Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 57
    Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Booooomba la Boom !!!!

Aflati de ceva vreme in grave probleme financiare cei de la Boom au obtinut o linie de credit de 44.000.000 de euro de la Raiffeisen Bank cu termen de rambursare de 3 ani.
    Toate bune si frumoase pana aici dar cei de la Raiffeisen Bank au pus conditii dure si in ca caz de vanzare (eu zic faliment) cei de la Boom nu pot lua nici o decizie fara aprobarea celor de la Raiffeisen Bank.
    O alta conditie pusa de banca este numarul de abonati , astfel cei de la Boom primesc esalonat banii in functie de numarul de abonati. De aici si toata disperarea cu caravane si dorinta de a umfla numarul de abonati si astfel s-a ajuns la situatia paradoxala ca Boom sa declare un numar de abonati mai mare decat realitate in timp ce in "practica" obisnuita este total invers.
    In aceste conditii este logic de ce cei de la Boom lasa deoparte platile catre instalatori si sa se axeze pe atragerea de noi abonati.Din pacate desi agaricii se grabesc sa declare cifre ametitoare va anunt ca numarul lor REALI de abonati este sub 65.000.

Odata in plus am vrut sa demonstrez cu acest topic celor de la Boom ca sursele mele in ofera informatii ce nu sunt accesibile decat unui numar restrans de persoane in conducerea actuala a lui Boom si in nici un caz penibililor de instalatori deveniti peste noapte buni cunoscatori ai fenomenului BOOM.

Aceeasi utilizatori de "cheie 13" si piulite anunta lansarea unui nou transponder la Boom.Ii anunt pe respectivi ca acest lucru este imposibil deoarece nu exista un alt transponder liber pe Amos 2.
    In conditiile in care Boom foloseste 3 1/2 transpondere (cele full cu 17 canale pe transponder ) singura solutie tehnica posibila este si ingramadirea a altor cateva canale pe acel transponder ocupat 50% desi si aici sunt probleme tehnice.

Ce sa va mai spun ? Ca cel pe care l-am platit sa-mi faca o statistica a numarului de difuzari mi-a spus ca deja a gasit film reluat de 104 ori pana acum pe canalele proprii Jenant ...penibil....

In rest ce sa va spun ? singura speranta de redresare a lui Boom ar fi cumpararea drepturilor de difuzare pentru LIGA 1 , pe care apoi le-ar vinde in PPV ! Sa asteptam licitatia din decembrie si vom afla mai multe.

Fanta
    RDI Team
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Fanta, bomba despre care nu ai voie sa vorbesti ar putea fi achizitionarea drepturilor pentru Liga I? Asta da, chiar ar fi mega-super-extra bomba la DIGI. Pana atunci visez frumos si ma gandesc ca cea mai mare bomba ar fi introducerea lui Boom Sport One in grila Digi.

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by drogy View Post
    Fanta, bomba despre care nu ai voie sa vorbesti ar putea fi achizitionarea drepturilor pentru Liga I? Asta da, chiar ar fi mega-super-extra bomba la DIGI. Pana atunci visez frumos si ma gandesc ca cea mai mare bomba ar fi introducerea lui Boom Sport One in grila Digi.
    Drepturile pentru liga 1 sunt un subiect delicat si va promit ca le vom trata cu seriozitate dar este cam devreme pentru acest subiect.
    Boom Sport One va intra in grila lui Digi doar cand boom va fi in faliment iar Digi ii va asimila.Dar in afara de fotbalul din Spania si Italia ce altceva mai inseamna BSO ? Aceste drepturi de retransmisie pot fi oricand directionate catre Digi sau Dolce dar acesti doi operatori stiu ca raportul dintre costurile pentru aceste transmisii si numarul de potentiali noi clienti este defavorabil.Boom a incercat sa dea o lovitura cu aceste meciuri dar din pacate...esec...abia au strans 60.000 de abonati si nu meciuri ci cu caravenele.Daca managerii lui Boom studiau audientele pe care le facea un meci de fotbal din Spania sau Italia pe Sport.ro (fost tvsport) sau B1TV ar fi realizat ca in afara de cativa agitatori pe boarduri aceste evenimente nu pot pune pe picioare un proiect DTH aflat inca in moarte clinica.
    Daca vor avea drepturile pentru LIGA1 situatia se va schimba radical.

Fanta
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Dupa cum am spus si eu, e diferenta intre Liga I si celelalte. Dar BSO mai inseamna si NBA&NHL, nu doar Primera si Il Calcio. Problema lui DIGI acum ar fi nu sa se gandeasca la cum sa mai faca noi abonati, ci cum sa-i mentina pe cei vechi. In momentul in care am ales, DIGI reprezenta cea mai buna alternativa, chiar si fara baza moka un an, insa acum as alege altceva. Dar asta e doar o parere personala.
    Dar, gata, nu mai comentez pentru ca am luat-o off-topic.
    Daca situatia e asa, BOOM merge la vale rau de tot. Si ideea sa-l asimileze DIGI nu e rea deloc.

Think free! Teacher
    Posts Thanks / Likes

Boom este intr-o situatie mai mult decat delicata. Faptul ca au obtinut un imprumut poate fi o gura de oxigen, pe care daca vor sti s-o foloseasca ar putea depasi impasul. De la lansare au suferit la capitolul marketing. Rigiditatea in oferte si preturile exagerate exprimate in euro au dus la insucces pe piata. Acum au atras mai multi dealeri (fosti la alte DTH-uri - in special Digi) carora le-au solicitat baza de date cu abonatii. Se folosesc de aceste informatii incercand sa le ia abonatii celorlalti.
    Daca nu vor schimba politica... falimentul le bate la usa.
    Gabitzu
    Vu+ Duo2

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Fanta View Post
    Aflati de ceva vreme in grave probleme financiare cei de la Boom au obtinut o linie de credit de 44.000.000 de euro de la Raiffeisen Bank cu termen de rambursare de 3 ani.
    Toate bune si frumoase pana aici dar cei de la Raiffeisen Bank au pus conditii dure si in ca caz de vanzare (eu zic faliment) cei de la Boom nu pot lua nici o decizie fara aprobarea celor de la Raiffeisen Bank.
    O alta conditie pusa de banca este numarul de abonati , astfel cei de la Boom primesc esalonat banii in functie de numarul de abonati. De aici si toata disperarea cu caravane si dorinta de a umfla numarul de abonati si astfel s-a ajuns la situatia paradoxala ca Boom sa declare un numar de abonati mai mare decat realitate in timp ce in "practica" obisnuita este total invers.
    In aceste conditii este logic de ce cei de la Boom lasa deoparte platile catre instalatori si sa se axeze pe atragerea de noi abonati.Din pacate desi agaricii se grabesc sa declare cifre ametitoare va anunt ca numarul lor REALI de abonati este sub 65.000.

Fanta
    RDI Team

Man, asa este...dar, poate, nu era cazul sa-i boombezi...Iar o sa fie scandal...la centru, in Floreasca...
    Salut Prieteni!

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gepeto View Post
    Man, asa este...dar, poate, nu era cazul sa-i boombezi...Iar o sa fie scandal...la centru, in Floreasca...
    Da, dar doar daca vreunul dintre sefii BOOM citeste forumul.
    ... strong like Baloo The Bear !
    www.xmissy.nl
    www.dump.com
    www.redtube.com
    Latitude: 44.455°
    Longitude: 26.048°
    Latitude: -42.869°
    Longitude: 147.328°
    Latitude: -46.404°
    Longitude: 168.356°

http://www.rdi-board.com/showpost.ph...1&postcount=20

http://www.rdi-board.com/showpost.ph...1&postcount=25

pentru ce mizerii a scris aici nenea ********de sw astept scuze ! daca nu ma retrag de pe rdi !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Fanta View Post
    ..nu exista un alt transponder liber pe amos2
    acum o sa-i plateasca pe toti instalatori restanti!
    pe amos 1 nu exista tp-uri? (mai gandest-te) -si mai stiam de tp-ul pe care era realitatea tv- asta nu mai este disponibil?
    Last edited by maniacdth; 19th September 2007 at 15:34.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

@Fanta....de curiozitate...am lucrat si lucrez si eu cu sume mari ( la vanzarea fabricii Ulvex..., ipoteci, etc)...si de obicei sunt clauze clare privind confidentialitatea contractelor, si mai ales in ceea ce priveste raspunderea...cine a riscat in acest caz?..din ce tabara?
    Ofset-uri 1,6Al/1.6Fe/1,4Fe, 2&HH , SkyStar2;
    Optibox Spider HD
    HSS-7160NA (DigiTV)
    90E - 34,5V

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Intr-adevar e o bomba : saracii montatori de bun simt care au montat pe gratis aproape un jumatate de an , acum au marele noroc poate sa isi recupereze datoriile de la Boom .

Sa speram ca unii isi vor recupera datoriile , vor iesi din foame , si nu vor mai sta toata ziua pe forumuri sa indruge verzi si uscate . Mai ales ca la munte e frig ....

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

@KB..confirm...e frig la munte...
    Ofset-uri 1,6Al/1.6Fe/1,4Fe, 2&HH , SkyStar2;
    Optibox Spider HD
    HSS-7160NA (DigiTV)
    90E - 34,5V

Om ... cu farfurie ! Expert
    Undeva in Oltenia ... de sub munte !HOREZU!
    Posts Thanks / Likes

Foarte offtopic ..... constat ca toamna asta ploua cu bombe pe toate partile ..... DTH-urile romanesti oricum sunt varza ..... ma vad nevoit sa-mi iau unele masuri de siguranta personala .......cred ca Bin Laden exulta ...astia si-o fac cu mana lor !......
    P.S. Ne vedem dupa ce se termina bombele ..... daca vom mai fi !

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ursul baloo View Post
    Da, dar doar daca vreunul dintre sefii BOOM citeste forumul.
    Stai linistit, il citesc...de altfel, e pus la favorite...
    Salut Prieteni!

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Sinteti penibili ,sau aveti o idee fixa si bolnava.Cautati alte subiecte care sa merite postate.
    Dle.Fanta, pe cind mult promisa incendiere? Sau ploua prea mult prin zona dvs. si va stinge elanul?

PS. Noroc cu instalarile DIGI, altfel faceam foamea......
    Last edited by lepetir; 19th September 2007 at 16:02.
    a fost odata ca niciodata.....

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Domnule lepetir , ati face mai bine sa va platiti montatorii decat sa faceti misto de montatori aici , nu credeti ?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)