Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 10 of 10
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Un receiver la doua, trei televizoare ?

Sint un proaspat abonat al unui sistem DTH ( pentru discutia asta nu conteaza care) si am trei televizoare in trei locatii diferite intr-un apartament(2 camere+bucatarie). M-am intrebat daca nu as putea sa folosesc cablul coaxial deja montat intre cele trei TV-uri pentru a vedea programele DTH de la un singur receptor. Dupa o cautare sumara pe net, raspunsul a fost DA, cu conditia sa ma uit pe rind la fiecare TV, mutindu-ma cu telecomanda dintr-o camera in alta si folosind iesirea RF din receptor. Acum sunt foarte aproape sa testez un prototip ieftin si sunt convins ca poate functiona fara probleme.
    Chiar daca ideea poate parea stupida, pentru ca evident nu se pot urmari doua programe diferite la doua TV-uri, eu cred ca asemenea dispozitiv ar avea utilitate, in ideea ca pur si simplu vrei citeodata sa urmaresti o emisiune in alt loc decit in sufragerie sau nu te certi cu familia cind urmaresti emisiuni TV.
    Ce parere aveti, credeti ca ar interesa pe cineva asa ceva ?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Chiar daca ideea poate parea stupida, pentru ca evident nu se pot urmari doua programe diferite la doua TV-uri, eu cred ca asemenea dispozitiv ar avea utilitate, in ideea ca pur si simplu vrei citeodata sa urmaresti o emisiune in alt loc decit in sufragerie sau nu te certi cu familia cind urmaresti emisiuni TV.
    Ce parere aveti, credeti ca ar interesa pe cineva asa ceva ?[/QUOTE]

I-ti asteptam cu nerabdare expunerea inventiei. Cine stie, poate vom asista la decernarea unui premiu Nobel....

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Nu e nimic spectaculos, dar e relativ ingenios, zic eu. Dispozitivul e de marimea unui alimentator cu transformator de 50Hz, trebuie sa stea linga TV remote si are in(spre conserva)+out(spre RF IN TV) pe cablu coaxial de 75 ohmi si un cablu de 220Vca. La conserva se pune si un led aproape de senzorul IR , lipit cu scoci pe carcasa ( pentru cei care care nu au emotzii estetice).
    As vrea sa-l comercializez, sper sa nu supar adminii cu acest thread, poate nu l-am pus la categoria corecta (poate era mai nimerit la shoping)

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Am facut teste si este OK. Probabil ca saptamina viitoare o sa am una-doua cutii gata si o sa va arat niste poze. Am testat pe o conserva Dolce. Daca si la Digi sau ceilalti operatori, conservele au modulator UHF(probabil ca au) sunt convins ca merge.
    Pentru amatori trimiteti-mi PM.

vasile

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

se poate folosi cu succes un AV sender . sunt o gramada pe piata la preturi incepand cu 100 ron (poate si mai jos). astfel pe o distanta destul de mica poti elimina cablurile fefinitiv.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by armand25 View Post
    se poate folosi cu succes un AV sender . sunt o gramada pe piata la preturi incepand cu 100 ron (poate si mai jos). astfel pe o distanta destul de mica poti elimina cablurile fefinitiv.
    Sunt de acord cu asta, dar nu cred ca se pot schimba programele din camera distanta cu AV senderul. In plus, pretul la care propun asa ceva e mai putin de jumatate din suma avansata de @armand25.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Pentru "admin"-i:

De ce mi-a fost schimbat titlul "thread"-ului ? Titulatura conserva versus "receiver" supara pe cineva ?
    Am pus intentionat in ghilimele cuvinte care nu cred ca le gasim inca in DEX ca neologisme. Titulatura conserva, personal, mi se pare un cuvint foarte nimerit pentru ceea ce ne ofera operatorii DTH pe post de "receiver" sau STB.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by vasile View Post
    ...dar nu cred ca se pot schimba programele din camera distanta cu AV senderul.
    Ba se pot schimba, toate AV Sender au si un canal feedback pentru telecomanda.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Pentru "admin"-i:

De ce mi-a fost schimbat titlul "thread"-ului ? Titulatura conserva versus "receiver" supara pe cineva ?
    Am pus intentionat in ghilimele cuvinte care nu cred ca le gasim inca in DEX ca neologisme. Titulatura conserva, personal, mi se pare un cuvint foarte nimerit pentru ceea ce ne ofera operatorii DTH pe post de "receiver" sau STB.
    Parerea mea personala: nimeni n-o sa ofere mocca Dreambox, nici STB-uri extra performante. Pana atunci saracul 1120 a primit aceasta titulatura, dar poate ai aflat de atunci s-a mai diversificat oferta de STB-uri.
    Day by day - opiniile mele
    "Never argue with idiots. People can confuse you with them."
    ---------------------------------------------------------
    DM 7020S; HSS-1160NA; Offset 1,2 Al +
    Moteck DigiPower SG-2100
    (53°E - -30°W) + Hama Lypsi HQ Universal Single LNBF

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Sint un proaspat abonat al unui sistem DTH
    offtopic, @Vasile de pe muntele Olimp ?

Living an analog lifestyle in a digital world

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)