Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18

Thread: Semnal Digi TV

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Semnal Digi TV

De cateva zile am observat o marire a semnalului pe Intelsat 1002. Au marit puterea, ca antena a ramas in aceeasi pozitie.

Bagator de seama Expert
    Posts Thanks / Likes

Poate au trecut norii...

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Thumbs up

Da, alaltaieri am observat si eu aceasta "anomalie", dar nu i-am dat importanta. Nu-mi venea sa cred ce vad: 98% pe toate tp-urile ! Bravo DIGI ! Tine-o asa ! Dar mai sint niste macroblocuri pe unele canale.
    ... strong like Baloo The Bear !
    www.xmissy.nl
    www.dump.com
    www.redtube.com
    Latitude: 44.455°
    Longitude: 26.048°
    Latitude: -42.869°
    Longitude: 147.328°
    Latitude: -46.404°
    Longitude: 168.356°

http://www.rdi-board.com/showpost.ph...1&postcount=20

http://www.rdi-board.com/showpost.ph...1&postcount=25

pentru ce mizerii a scris aici nenea ********de sw astept scuze ! daca nu ma retrag de pe rdi !

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Thumbs up

Salutare,

Aseara, dupa cum probabil stiti, in Bucuresti a plouat. Nu torential dar destul de tare. Si, surpriza ! Pe la 11 noaptea, pe cind ma uitam la tv, am auzit zgomotul ploii si, curios, am vrut sa aflu cit este nivelul semnalului DIGI: scazuse pina pe la 70 - 80% ! Asa cum spuneau si cei de dinaintea mea dar si [email protected] se resimte o crestere a semnalului.
    www.xmissy.nl
    www.dump.com
    www.redtube.com

pentru ce mizerii a scris aici nenea ********de sw astept scuze ! daca nu ma retrag de pe rdi !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ursul baloo View Post
    Salutare,

Aseara, dupa cum probabil stiti, in Bucuresti a plouat. Nu torential dar destul de tare. Si, surpriza ! Pe la 11 noaptea, pe cind ma uitam la tv, am auzit zgomotul ploii si, curios, am vrut sa aflu cit este nivelul semnalului DIGI: scazuse pina pe la 70 - 80% ! Asa cum spuneau si cei de dinaintea mea dar si [email protected] se resimte o crestere a semnalului.

eu stau in Bistrita la etajul 10
    si acum e innorat horror si am semnal intre 90-98%
    semnalul mai mare e pe TP-urile de la 6 in sus...

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Intelsat a marit puterea spotului destinat lui Digi TV.Astfel s-a rezolvat problema semnalului iar in Bucuresti mi s-a raportat receptie perfecta a pechetului cu antena de 0.6 metri diametru.

Fanta
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Thumbs up

Quote Originally Posted by Fanta View Post
    Intelsat a marit puterea spotului destinat lui Digi TV.Astfel s-a rezolvat problema semnalului iar in Bucuresti mi s-a raportat receptie perfecta a pechetului cu antena de 0.6 metri diametru.

Fanta

Din cauza asta semnalul receptionat pe noua antena DIGI de 75 cm era la fel sau aproximativ la fel cu cea veche de 85 cm...Totusi, INTELSAT a marit puterea spotului sau a reorientat tp-urile DIGI in asa fel incit sa acopere mai bine tarile unde are filiale ? Intreb si eu.
    www.xmissy.nl
    www.dump.com
    www.redtube.com

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Fanta
    Mie mi-a explicat d-l prof. dr. doc. Satenicu ca jucaria merge altfel: amplificarea satelitului e constanta iar puterea se regleaza din statia de emisie. Satenicule, am invatat bine lectia?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by SatWien View Post
    Mie mi-a explicat d-l prof. dr. doc. Satenicu ca jucaria merge altfel: amplificarea satelitului e constanta iar puterea se regleaza din statia de emisie. Satenicule, am invatat bine lectia?
    cata dreptate au unii.... bine punctat SATWIEN
    Dreambox_82

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

pe antena de 1.5 in bucuresti nu se simte absolut nici o crestere, totul este ca inainte (semnal/calitate)
    buc. | parabola 1.5 | invacom 0.3 dB | dm500 | dm800 | 62E -> 30W

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Thumbs up

Quote Originally Posted by freeloader View Post
    pe antena de 1.5 in bucuresti nu se simte absolut nici o crestere, totul este ca inainte (semnal/calitate)
    Salut,

Sigur o sa fiu atacat ca ma bag ca... dar, din ce am citit, din ce am discutat cred ca este normal ce se intimpla. Oricum antena avea o rezerva de semnal cred, prin dimensiuni, (compara cistigul unei antene de, sa zicem 0,9 m cu cea de 1,5 m si o sa observi diferenta) iar o crestere a puterii de emisie a satelitului sa nu se observe cu ochiul liber. Eventual cu un aparat de detectie se poate afla mai exact.
    www.xmissy.nl
    www.dump.com
    www.redtube.com

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by SatWien View Post

asa se intampla in general . ai vazut ceva normal la digi ? oricum pe antenuta mea de 90 si kaon nu se observa nici-o modificare . calitate 60-68 % si si semnal 70-73 % in timp ce la focus este 83-87% calitate si 77-81% semnal. din cate stiam eu probleme sunt in general vara cand atmosfera este ionizata .

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

in Bucuresti mi s-a raportat receptie perfecta a pechetului cu antena de 0.6 metri diametru.

Fanta
    Acum semnalul e OK. Atentie: ar fi o greseala sa incepeti sa dati in custodie kituri de 0,6 m! Stiu ca aveti o politica de cutting cost f. buna si ca probabil cineva s-a gandit si la asa ceva, insa in cazul acesta s-ar ajunge in situatia anterioara dpdv al semnalului.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

@satwien
    Spune-i lui @satenicu sa iti mai explice o data cum se intampla treaba. Dar de data asta de la inceput pana la sfarsit. Daca asa a zis @satenicu, atunci am sa-l trag pe el la raspundere si am sa-i explic cum e cu "lantul de putere" la o bere, pe care o sa o plateasca el.

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by sfetnic View Post
    @satwien
    Spune-i lui @satenicu sa iti mai explice o data cum se intampla treaba. Dar de data asta de la inceput pana la sfarsit. Daca asa a zis @satenicu, atunci am sa-l trag pe el la raspundere si am sa-i explic cum e cu "lantul de putere" la o bere, pe care o sa o plateasca el.
    Mai bine il lasam pe el sa explice inca o data si luam cu totii notite.

Aloooo, Satenicu, pe unde umbli? La Finu', cumva? Zi repede ca ma opresc si eu daca e cazul

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)