Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 4 of 4
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Instalare Boom in Timisoara

Astazi eu si un prieten am avut programare pt. instalarea Boom. Ambii am ramas cu buzele umflate intrucit nu s-au putut instala antenele "din motive tehnice".

Cazul meu:
    - bloc cu 3 etaje pe Loga, eu stau la etajul 1 cu vedere spre sud. Intr-adevar am in fata Liceul C.D. Loga si pe linga el mai sunt citiva pomi inalti, astfel incit de pe balcon nu s-a reusit gasirea semnalului. Am fost si in podul blocului, unde baietii mi-au zis ca antena e prea mare si nu incape printre grinzi. Mi s-a recomandat sa vorbesc cu niste vecini sa ma lase sa o pun in exteriorul unei parti a blocului, dar e o solutie neconvenabila intrucit cei care au o oarecare deschidere sunt cam "batuti in cap". As prefera totusi varianta "pe acoperis"

Cazul prietenului meu:
    - pe Blvd. Sudului fara deschiderea necesara. Pe bloc nu se poate deoarece din nou grinzile sunt prea apropiate, desi prietenul meu avea deja un stilp pus in pod (pt. o fosta antena de internet prin unde radio, de la pinet). Prietenul meu a vorbit cu o vecina care are o pozitionare mai buna, si s-a incercat amplasarea antenei pe peretele dinsei.
    S-a gasit semnal, antena a fost fixata pe perete, dar cind sa verifice semnalul de la TV, nu s-a vazut nimic. Instalatorii au zis ca e vorba de un "bruiaj", au demontat antena si au plecat fara prea multe comentarii.
    Impresia prietenului meu a fost ca tipii nu sunt "meseriasi" si nici nu prea s-au stressa foarte mult sa rezolve situatia.

Parerea mea este ca daca esti "meserias" rezolvi astfel de probleme, nu te dai batut asa usor, iti dai silinta (de pilda cei care au fost la mine mi-au zis sa-mi cumpar eu stilpul in pod si sa-l ancorez tot eu). Cred ca instalatorii Boom sunt oarecum comozi si nu se stresseaza prea tare cu montarea antenelor (prietenul meu a fost si mai dur si i-a catalogat ca "ageamii").
    Ce vream noi acuma:

- daca in Timisoara exista vreun instalator Boom dispus sa se chinuie putin, sa piarda ceva timp dar sa ne rezolve si noua problema (platim suplimentar, nu-i nicio problema) il rog sa ma contacteze pe pm.
    - daca intr-adevar chestia cu "bruiajul" poate fi reala.

Va multumesc.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Sunt multi prietene in Timisoara care ar putea sa va ajute !
    Chiar eu as puteaveni sau trimite o echipa din firma! Dar imi pare rau pana nu imi platesc cei de la Boom datoriile nu o sa te pot servi!In situatia mea sunt mai multi instalatori de la mine din judet!

In schimb daca vrei te pot ajuta cu un alt provider DTH la care merita sa te abonezi -> Digi tv!
    2.3m Paraclipse Hydro C & Ku,1,5m Gibertini, 1.15m Offset +Inverto KA+KU, Tbs6983, Vu solo 2,Tehnomate TM 5403HD M3

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by UTA View Post
    Astazi eu si un prieten am avut programare pt. instalarea Boom. Ambii am ramas cu buzele umflate intrucit nu s-au putut instala antenele "din motive tehnice".

Cazul prietenului meu:
    - pe Blvd. Sudului fara deschiderea necesara. Pe bloc nu se poate deoarece din nou grinzile sunt prea apropiate, desi prietenul meu avea deja un stilp pus in pod (pt. o fosta antena de internet prin unde radio, de la pinet). Prietenul meu a vorbit cu o vecina care are o pozitionare mai buna, si s-a incercat amplasarea antenei pe peretele dinsei.
    S-a gasit semnal, antena a fost fixata pe perete, dar cind sa verifice semnalul de la TV, nu s-a vazut nimic. Instalatorii au zis ca e vorba de un "bruiaj", au demontat antena si au plecat fara prea multe comentarii.
    Impresia prietenului meu a fost ca tipii nu sunt "meseriasi" si nici nu prea s-au stressa foarte mult sa rezolve situatia.
    au nimerit alt satelit .de asta aveau semnal si totusi nu era imagine la tv.... asa e cand ai montator pe oricine .

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

pot sa te ajut eu...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)