic ca la o antena de 1,2 in zona ta ,poti sa faci sa mearga si HB destul de bine !

Bafta!
    2.3m Paraclipse Hydro C & Ku,1,5m Gibertini, 1.15m Offset +Inverto KA+KU, Tbs6983, Vu solo 2,Tehnomate TM 5403HD M3

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

salut am si eu acest montai in centrul tarii cu antena de 80cm. am semnal stabil pe toate TPurile de pe Hotbird.tu cu antena de 120cm o sa ai o rezerva si pt ploaie.daca vrei sa receptionezi Hotbird pe ambele receivere, atunci vei avea nevoie de LNB Twin si disecq 4.

eu LNB2 de Hotbird il am c-am la mijlocul distantei suportului, tu avand antena mai mare, v-a tre su pui lnb2 mai spre exterior.
    (cu cat antena e mai mare cu atat distantele dintre LNBuri sunt mai mari)

P.S.: daca modifici (prelungesti suportul si partea prelungita indoiesti un pic in jos) ai sanse bune sa prinzi si pe Astra 19.2E, eu am reusit dar n-am avut stabilitate la semnal (antena prea mica distanta orbitala 20grade prea mare)

Succes la montaj

[DIGI-S/C Extra Complet] [0.8m Fe, LNB 0.2dB 1W+19.2E, DM500S] [0.9m Al, LNB 0.2dB Quad 1W, HSS-1160NA] [1.5m Al Motorized (15W-53E), LNB 0.2dB, Sunray4 SR4 TripleTuner] [Humax DIGI+C][15W-68.5E]

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by szili_boy View Post
    salut am si eu acest montai in centrul tarii cu antena de 80cm. am semnal stabil pe toate TPurile de pe Hotbird.tu cu antena de 120cm o sa ai o rezerva si pt ploaie.daca vrei sa receptionezi Hotbird pe ambele receivere, atunci vei avea nevoie de LNB Twin si disecq 4.

eu LNB2 de Hotbird il am c-am la mijlocul distantei suportului, tu avand antena mai mare, v-a tre su pui lnb2 mai spre exterior.
    (cu cat antena e mai mare cu atat distantele dintre LNBuri sunt mai mari)

P.S.: daca modifici (prelungesti suportul si partea prelungita indoiesti un pic in jos) ai sanse bune sa prinzi si pe Astra 19.2E, eu am reusit dar n-am avut stabilitate la semnal (antena prea mica distanta orbitala 20grade prea mare)

Succes la montaj
    Multumesc. Ce vrei sa spui prin prelungirea suportului ? va trebui sa confectionez altul dupa modelul original dar sa aiba sina si canalul mai lung? Cat de lung fata de cel original?

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by petrica_dumitriu View Post
    Multumesc. Ce vrei sa spui prin prelungirea suportului ? va trebui sa confectionez altul dupa modelul original dar sa aiba sina si canalul mai lung? Cat de lung fata de cel original?
    da. asta in caz daca mai montezi nu anlt LNB si pentru Astra.
    pt. Hotbird suportul original e bun, !inca ceva: poate ca va trebui sa incovoiesti sina un pic in jos, sa ai semnal mai bun, depinde, vezi tu la montare.

P.S.: cand cauti semnalul de pe Hotbird, sa faci cu prima frecventa Hotbird memorata in receptor (este un TP foarte stabil, va tre sa-ti mearga RAI si la semnal de 19%, eu cu antena de 80cm am obtinut semnal de 80% pe acest TP, tu cu antena ta tre sa obtii mai mult.)

incaodata succes

[DIGI-S/C Extra Complet] [0.8m Fe, LNB 0.2dB 1W+19.2E, DM500S] [0.9m Al, LNB 0.2dB Quad 1W, HSS-1160NA] [1.5m Al Motorized (15W-53E), LNB 0.2dB, Sunray4 SR4 TripleTuner] [Humax DIGI+C][15W-68.5E]

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

merge. in aceeasi locatie ca si tine pe antena de 80 merge cu suportul de la tehnic B

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cocolino View Post
    merge. in aceeasi locatie ca si tine pe antena de 80 merge cu suportul de la tehnic B
    Multumesc tuturor,
    Zici ca ai pus aceeasi suport de la Tehnicb; pozitionarea lnb2 este pe la jumatate din distanta asa cum s-a mai spus?(ma refer la dimensiunea de offset pe care o ai); daca este asa , inseamna ca va trebui asa cum s-a mai spus in sfaturile anterioare, sa duc lnb 2 mai spre exterior decat la voi.
    Ai mai facut si alte indoiri de suport , si daca da ,care au fost acestea?
    Ti-a intrat hotbird din prima ,dupa ce ai pozitionat offsetul pe intelsat?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)