Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 8 of 8
    Aburel
    Guest
    RDI - Board Default Avatar

Arrow Sfat multifeed 16e-13e-5e-1w

Salutare!

Vreau sa montez o instalatie multifeed pentru-ca m-am saturat sa astept sa se orienteze motorul...nu mai vreau timpi morti. (Insa Prigoana imi da batai de cap)
    Am cumparat un offset de 1,5m si urmeaza sa acizitionez sau preferabil sa confectionez suportul multifeed.
    Acum daca ati putea sa imi dati niste sfaturi ar fi ok. Am inteles ca pentru antena de circa 85cm trebuiesc lnb-uri alps (16-13), insa pentru 1,5 m nu am idee cum se schimba situatia; daca lnb-urile se apropie, se departeaza, imi trebuie numaidecat lnb-uri alps...

Am un lnb quatro si un switch cu 5 intrari(vlow,hlow,vhight,hhight,terestru) si 4 iesiri. Asi putea sa pun acel switch cu o iesire intr-un receiver si alta iesire la una dintre intrarile switch-ului 4/1 care urmeaza sa-l achizitionez?

Mentionez ca nu am mai instalat niciodata o instalatie multifeed si orice sfat mi-ar fi de folos.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Aburel View Post
    Salutare!

Vreau sa montez o instalatie multifeed pentru-ca m-am saturat sa astept sa se orienteze motorul...nu mai vreau timpi morti. (Insa Prigoana imi da batai de cap)
    Am cumparat un offset de 1,5m si urmeaza sa acizitionez sau preferabil sa confectionez suportul multifeed.
    Acum daca ati putea sa imi dati niste sfaturi ar fi ok. Am inteles ca pentru antena de circa 85cm trebuiesc lnb-uri alps (16-13), insa pentru 1,5 m nu am idee cum se schimba situatia; daca lnb-urile se apropie, se departeaza, imi trebuie numaidecat lnb-uri alps...

Am un lnb quatro si un switch cu 5 intrari(vlow,hlow,vhight,hhight,terestru) si 4 iesiri. Asi putea sa pun acel switch cu o iesire intr-un receiver si alta iesire la una dintre intrarile switch-ului 4/1 care urmeaza sa-l achizitionez?

Mentionez ca nu am mai instalat niciodata o instalatie multifeed si orice sfat mi-ar fi de folos.
    Eu am antena aceasta si are 1,2x1,36 si nu trebuie lnb Alps la asa marime de antena si pe langa acesti sateliti care vrei sa-i prinzi am si Amosul in plus, analizeaza poza cu lnb-urile ce le-am pus etichete. Deci cumperi un comutator diseqc 4+1 si merge totul struna

http://www.rdi-board.com/showthread.php?t=38083

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Thumbs up

Quote Originally Posted by gelu_dh View Post
    Eu am antena aceasta si are 1,2x1,36 si nu trebuie lnb Alps la asa marime de antena si pe langa acesti sateliti care vrei sa-i prinzi am si Amosul in plus, analizeaza poza cu lnb-urile ce le-am pus etichete. Deci cumperi un comutator diseqc 4+1 si merge totul struna

http://www.rdi-board.com/showthread.php?t=38083
    Salutare,

Am studiat cu atentie imaginea postata si vreau sa te intreb daca suportul este cumparat sau confectionat, cam care ar fi distanta corecta dintre lnb-uri, cum sint conectate si, fara suparare, niste imagini cu nivelul semnalului si al calitatii de pe satelitii pe care ii receptionezi.

Numai bine,
    ... strong like Baloo The Bear !
    www.xmissy.nl
    www.dump.com
    www.redtube.com
    Latitude: 44.455°
    Longitude: 26.048°
    Latitude: -42.869°
    Longitude: 147.328°
    Latitude: -46.404°
    Longitude: 168.356°

http://www.rdi-board.com/showpost.ph...1&postcount=20

http://www.rdi-board.com/showpost.ph...1&postcount=25

pentru ce mizerii a scris aici nenea ********de sw astept scuze ! daca nu ma retrag de pe rdi !

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ursul baloo View Post
    Salutare,

Am studiat cu atentie imaginea postata si vreau sa te intreb daca suportul este cumparat sau confectionat, cam care ar fi distanta corecta dintre lnb-uri, cum sint conectate si, fara suparare, niste imagini cu nivelul semnalului si al calitatii de pe satelitii pe care ii receptionezi.

Numai bine,
    Suportul nu e cumparat,e adaptat dar am pierdut timp mult cu televizorul langa mine pana am scos semnal pe dreambox intre 70% si 95% pe toti satelitii

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Thumbs up

Suportul nu e cumparat,e adaptat dar am pierdut timp mult cu televizorul langa mine pana am scos semnal pe dreambox intre 70% si 95% pe toti satelitii
    Bine te-am regasit,

Am inteles. Dar nu pot intelege cum un asa meserias, cu dreambox, fara suparare, a recurs la o asemenea solutie ? Reglarea cu TV-ul ?
    Oricum felicitari pentru ce ai realizat. Din ceea ce ai scris ai 9 lnb-uri ?
    www.xmissy.nl
    www.dump.com
    www.redtube.com

pentru ce mizerii a scris aici nenea ********de sw astept scuze ! daca nu ma retrag de pe rdi !

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ursul baloo View Post
    Bine te-am regasit,

Am inteles. Dar nu pot intelege cum un asa meserias, cu dreambox, fara suparare, a recurs la o asemenea solutie ? Reglarea cu TV-ul ?
    Oricum felicitari pentru ce ai realizat. Din ceea ce ai scris ai 9 lnb-uri ?
    Am avut Humax2 dar l-am dat si am luat dream.Am 2 antene una 1.2x1.36 pe care am sateliti 1g v,5e,13e,16e,19 e si 4v,iar mai am o antena cu 2 lnb-uri pe 39 grade est si 42 grade est.Toate cele 8 lnb-uri le-am bagat intr-un comutator de 8+1 si merg cu toate pe dream

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Am avut Humax2 dar l-am dat si am luat dream.Am 2 antene una 1.2x1.36 pe care am sateliti 1g v,5e,13e,16e,19 e si 4v,iar mai am o antena cu 2 lnb-uri pe 39 grade est si 42 grade est.Toate cele 8 lnb-uri le-am bagat intr-un comutator de 8+1 si merg cu toate pe dream
    Bravo, felicitari ! Inseamna ca eu sint un mic copilas. Dar ai si cheltuit ceva ! Totusi pasiunea costa. La cit mai multi sateliti !
    www.xmissy.nl
    www.dump.com
    www.redtube.com

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Mai urmeaza sa pun o antena pe parte vestica si am toata curba satelitilor de la 30 grade vest la 42 est,de fapt nu e toata curba dar astea sant cele mai interesante.DAR vreau sa caut un comutator diseqc de 16+1 sa mearga toate odata caci nu am rabdare sa vad coala neagra pana se misca motorul,

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)