Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 10 of 10
    only Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Question as vrea sa cumpar o placa DVB.

Buna la toata lumea.As vrea sa cumpar o placa DVB si as dori niste sfaturi.Ce placa imi recomandati si de ce?Sint interesat sa aiba diseq1.2 , usals,slot ptr 1 cam si sa pot folosi vplug-uri .Ce altceva as putea face sa pot folosi acea placa DVB cu un motor H-H sg 2100.
    Technomate 9100,motorTechnomate 2200,L.N.B Technomate 0.2db,Triax 110,Technomate TMS1500 CI+,Mondeal MAGIC 9800,Dragon CAM,Triax 110,Titanium LNB 0.2,motor Technomate(SG)2100.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Daca ai un buget limitat, iti pot recomanda o placa ss2 (sky-star2, sau mai noua sky-star hd), dar trebuie sa ai in vedere si resursele pe care aceste placi le consuma, deoarece ele nu stiu decodare hardware asa ca ele se vor folosi de procesorul tau. Daca vrei o placa care stie si decodare hardware iti recomand un hauppauge...insa pretul ajunge pana la 600-700 ron, dar se merita...si atentie...acuma mai nou a apaerut si standardul dvb-s2, si care necesita resurse in plus, asa ca o placa cu decodare hardware (adica ea singura face decodarea semnalului (nu te gandi la decriptare), fata de un ss2, sau ss-hd...unde decodarea este facuta software (adica de catre procesor). Daca vrei si diseq1.2, merge si cu un ss2, ss-hd, dar le suprasoliciti...asa ca un hauppauge eu zic ca se merita.

Pentru placi hauppauge
    http://www.hauppauge.co.uk/pages/pro...a_hvr4000.html
    si pentru placi sky-star
    http://www.technisat.com/

O zi buna

only Master

Posts Thanks / Likes

Unhappy sal

ce pacat ca haupauge suporta doar diseq1.0.despre bani nu ar fi o problema dar vreau sa pot folosi sistemul meu h-h cu diseq 1.2 sau usals.
    Technomate 9100,motorTechnomate 2200,L.N.B Technomate 0.2db,Triax 110,Technomate TMS1500 CI+,Mondeal MAGIC 9800,Dragon CAM,Triax 110,Titanium LNB 0.2,motor Technomate(SG)2100.

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Default WinTV HVR 4000

Quote Originally Posted by ultimo View Post
    Daca ai un buget limitat, iti pot recomanda o placa ss2 (sky-star2, sau mai noua sky-star hd), dar trebuie sa ai in vedere si resursele pe care aceste placi le consuma, deoarece ele nu stiu decodare hardware asa ca ele se vor folosi de procesorul tau. Daca vrei o placa care stie si decodare hardware iti recomand un hauppauge...insa pretul ajunge pana la 600-700 ron, dar se merita...si atentie...acuma mai nou a apaerut si standardul dvb-s2, si care necesita resurse in plus, asa ca o placa cu decodare hardware (adica ea singura face decodarea semnalului (nu te gandi la decriptare), fata de un ss2, sau ss-hd...unde decodarea este facuta software (adica de catre procesor). Daca vrei si diseq1.2, merge si cu un ss2, ss-hd, dar le suprasoliciti...asa ca un hauppauge eu zic ca se merita.

Pentru placi hauppauge
    http://www.hauppauge.co.uk/pages/pro...a_hvr4000.html
    si pentru placi sky-star
    http://www.technisat.com/

O zi buna
    Va salut din Salonic Grecia.Cunoasteti daca wintv hvr 4000 lucreaza cu altdvb,progdvb,mytheatre ect.?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

www.altdvb.ro vezi la sectiunea download

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

@kenntos

Merge cu toate dar fara DVB-S2 (chestie de drivere).

Singurul care merge complet este Dvbviewer dar nu am reusit sa-l fac sa mearga in Sh. Asa ca am trecut la Kathy...

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by frogy View Post
    ce pacat ca haupauge suporta doar diseq1.0.despre bani nu ar fi o problema dar vreau sa pot folosi sistemul meu h-h cu diseq 1.2 sau usals.
    Eu stiu ca merge si diseq 1.2.
    Video: Vu+Uno (HDD 80Gb) /offset 1.2 H-H/42E<=>30W;
    Optibox Gekko Cable HD
    Audio: Harman Kardon HK680+Monitor Audio B2+WD Elements Play (2Tb)

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Smile

Quote Originally Posted by obudurca View Post
    @kenntos

Merge cu toate dar fara DVB-S2 (chestie de drivere).

Singurul care merge complet este Dvbviewer dar nu am reusit sa-l fac sa mearga in Sh. Asa ca am trecut la Kathy...
    MULTUMESC PENTRU RASPUNSURI.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

@frogy:
    Pot sa īti spun ca am de 4 ani un Hauppauge Nexus-S (nu e budget) si merge struna cu un motor stab HH90 (antena e de 90cm). protocolul diseqc e soft anyway... intrebarile sunt ce deal gasesti, cāt vrei sa dai si de care features vrei.
    Am un prieten care are un hh SG2100 si pe care il foloseste cu aceeasi placa Nexus-S de tot atāta timp fara nici o problema.
    Aegyssus

Banned Teacher
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Stai liniştit că īn cel tīrziu 3 - 5 ani o să se ardă sursa lnbului.
    Eu nu vorbesc aiurea, am avut o dvb-s din 1999 şi nu am puso să ducă un hh şi īn 2006 sa dus sursa lnbului. Am şi īncercat dacă numa aia este, am pus un splitter la dvb-s defekt şi skystar2, skystar2 direkt, dvb-s cu un dc blocker intre. Am pus ss2 pe transponderu pe care am vrut să prind ceva cu fastsatfinder, pe dvb-s am īncercat pe Multidec dacă mere sau nu, şi a mers, deci tuneru e īn ordine dar sursa pentru lnb se strică uşor.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)