Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 7 of 7
    Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Nimic pentru placi DVB ?

Nimic inca pentru rsc-uri pe placi DVB ? Nimeni nu stie nimic ?

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by bimmer View Post
    Nimic inca pentru rsc-uri pe placi DVB ? Nimeni nu stie nimic ?
    Pana cand keyle AU pentru GC n-o sa fie publice - nimic.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Default Speculatii proprii

Pentru Windows, e cam ciudat pt ca sursele nu sunt publice. Nu se prea poate avansa fara implicarea autorilor, mai bine zis a lui Vahid care nu stiu ct este de pasionat de cauza est-europenilor...
    Pentru Linux (VDR-SC), nu se stie sigur daca, odata avute cheile clare, s-ar vedea.
    Ne-ar trebui un firmware decriptat de Pansat (sau orice altceva care stie sa vada GC). Apoi ar tb dezasamblat si gasit sau cersit punctul de intrare (la cine? nu stiu).
    O alta abordare ar fi ca, in loc sa cersim punctul de intrare, sa luam un firmware decriptat inainte de a avea suport pt GC si sa facem diferenta pentru a vedea ce s-a schimbat. Cu asta am vedea probabil cum se shifteaza "cheile Pansat" in adevaratele chei; astfel am putea decrypta cheile si ar putea merge macar pt Viewsat (sper sa mearga bagate intr-un hex).
    Daca vdr-sc suporta rom 110 atunci ar tb sa mearga cu cheile "spalate". La fel si pt vPlug...
    Aegyssus

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Asa cum spunea si killercoder, sc si sasc-ng mergeau cu cheile bune (pot sa confirm ptr ca mergeau la mine cu vdr si sc sau sasc-ng). Cred ca si acum ar merge daca am avea cheile adevarate.

AR nu cred ca ar merge cu sc sau sasc-ng ptr ca nu avem .bin dump-urile rom110 (cum avem EEP01_102.bin, EEP08_102.bin si ROM102.bin ptr 0101 si 0901) si nici verify/emm-g keys , pe care cred ca pansat le are, altfel nu vad cum ar face AR.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by bimmer View Post
    Asa cum spunea si killercoder, sc si sasc-ng mergeau cu cheile bune (pot sa confirm ptr ca mergeau la mine cu vdr si sc sau sasc-ng). Cred ca si acum ar merge daca am avea cheile adevarate.

AR nu cred ca ar merge cu sc sau sasc-ng ptr ca nu avem .bin dump-urile rom110 (cum avem EEP01_102.bin, EEP08_102.bin si ROM102.bin ptr 0101 si 0901) si nici verify/emm-g keys , pe care cred ca pansat le are, altfel nu vad cum ar face AR.
    GC nu a schimbat nimic in stream; cu keyle corecte orice receiver/software care a mers inainte ar trebui sa mearga si acum (bineinteles, fara AU).

EEPxxx.bin, etc, sunt necesare pentru decodarea MAP-urilor. Pentru autoroll sunt necesare Bingo! keyle AU.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Intr-adevar, dar daca cineva ar putea spune cum sa decodam cheile Pansat in chei normale ar fi suficient ca decriptarea sa mearga.
    Cheile nu par sa se schimbe atat de des...
    Ct despre A/R... nu indraznesc sa ma gndesc att de departe.
    Aegyssus

__/\__/\__/\_____________ Expert
    Posts Thanks / Likes

Acum ceva vreme am apucat sa vad si eu cum mere downloadul prin placi dvb. A mers 2 luni dupa care s-a terminat bucuria.
    Voi stiti sa mearga asa ceva aici in NA ?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)