Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 14 of 14
    timplar Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Satlook Mark III diseqc

cine a lucrat cu el il rog sa -mi confirme sau nu ,daca este analogic.multumesc.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Aici scrie ca e analogic: http://www.emitor.se/websites/emitor...in.asp?ID=3516
    P.S. mai folositil si voi pe gogu

timplar Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gymi View Post
    Aici scrie ca e analogic: http://www.emitor.se/websites/emitor...in.asp?ID=3516
    P.S. mai folositil si voi pe gogu
    nu era vorba de gogu era vorba de rdi si de experienta celor care au lucrat cu el .fara suparare.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Pai daca in link-ul respectiv scrie clar ca e analogic la ce mai ai nevoie de confirmare?

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Sa nu mai aud de SATLOOK.Un gunoi.
    Nicu posesor de satlook micro + = un jeg foarte scump
    [SIGPIC][/SIGPIC]

you said "member" huh! Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by satenicu View Post
    Sa nu mai aud de SATLOOK.Un gunoi.
    Nicu posesor de satlook micro + = un jeg foarte scump
    submit si eu...am dat 450 pe satlook micro si pun antene cu tv ul si un kaon de la focus

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

cred ca nu stiti sal folositi
    Fiti Aliati
    Dreambox

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu am dat 350€ pe satlook micro + NIT si sincer sint multumit de ei.Parabola se poate pune cu orice receptor (aproape) .Cu satlook-ul economisesti timp si nu mai ai nevoie de curent sau baterie.Fiecare cu ce sa obisnuit cu aia se descurca mai bine.Cel mai important este factorul uman.

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

daca stii sa-l folosesti e super.eu am un satlook digital cu nit de 2 ani l-am platit 1200euri.l-a inceput imi dadeam pumni in cap ca am dat atatia bani dar acum nu as mai putea lucra fara el vezi cand un lnb e defect daca e intrerupt cablul am imagine pe analogic si multe altele.in 2 minute gasesti orice satelit.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

@satenicu

Nu mai fii suparat, eu zic ca avand in vedere raportul pret/calitate e o scula superfaina, eu sunt foarte multumit de el... probabil cum ai avut ocazia sa lucrezi si cu altceva ti-se pare mai slabuta, dar repet daca e reglat ca lumea si stii sa lucrezi cu el isi face treaba foarte bine...
    Day by day - opiniile mele
    "Never argue with idiots. People can confuse you with them."
    ---------------------------------------------------------
    DM 7020S; HSS-1160NA; Offset 1,2 Al +
    Moteck DigiPower SG-2100
    (53°E - -30°W) + Hama Lypsi HQ Universal Single LNBF

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gavrild View Post
    submit si eu...am dat 450 pe satlook micro si pun antene cu tv ul si un kaon de la focus
    Esti tare, deseneaza pe o hartie un satlook mikro+ iar pe partea cealalta un TV si un decodor cu cabluri cu prelungitoare.
    Itzi dai seama imediat ca ar trebui sa avansezi cu tehnica sa nu zic de promptitudine si perfectie semnal, consum LNB, scurtcircuit pe cablu.
    Persaonal nu am nimic cu tine, doar sa nu scrieti pareri despre aparate doar pentru ca nu sunteti capabili sa-l folositi,
    cu respect.
    Satlook Micro+ in afara ca are o gramada de sateliti predefiniti, si posibilitate de a memora cca inca vreo 67 de transponderi, are avantaje si la instalare nocturna, backlight, greutate redusa si autonomie de cel putin 15ore cand bateriile sunt noi-noute.
    Daca vrei te invatz cum trebuie folosit, itzi trimit si setarile facute de mine.smd pe care in 10secunde ai tras prin RS 232, 10TP Intelsat 10-02 toate functioneaza cu NIT, si pe toate itzi apar denumirile canalelor exact ca in meniul Hyundai sau Kaon, si ai sa vezi si diferenta intre semnalele TP-urilor.
    Ce ai face cu un spectrometru?
    Ai vazut vreodata diagrama Intelsat 10-02 pe un spectrometru?
    Sa stii ca e de ras treaba cu TV si decodor.
    Sunt tzigani care in 2 minute itzi spun cum sa reglezi dupa TV, careva a scris undeva pe acest tread ca numai firme de
    2 lei fac instalari tip LOOP OUT n-am zis nimic ca oamenii nu investesc mai nimic cand totul e gratis...

you said "member" huh! Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mercury70 View Post
    Esti tare, deseneaza pe o hartie un satlook mikro+ iar pe partea cealalta un TV si un decodor cu cabluri cu prelungitoare.
    Itzi dai seama imediat ca ar trebui sa avansezi cu tehnica sa nu zic de promptitudine si perfectie semnal, consum LNB, scurtcircuit pe cablu.
    Persaonal nu am nimic cu tine, doar sa nu scrieti pareri despre aparate doar pentru ca nu sunteti capabili sa-l folositi,
    cu respect.
    Satlook Micro+ in afara ca are o gramada de sateliti predefiniti, si posibilitate de a memora cca inca vreo 67 de transponderi, are avantaje si la instalare nocturna, backlight, greutate redusa si autonomie de cel putin 15ore cand bateriile sunt noi-noute.
    Daca vrei te invatz cum trebuie folosit, itzi trimit si setarile facute de mine.smd pe care in 10secunde ai tras prin RS 232, 10TP Intelsat 10-02 toate functioneaza cu NIT, si pe toate itzi apar denumirile canalelor exact ca in meniul Hyundai sau Kaon, si ai sa vezi si diferenta intre semnalele TP-urilor.
    Ce ai face cu un spectrometru?
    Ai vazut vreodata diagrama Intelsat 10-02 pe un spectrometru?
    Sa stii ca e de ras treaba cu TV si decodor.
    Sunt tzigani care in 2 minute itzi spun cum sa reglezi dupa TV, careva a scris undeva pe acest tread ca numai firme de
    2 lei fac instalari tip LOOP OUT n-am zis nimic ca oamenii nu investesc mai nimic cand totul e gratis...

Nu vreau sa te contrazic ba chiar sunt de acord cu ce spui....se poate sa fi luat teapa.nu sunt instalator de meserie fac totul din hobby si crede-ma am investit destul cel putin pt cat ma tine punga.
    De ce fac afirmatii contra satlook micro?
    ce pot sa spun cand pe transponderi care se prind cu tigaie de 60cm ,imi indica 40-60 la suta semnal pe parabola de 1,4.in cazul asta nu ma incalzeste nici NIT si nici daca imi arata scurt circuit sau consum lnb.
    poate era stricat de la inceput si partea proasta e ca nu aveam timp sa-l duc la reprezentanta cat a fost in garantie.
    nici nu am prea mult timp de el.de vreo juma de an am in plan sa ii fac un update de soft poate se schimba ceva dar nu am timp sau uit.
    Apropo de asta ...ti-as ramane recunoscator daca mi-ai trimite un link de la ultimul soft.
    cu prima ocazie cand gasesc timp sa ma ocup de el o sa postez rezultatele. cu stima

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

pentru a face un montaj simplu acasa poti sa-l faci si cu un receptor cu tuner sensibil dar cum faci cu o motorizata sa reglezi deschiderea foarfecelui pe curba in reglaj fin fin.cum faci cu o toroidala sa pui macar 16 lnb pe ea si tre sa controlezi tot timpul ce ai facut dar mai ales ce faci la o centralizata ca tre sa controlezi intrari iesiri in centralina intrari iesiri pe multiswitchuri la fiecare etaj la fiecare priza in casa.nu poti sa te plimbi cu prolunga, televizor,receptor pe holuri cand lumea vrea sa treaca sa faci blocul un santier

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gavrild View Post
    Nu vreau sa te contrazic ba chiar sunt de acord cu ce spui....se poate sa fi luat teapa.nu sunt instalator de meserie fac totul din hobby si crede-ma am investit destul cel putin pt cat ma tine punga.
    De ce fac afirmatii contra satlook micro?
    ce pot sa spun cand pe transponderi care se prind cu tigaie de 60cm ,imi indica 40-60 la suta semnal pe parabola de 1,4.in cazul asta nu ma incalzeste nici NIT si nici daca imi arata scurt circuit sau consum lnb.
    poate era stricat de la inceput si partea proasta e ca nu aveam timp sa-l duc la reprezentanta cat a fost in garantie.
    nici nu am prea mult timp de el.de vreo juma de an am in plan sa ii fac un update de soft poate se schimba ceva dar nu am timp sau uit.
    Apropo de asta ...ti-as ramane recunoscator daca mi-ai trimite un link de la ultimul soft.
    cu prima ocazie cand gasesc timp sa ma ocup de el o sa postez rezultatele. cu stima
    http://www.emitor.se/ > Products >Download

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)