Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
    Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Boom TV nu plateste instalatorii

Azi am discutat cu reprezentantul unei firme serioase ce face instalari in zona Banatului (m-a rugat sa nu dau nume de teama ca nu o sa primeasca niciodata banii de la Boom) si m-a informat ca in timpul caravanei a facut cateva sute de instalari , a urmat toate instructiunile de la centru , a emis factura si saracul am asteapta de doua luni plata facturi.
    Intre timp a fost nevoit sa plateasca angajatii , cheltuielile de regie si TVA-ul aferent facturii dar cei de la Boom l-au anuntat ca l-au pus pe o lista de asteptare nu nu i-au dat o data clara cand urmeaza sa fie facuta plata !
    Domnilor directori de la Boom , stim ca ati depasit bugetul prognozat si pierderile sunt importante dar ar fi bine sa va achitati datoriile si catre echipele de instalatori cu care aveti contract de prestari servicii.
    Daca suntem corecti trebuie sa recunostem ca singurii care fac treaba buna la Boom sunt instalatorii in rest sunteti de toata jena.

In atentie celor ce doresc sa devina montatori la Boom , faceti facturi mici si pana la plata aceastora nu mai instalati pentru ca riscati sa ajungeti in situatia amicului meu.

Fanta
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Asta se stie ca nu platesc din lipsa de fonduri dar sa stii ca nici la Digi nu-i mai alba situatia.Dar din cate am vazut dupa caravana s-au linistit apele si nu mai cere aproape nimeni boom.Acum lumea se axeaza pe dolce si digi.
    ROMANI prin nastere,OLTENI prin gratie divina!

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Asa cum anumiti frustrati se raporteaza in aberatiile lor doar la Fanta si RDI asa vad ca si anumiti useri aveti tendinta sa faceti trimitere de fiecare data la Digi TV.
    Despre anumite probleme ale lui Digi s-a tot discutat dar acest topic este destinat situatiei neplacute in care se gasesc montatorii lui Boom.
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

asa este cum zice Fanta...iulie nu s-a platit inca...si instalarile sunt de 3-4 ori mai mari decit in iunie...august peste iulie...sunt sute de milioane la fiecare instalator major de plata...cum se va rezolva oare?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Cra10veanul View Post
    Asta se stie ca nu platesc din lipsa de fonduri dar sa stii ca nici la Digi nu-i mai alba situatia.Dar din cate am vazut dupa caravana s-au linistit apele si nu mai cere aproape nimeni boom.Acum lumea se axeaza pe dolce si digi.
    Esti foarte slab informat sa nu ma exprim altfel... dupa cunostintele mele precare(sic!) DigiTV e cu plata la zi catre instalatori...

PS.: Daca nu esti de acord cu mine, vino cu date concrete si verificam... OK?
    Last edited by [email protected]; 10th September 2007 at 17:26.
    Day by day - opiniile mele
    "Never argue with idiots. People can confuse you with them."
    ---------------------------------------------------------
    DM 7020S; HSS-1160NA; Offset 1,2 Al +
    Moteck DigiPower SG-2100
    (53°E - -30°W) + Hama Lypsi HQ Universal Single LNBF

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by [email protected] View Post
    Esti foarte slab informat sa nu ma exprim altfel... dupa cunostintele mele precare(sic!) DigiTV e cu plata la zi catre instalatori...

PS.: Daca nu esti de acord cu mine, vino cu date concrete si verificam... OK?
    comfirm ceea ce spune spartacus eu sunt cu plata la zi !
    2.3m Paraclipse Hydro C & Ku,1,5m Gibertini, 1.15m Offset +Inverto KA+KU, Tbs6983, Vu solo 2,Tehnomate TM 5403HD M3

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Da este cum a scris [email protected], Digi este cu plata la zi, deci numai instalarile din august nu au fost platite care conform contract vor fi pana la 25 a lunii curente...
    mai intreaba si pe altii inainte de afirmatii gresite...
    sorry

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Sunt instalator la Digi, si pot sa-ti spun, ca cu platile sunt la zi!
    feri

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

[quote=Fanta;398338]Azi am discutat cu reprezentantul unei firme serioase ce face instalari in zona Banatului ....

Chiar asa?Exista si firme serioase care fac instalari pt. boom? Credeam ca numai amaritii de instalatori.....ratatii care au fost concediati......
    In alta ordine de idei, situatia prezentata este putin mai nuantata:exista intirzieri de 1,max.2 luni la plata serviciilor facturate din cauza execesului de verificare a hirtiilor, dar refuzuri de plata nu au existat.Iar situatia este in linii mari cam aceeasi si la alte DTH-uri, dat fiind sistemul financiar care ne guverneaza.Cred ca priviti situatia cu mult subiectivism.
    a fost odata ca niciodata.....

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

[QUOTE=lepetir;398914]
    Quote Originally Posted by Fanta View Post
    Azi am discutat cu reprezentantul unei firme serioase ce face instalari in zona Banatului ....

Chiar asa?Exista si firme serioase care fac instalari pt. boom? Credeam ca numai amaritii de instalatori.....ratatii care au fost concediati......
    In alta ordine de idei, situatia prezentata este putin mai nuantata:exista intirzieri de 1,max.2 luni la plata serviciilor facturate din cauza execesului de verificare a hirtiilor, dar refuzuri de plata nu au existat.Iar situatia este in linii mari cam aceeasi si la alte DTH-uri, dat fiind sistemul financiar care ne guverneaza.Cred ca priviti situatia cu mult subiectivism.
    incredibil . cum iti explici ca facturile astea mai exista in lista mea de neincasate ? sunt facturi emise catre boom , acceptate , etc....
    ***57**/03.04/2007 Scadenta
    ***57**/20.04/2007 Scadenta
    ***38**/12.07/2007 Scadenta
    ***38**/12.07/2007 Scadenta
    ***38**/13.07/2007 Scadenta

pe langa faptul ca am avut lucrari refuzate de la facturare pe motive absolut puerile .
    iar pt informarea d-voastra la focus platile nu intarzie niciodata .

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Nu voi incepe o polemica pe tema intirzierii platii facturilor.Au fost probleme si mai sint, care pot fi rezolvate prin discutii si clarificari pe cale amiabila; daca nu prin alte moduri.Repet, modul de verificare si de dare OK pt. plata a celor de la boom este mai greoi, plus ca au avut si ciudatenia cu relatia HAT-DTH-dealer.( la care s-a renuntat ).Nu sint de partea niciunui dth autohton, doresc mai multa obiectivitate pe acest forum.
    In rest, sa auzim numai de bine.
    a fost odata ca niciodata.....

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Obiectivitate ca obiectivitate dar cand omul nu are platite factruri din luna 04 si tu zici ca sunt platite unde e obiectivitatea si unde e subiectivismul ?

Si nu e singurul caz . Stiu ceva instalatori care mai pun si Boom si care nu au plati din iunie ...

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

este suficient sa nu fie platita luna iulie care insemna pentru fiecare instalator paote mai mult decit primele 6 luni ca valoare...de unde bani pentru lucrari in august si septembrie, care iata, este data de 11 deja...fara credit boom face poc...

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

He, he, he, ce vorbiti voi aici de iunie, iulie, august, sa vezi cum e sa nu fi platit din februarie pe diverse motive inventate de ei, si sa mai lucri pentru ei. Gata fratilor cine s-a fript cu Boom TV nu mai continua. La Focus sau Dolce asa ceva nu se intampla. Aici in Timis multe firme si-au bagat picioarele in ei dupa care la insistente au revenitin bransa. Dar eu ultima instalare am facut-o in iulie si deocamdata stau. Mai bine sa stau pe gratis decat sa muncesc pe gratis. Oricum si mie si la valentyn0_sat ne datoreaza in jur de ....mai bine tac ca daca ma gandesc iar ma puca dracii.
    TM-Ant. Kovosat 1.4M, LNB MTI 0.8dB, Echostar AD-3600-IP VIACCESS, FreeCAM 2-20, Season Interface, Digisat Pro, Satlook Micro+, etc.

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

M-am intalnit cu patronii Boom , au zis ca in curand va vor plati

Mii de scuze

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)