Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
    11
    Guest
    RDI - Board Default Avatar

Default 4 LNB la 1 Antena

Salutare,

a mai fost un topic cu o problema assemanatoare, dar nu-l mai gasesc, asa ca iata problema mea.

Am pus la o antena de 0.8 m 4 LNB toate 0.3 dB (19,2; 13; 5; 1) si mergea "destul" de bine, cand ploua sau era innorat nu se vedeau transponderele slabe de pe Astra, Realitatea mergea daca era senin, Taraf deloc s.a.m.d.

Deci mi-am luat o antena de 1 m (Gibertini), problema acum este ca am semnal si mai slab pe toti sateliti de mai sus.
    Nu gasesc o cale de mijloc cum sa prind toti transponderi de pe acei sateliti cu semnal satisfacator.
    Stiu ca trebuie sa pun mijlocul pe 10° est dar la cea de 0.8 l-am avut pe undeva intre 7-5° est ca sa intre sateliti nordici mai bine.

Intrebarea mea ar fi acuma, si scuzati expresia:

What the fuck?! O antena mai mare inseama semnal mai puternic, cel putin in focarul primar. Cum sa fac sa am un semnal mai puternic in focarele secundare?

Multumesc anticipat!

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

sal.una pot satzi spun gibertini este o antena foarte slaba, cu o antena buna de 0,80 ai semnal mai bun, precum ai si observat.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Nu stiu daca te ajuta, dar am vazut asa ceva si pare sa functioneze perfect cu ce ai tu nevoie, dar pretul e un element deloc de neglijat.
    http://www.satlex.ro/ro/wavefrontier-page_1.html

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Combinatia respectiva (Astra, Hot Bird, Sirius, Thor) o am eu pe o antena de 85 cm si merge de zbarnaie. Am incercat si pe Gibertini de 100 cm si merge chiar mai bine. De fiecare data mijlocul e pe Hot Bird, dar e mai bine sa ai Sirius in mijloc fiindca aici in Austria semnalul pe Astra si Hot Bird e foarte puternic. Deci la tine e o greseala fie in Diseq, fie in cablul de slaba calitate, dar cred ca mai degraba LNB-urile nu sunt aliniate cum trebuie (cel pentru Thor e cel mai sus, iar cel pentru Astra cel mai jos - LNB-urile trebuie sa fie pe o linie descendenta de la Thor spre Astra)

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by edinson
    sal.una pot satzi spun gibertini este o antena foarte slaba, cu o antena buna de 0,80 ai semnal mai bun, precum ai si observat.
    Spui niste prosti mai mari ca tine, Gibertini e o antena foarte buna, e super stabila, e foarte bine lucrata, ca nu e mai buna decat Kathrein asta e altceva si pretul e mult mai mic. Poti sa imi spui care e antena buna dupa tine?

Si inca ceva, Gibertini e fabricat in Italia, nu pe vapor.

Semnatura se incarca...

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

am incercat si eu modelul de mai sus:

Kaon KSC 570 cu soft original
    gilbertini 1m
    diseqc 4x1
    lnb 0.3 db Invacom, 0.3 db Gold, 0.3 db Interstar, 0.6 db Manhattan
    multifeed halter de la Multimedial24.de
    http://www.multimedial24.de/shop/sho...tml?P_5334.htm
    cablu (variabil ca si calitate)

locatie: Dublin, Irlanda 6.3 Longitudine West / 54.5 Latitudine Nord

pozitionat central pe hotbird - semnalul nu depaseste 75% chiar si cu Invacom-ul

- astra 19E - LNB de 0.6 db - semnal la limita 72%
    - eutelsat (2) 16E - LNB Invacom 0.3 db - semnal la limita 70% - frecventa cu TVR nu intra decat 66 % - nu receptioneaza nici un program romanesc
    - hotbird 13E - LNB 0.3 db - semnal la limita
    - sirius 5E - LNB 0.3 db - semnal la limita 70% - PRoTV-ul int intra cu probleme, iar Realitatea nici nu prinde macar semnal pe transponderul respectiv

din pacate i-am recomandat un motor diseqc/usals si are sanse sa mai vada si altceva.

ce am aflat la multifeed-halterul - este foarte greu de reglat, nu se imbina perfect, nu pot modifica inaltimea LNB-ului,

eventuale sfaturi va rog

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by vasiletina
    am incercat si eu modelul de mai sus:

Kaon KSC 570 cu soft original
    gilbertini 1m
    diseqc 4x1
    lnb 0.3 db Invacom, 0.3 db Gold, 0.3 db Interstar, 0.6 db Manhattan
    multifeed halter de la Multimedial24.de
    http://www.multimedial24.de/shop/sho...tml?P_5334.htm
    cablu (variabil ca si calitate)

locatie: Dublin, Irlanda 6.3 Longitudine West / 54.5 Latitudine Nord

pozitionat central pe hotbird - semnalul nu depaseste 75% chiar si cu Invacom-ul

- astra 19E - LNB de 0.6 db - semnal la limita 72%
    - eutelsat (2) 16E - LNB Invacom 0.3 db - semnal la limita 70% - frecventa cu TVR nu intra decat 66 % - nu receptioneaza nici un program romanesc
    - hotbird 13E - LNB 0.3 db - semnal la limita
    - sirius 5E - LNB 0.3 db - semnal la limita 70% - PRoTV-ul int intra cu probleme, iar Realitatea nici nu prinde macar semnal pe transponderul respectiv

din pacate i-am recomandat un motor diseqc/usals si are sanse sa mai vada si altceva.

ce am aflat la multifeed-halterul - este foarte greu de reglat, nu se imbina perfect, nu pot modifica inaltimea LNB-ului,

eventuale sfaturi va rog
    Depinde ce multifeedhalter ai luat, sunt multe modele, dar doar unul este original produs de Gibertini, sunt modele si cu reglare pe verticala, ...
    In imaginea asta e modelul original

alte modele, nu sunt originale, au reglare si pe verticala

Multifeedhalter model original + cu pozitia LNB-urilor, merge perfect in germania

Semnatura se incarca...

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

@claudiuw

este asemanator cu cel de al 3-lea model din prima imagine, doar ca se fixeaza lnb-ul putin diferit

-- germania are o alta pozitie, mult mai favorabila receptiei cu multipe LNB-uri fata de Irlanda sau Romania

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by vasiletina
    @claudiuw

este asemanator cu cel de al 3-lea model din prima imagine, doar ca se fixeaza lnb-ul putin diferit

-- germania are o alta pozitie, mult mai favorabila receptiei cu multipe LNB-uri fata de Irlanda sau Romania
    daca e modelul asta:

atunci nu e cel original, calitatea lasa mult de dorit
    Modelul original e vopsit in alb-crem, si are logoul Gibertini pe el

Semnatura se incarca...

11
    Guest

Merci de raspunsuri.

Am reglat antena astazi cat sa putut de bine cu rezultatul urmator:

Astra OK ca. 55% calitate pe XXP (presupun transponder destul de slab, cu antena de 0.8 faca macroblocuri la innorare si era intrerupt la ploaie)
    HB OK ca. 60% calitate la transponderele slabe.
    Sirius satisfacator ca. 50% pe Sirius Channel. Transponderul cu Realitatea ioc!
    Thor satisfacator ca. 55% pe Kiosk1.

Am sa mai incerc diferite modalitati printre care si cea al lui Kroky
    si am sa dau rezultatele.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

@claudiuw

asta este modelul pe care il am. c-am simplist.

m-am asteptat la ceva mai mult.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi 11,

Se pot monta mai multe lnb-uri pe o antena ofset 0.9,totul depindel de suportul acestora.Imaginile de mai sus sint elocvente.Bara pe care sint plasate lnb-uri trebuie sa aiba curbura potrivita,iar colierele de prindere sa poate permite montarea acestora la distanta potrivita.Suportul cel mai potrivit pentru ce-ti/va trebuie este cel din prima imagine,alb/negru:

.

Primul lnb se monteaza pe satelitul cu semnalul cel mai slab{sau dupa preferinte,depinde ce vrei sa obtii de pe ultimul satelitul din focarele secundare} pentru zona unde este montata antena.Astfel,daca vrei sa obtii,sa zicem,semnal de la Astra 19,2E,Hotbird 13E,Sirius 5,Intelsat-Thor 1W,Amos 4W in partea centrala din Ardeal,unde acesti sateliti au o acoperire destul de buna,atunci pui lnb in focarul principal pe Hotbird,iar la stinga lui,cum privesti antena din fata,pui un lnb pentru Astra 19.2,apoi un lnb pentru Arabsat,sau Eurobird 28E.Pe partea dreapta a antenei plasezi in ordine lnb-uri pentru Sirius,Thor,Amos{aci iti intra si Atlantic Bird3 5W}.Semnalul receptionat de pe acesti sateliti este bun,in unele cazuri chiar cu rezerve de semnal,daca footprint-ul are acoperire pentru zona central-sudica a Europei.
    Din pacate la noi in tara nimeni nu se ocupa de confectionarea acestor suporturi,cele ce le aflam in magazinele de specialitate sint doar pentru doua sau trei lnb-uri.E clar ca nu-s prea multi amatori pentru astfel de lucruri.Ne mai ramine sa facem noi aceste suporturi din ce avem la dispozitie;ori adaptind suportul pentru doua lnb-uri incit prin suprapunerea lor,tainind si ajustindu-le sa obtinem atit curbura necesara dar si lunginea potrivita pentru cite lnb-uri dorim sa montam,sau luam modele din fotografiile de mai sus si le potrivim la situatia noastra.
    satelescu

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by satelescu
    Hi 11,

Se pot monta mai multe lnb-uri pe o antena ofset 0.9,totul depindel de suportul acestora.Imaginile de mai sus sint elocvente.Bara pe care sint plasate lnb-uri trebuie sa aiba curbura potrivita,iar colierele de prindere sa poate permite montarea acestora la distanta potrivita.Suportul cel mai potrivit pentru ce-ti/va trebuie este cel din prima imagine,alb/negru:

.

Primul lnb se monteaza pe satelitul cu semnalul cel mai slab{sau dupa preferinte,depinde ce vrei sa obtii de pe ultimul satelitul din focarele secundare} pentru zona unde este montata antena.Astfel,daca vrei sa obtii,sa zicem,semnal de la Astra 19,2E,Hotbird 13E,Sirius 5,Intelsat-Thor 1W,Amos 4W in partea centrala din Ardeal,unde acesti sateliti au o acoperire destul de buna,atunci pui lnb in focarul principal pe Hotbird,iar la stinga lui,cum privesti antena din fata,pui un lnb pentru Astra 19.2,apoi un lnb pentru Arabsat,sau Eurobird 28E.Pe partea dreapta a antenei plasezi in ordine lnb-uri pentru Sirius,Thor,Amos{aci iti intra si Atlantic Bird3 5W}.Semnalul receptionat de pe acesti sateliti este bun,in unele cazuri chiar cu rezerve de semnal,daca footprint-ul are acoperire pentru zona central-sudica a Europei.
    Din pacate la noi in tara nimeni nu se ocupa de confectionarea acestor suporturi,cele ce le aflam in magazinele de specialitate sint doar pentru doua sau trei lnb-uri.E clar ca nu-s prea multi amatori pentru astfel de lucruri.Ne mai ramine sa facem noi aceste suporturi din ce avem la dispozitie;ori adaptind suportul pentru doua lnb-uri incit prin suprapunerea lor,tainind si ajustindu-le sa obtinem atit curbura necesara dar si lunginea potrivita pentru cite lnb-uri dorim sa montam,sau luam modele din fotografiile de mai sus si le potrivim la situatia noastra.
    satelescu
    Si suporti ceilalti au respectiva curbura, care nu se observa din cauza unghiului in care a fost realizata poza. Daca te uiti atent la imaginea unde ai si LNB-urile montate ai sa vezi ca exista curbura.

Semnatura se incarca...

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi claudiuw,

N-am ales montura din imagine pentru curbura ce o putem observa fara eforturi,ci pentru tipul de colier folosit.Se remarca ca urechile de prindere a colierelor sint orientate in sus in asa fel incit pe acelasi suport se pot alatura mai multe lnb-uri,fara sa ocupe un spatiu in plus.Colierele turnate din plastic ce le aflam in magazinele noastre sint masive,cum par si cele din cealalta fotografie pusa de tine,de la Gilbertini,care nu permit o libertate de montare pe tija-suport.Ori in conditiile in care nu aflam in magazine noastre o diversitate de suporturi si coliere,noi trebuie sa ne orientam dupa acele modele care ne ofera solutii la aceasta problema.Chiar in poza pe care o comentam,se poate observa ca lnb-urile sint patrate,adica sint masive si ocupa un spatiu in plus,ceea ce,d.p.m.d.v.nu-ti ofera libertatea de montare asa cum mi-o doresc,cu toate ca-imi poti replica- indeplinesc rolul pentru care au fost montate acolo.Cele mai potrivite lnb-uri pentru astfel de suporturi si coliere sint cele de la Alps.Ele au o alongatie potrivita pe acele coliere din poza pe care o comentam incit sint convins ca poti monta mai multe pe acelasi suport.
    Apropo,am vazut si suport drept,fara curbura,dar orientarea lnb-urilor se facea din colier,adica acesta se putea roti pe suport.Nu am incercat sa vad ce puteai obtine cu astfel de suport.Probabil ca un astfel de suport iti da o libertate la montarea lnb-urilor mai mare decit la ce cu curbura?!
    Pentru ca aceste probleme nu intereseaza pe multi clienti ai firmelor de satelit din tara noastra,confectionarea si vinzarea acestor suporturi cu mai multe lnb-uri nu-s rentabile din punct de vedere comercial.De aceea discutiile ce le avem pe acest subiect par...gratuite!
    Sa ma insel?,satelescu

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

referitor la suporturile pentru mai multe lnb-uri ar mai trebui mentionat ca acestea au diferite lungimi.uneori am fi tentati pentru mai multe lnb-uri
    sau poate acolo unde este nevoie de distante mai mari intre extreme sa fim tentati sa bagam mina mai adinc in buzunar pentru un suport mai lung.
    observind mai multe tipuri de suporti veti observa ca au toate un lucru in comun si anume fixarea pe bratul antenei se face in centrul(arcului de cerc) suportului am experimentat cu succes atunci cind trebuia sa ma inscriu intr-un buget deplasarea prinderii din centru catre una din extreme.
    astel dind trei gauri am prins suportul la exrtrema stinga fixind in centru
    un satelit mai slab si in partea dreapta(privit din spatele antenei) satelitii
    mai puternici precum astra&co.noroc,nirolf

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)