Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 14 of 14
    Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default ICprog pic programer

se poate folosi la resetare programare chip-uri ptr. tonere laser ? Am postat si la OFF-topic . Rog ajutor . Merci

member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default re...

Daca este vorba de programarea unui eeprom pt. prelungirea de viata prin inlocuirea tonerului (costuri mai mici) cu sigurantza este vorba de un 24c16 si merge reprogramat acum nu mai stiu sigur cu ce dar trebuie incercat : icprog , ponyprog , ponyprog2000 , si cel mai simplu programator este ludipipo , cu astea am reusit sa citesc si sa scriu binurile dintr-o memorie de toner ....asta este o salvare cred "functionabila" , acum depinde de copiator (marca )

vezi si http://www.rdi-board.com/showthread.php?t=22293

Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default ma poate ajuta cineva sa programez un humax 5400z prin cablu adaptor usb-rs232

vreau sa mi incarc humaxul 5400z printr un cablu adaptor usb-rs232,incerc de doua zile si nu dau de cap.am instalat adaptorul cu driver am potrivit porturile dar nici un rezultat,rog amabil cineva care stie sa ma ajute.multumesc anticipat

Quote Originally Posted by gabone View Post
    se poate folosi la resetare programare chip-uri ptr. tonere laser ? Am postat si la OFF-topic . Rog ajutor . Merci

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

@danetzd
    ...deci nu e vorba de copiator ci de o imprimanta laser ...dar nu cred ca asta conteaza imprimanta e Lexmark e120 cu cartus toner cu chip , se pare ca exista 2 variante :
    -inlocuire chip ( unde as putea gasi ?)
    -resetare chip ( cu ce programator -chip reseter- si cu ce soft ?)
    Din comoditate probabil ca ar fi varianta 1 dar uneori zic eu ca e bine sa mai invatam si altceva pentru cultura noastra generala !...de aceea eram curios daca se poate reseta de un amator ca mine
    Merci oricum si cred ca nu sunt singurul care astfel de probleme ...mai vedem cine urmeaza la rand ...
    Numai bine

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

Si cum se manifesta? Nu mai vrea sa listeze?
    Eu am un HP 2015n tot cu cartus cu cip. Dar inainte de terminarea numarului de imprimari ma atentioneaza soft sa schimb cartusul si totusi continua sa listeze chiar daca a depasit numarul de imprimari.
    spersanutiiamulttimpsacitesticanuamsemnatura

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by giulio View Post
    vreau sa mi incarc humaxul 5400z printr un cablu adaptor usb-rs232,incerc de doua zile si nu dau de cap.am instalat adaptorul cu driver am potrivit porturile dar nici un rezultat,rog amabil cineva care stie sa ma ajute.multumesc anticipat
    Pentru humax se foloseste cablul nul modem.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

din cate stiu eu aleas cipuri onewire nu prea merge cu .........ma refer la alea de imprimanta ...adica comunicarea de rx si tx se face pe un singur picior al cipului si kestia mai nasoala e ca am incercat si eu la un lexmark e232 da nu am reusitpoate totusi tu ai alt tip de eeprom

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Default Cum Se Poate Incarcaun Humax 5400z Cu Un Adaptor Usb-rs232

Quote Originally Posted by gymi View Post
    Pentru humax se foloseste cablul nul modem.
    AM INCERCAT SA PROGRAMEZ UN HUMAX 5400Z CU UN LAPTOP FARA PORT SERIAL RS232 SI ATUNCI AM INSTALAT UN CABLU ADAPTOR USB-RS232 CU DRIVER CU TOT SI PORTURILE LE AM POTRIVIT IN DEVICE MANAGER,DAR FARA REZULTAT,ROG AMABIL POATE STIE CINEVA CEVA DESPRE PROBLEMA ASTA SA MA AJUTE ,MULTUMESC ANTICIPAT

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

la un usb nu ai numai rx tx + -
    nu ai reset sau alte caprioare ca si la un com degeaba e convertorul ...programele care folosesc si alti pini in afara de rx tx nu prea vor merge
    ceea ce mai poti incerca e sa faci rost de un adaptor de la pcmcia (sau cum so scrie) la com

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

@giulio
    asa e cum spune @tastatura, adaptor USB-RS232 poti sa uiti. Vezi adaptor PCMCIA to serial.
    Noroc

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Talking

HELLOOOO! va rog frumos pai ce faceti mia-ti furat postul ...pai eu vorbeam de altceva , chiar daca seamana a off-topic ...va rog ...putin BUN simt
    ...oricum m-am decis ca e mai comod sa schimb chip-ul decat sa-l resetez ( e doar 20 RON )
    ...chestia era numai de amorul artei ...sper ca ati inteles !
    Numai bine

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Chestia interesanta e ca cu Ludipipo poti scrie folosind IcProg, dar de unde iei binul pentru eeprom ? De pe eeprom-ul care vrei sa-l scrii, in eventualitatea ca se poate citi, oricum nu sti ce sa editezi in bin, ca sa-l faci sa mearga.

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

asta cam asa ar fi ! adica ptr. bin-ul respectiv iti trebuie un soft specializat ca sa-l interpreteze ...dar probabil ca doar cei de la firmele de consumabile ar avea asa ceva ...sau s-ar gasi undeva...pe net ? , preactic cred ca e vorba de un contoar intern care contorizeaza nr. de pagini scoase , in cazul meu max. 2500 pag. ( acoperire 5%)

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Daca este eeprom cumperi cartus nou si citesti => ai ce scri ulterior .
    Daca este controler , acestea au protectie la citire cu fuzibil , dupa scrierea intiala adio citiri .

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)