Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 5 of 5

Thread: Max Tv

Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Max Tv

Am o cartela max tv si un receiver Discovery care au functionat foarte bine in Middle East. Acum m-am mutat in Anglia si am incercat sa rezolv singur problema adica sa incerc sa orientez antena (55cm) pentru a prinde Sirius pentru a putea viziona programele romanesti. Intr-un sfarsit am reusit, dar surpriza numai o parte din ele se pot vedea pentru celelalte, (in special cele pe frecventa 12456 MHz H) am mesajul de "scramble program". Semnalul este de 71% si ma gandesc ca ar trebui sa se vada. LNB-ul este de 0.2 dB noise level si cu FOL 9.75-10.6GHz asa cum indica cei de la MAX TV. Am comandad un alt LNB (SMART) de 0.1 dB si o sa incerc si cu acela. Alta alternativa ar fi sa schimb antena cu una de diametru mai mare. Dar pana a face toate astea poate sa-mi spuna si mie cineva de ce nu se vad canalele care au frecventa 12456?

zzzzzzzzzzzzz Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by tehnick View Post
    Am o cartela max tv si un receiver Discovery care au functionat foarte bine in Middle East. Acum m-am mutat in Anglia si am incercat sa rezolv singur problema adica sa incerc sa orientez antena (55cm) pentru a prinde Sirius pentru a putea viziona programele romanesti. Intr-un sfarsit am reusit, dar surpriza numai o parte din ele se pot vedea pentru celelalte, (in special cele pe frecventa 12456 MHz H) am mesajul de "scramble program". Semnalul este de 71% si ma gandesc ca ar trebui sa se vada. LNB-ul este de 0.2 dB noise level si cu FOL 9.75-10.6GHz asa cum indica cei de la MAX TV. Am comandad un alt LNB (SMART) de 0.1 dB si o sa incerc si cu acela. Alta alternativa ar fi sa schimb antena cu una de diametru mai mare. Dar pana a face toate astea poate sa-mi spuna si mie cineva de ce nu se vad canalele care au frecventa 12456?
    ce treaba are MaxTv cu Protv

pe frecventa 12456 H 27500-3/4 se afla Providerul ProTV si emite codat in PowerVu

Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Cartela are codurile Viaccess si dupa cum sti se cumpara in tara. Cat am fost in Middle East totul a mers bine si pe acelasi satelit Sirius 5E. Nedumerirea mea este de ce nu prind si aici in Anglia la fel ca in Middle East? Care sa fie buba?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

@tehnick
    Tot nu ai inteles, s-a spus mai sus ca pe 12.456H se gaseste ProTV care este codat in PowerVU si nu poti sa-l vezi (aici doar ProTV Intl. este free), ProTV-ul lui Max este pe 12.341 H. Celelalt transponder al lui Max este 12.149 H

zzzzzzzzzzzzz Expert
    Posts Thanks / Likes

deci tu nu vei putea viziona 12456 pentru ca nu ai cum...Protv ul de la max se afla pe 12341 H tp 33 SR 27500 FEC 3/4

cu cartela de la Max poti vedea doar asta:
    12341 H tp 33 SR 27500 FEC 3/4 si 12149 H tp 23 SR 27500 FEC 3/4

Daca nu reusesti sa prinzi nici un semnal chiama un istalator

aici este harta satelitului

44 90-120
    49 50-70

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)