Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 14 of 14

Thread: 8000

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

Default 8000

Zu Zeit können wir Ihnen leider noch keinen Erscheinungstermin der DM8000
    nennen.

Sobald der Erscheinungstermin der bekannt ist, werden wir ihn auf unserer
    Homepage www.dream-multimedia-tv.de unter der Rubrik "News"
    bekannt geben.
    Vielen Dank für Ihr Verständnis!

Mit freundlichem Gruß, Best Regards
    adica,momentan nici o veste certa despre aparitia multasteptatei minunatii.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Talking

Quote Originally Posted by nirolf View Post
    sincer , nu ca nu m-ar interesa , dar realizezi investitia , ca iei aproape 3 dm 7020si de bani aia , si sincer tzie iti tre un dvd player ? :P) ca in afara de gbox sau sa nu fiu rau la decodare si la alte minunatzii nu vad la ce il folosesti , poate iti faci poza cu el si le aratzi in ciuda la pretini sau cum :P)

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Trezirea , nu confunda DM7025 cu DVD cu DM8000 cu HDTV .

ER' MEJO Moderator - Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by nirolf View Post
    din surse sigure stiu ca dm8000 nu va mai ieshi niciodata pe piatza, sau cel putzin in urmatorii 3 ani.
    nu au reusit sa obtzina licentza pentru hdcp si hdmi.deci chiar daca ar implementa o ieshire dvi aceasta e inutila deoarece anumitzi provideri transmit semnalul video codificat cu protocolul hdcp. dreamul neavand hdcp nu poate transmite la televizor imaginea.

Moderator Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

fals, hdcp nu are nici o legatura cu codificarea vreunei imagini si nu asta e motivul pt care aparatul nu a aparut inca.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default DMM News - August 2007 - DM8000 nici vorba

Aici este linkul la DMM News August 2007 de la distribuitorul in Scandinavia al DMM (Dreambox Multimedia):www.digitalnordic.se/news/DMM_news_0708_eng.pdf Nici urma de DM8000.Doar mici cosmetizari la DM7020 si 7025.Am gasit si pe un forum suedez (il recaut acum) un thread scris de unul de la distribuitorul scandinav care spune ca DM8000 nu va apare niciodata caci nu a primit si nu va primi niciodata certificarea HighDefinition ca urmare a presiunilor marilor concerne de multimedia Bertelsmann, Sony etc, ca urmare a faptului ca pina acum produsele DMM au fost folosite mai ales in scopul vizionarii ilegale de programe.Cum gasesc linkul, vi-l dau.

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by tutu View Post
    fals, hdcp nu are nici o legatura cu codificarea vreunei imagini si nu asta e motivul pt care aparatul nu a aparut inca.
    dar atunci care e?si mai explicane de ce canalele skyit transmise in hd nu se vad
    daca decodorul lor sau oricare alt decodor hd vine legat la tv prin cablu component nu se vad.dar acestea se vad doar daca decodorul vine legat prin hdmi.

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Zeno3 View Post
    Aici este linkul la DMM News August 2007 de la distribuitorul in Scandinavia al DMM (Dreambox Multimedia):www.digitalnordic.se/news/DMM_news_0708_eng.pdf Nici urma de DM8000.Doar mici cosmetizari la DM7020 si 7025.Am gasit si pe un forum suedez (il recaut acum) un thread scris de unul de la distribuitorul scandinav care spune ca DM8000 nu va apare niciodata caci nu a primit si nu va primi niciodata certificarea HighDefinition ca urmare a presiunilor marilor concerne de multimedia Bertelsmann, Sony etc, ca urmare a faptului ca pina acum produsele DMM au fost folosite mai ales in scopul vizionarii ilegale de programe.Cum gasesc linkul, vi-l dau.
    Daca zvonul e adevarat atunci e o veste foarte proasta

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by rusudaniion View Post
    dar atunci care e?si mai explicane de ce canalele skyit transmise in hd nu se vad
    daca decodorul lor sau oricare alt decodor hd vine legat la tv prin cablu component nu se vad.dar acestea se vad doar daca decodorul vine legat prin hdmi.
    HDCP trebuie implementat in orice produs capabil sa reproduca semnal HD altfel producatorului i se revoca licenta de fabricare si produsul este scos din fabricatie.Urmare a acestui fapt este ca toate aparatele cu iesire HDMI au implementat protocolul HDCP.
    In cazul tau explicatia este urmatoarea: streamul HD al lui Sky are flag de copyright si astfel intra in functiune HDCP din receiver care permite redarea doar pe HDMI pe un tv cu acest standard implementat.

Si inca ceva , HDCP se aplica pe canalul de transmisie receiver/player ==> tv intre intrari si iesiri HDMI.Stream-ului video prin satelit nu i se aplica acea cryptare a pixelilor care il reduce la dimensiunea unui canal SD.Aceasta se realizeaza in interiorul receiver-ului inainte de a scoate semnalul pe HDMI.Acesta este si motivul pt care toate receiverele de satelit HD trebuie sa implementeze HDCP pt ca in lipsa posibilitatii de a introduce stream-ului de satelit AACS cu ITC se poate copia la full quality.

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by tutu View Post

Ba din contra poate fi un motiv foarte serios pt neaparitia dream-ului pe piata.Un receiver fara HDCP implementat de talia dream-ului este o sursa de copiere a materialelor HD transmise prin satelit , lucru ce nu poate fi trecut cu vederea de organismele abilitate in protejarea copierii continutului HD.

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by SAFETRON1 View Post
    HDCP trebuie implementat in orice produs capabil sa reproduca semnal HD altfel producatorului i se revoca licenta de fabricare si produsul este scos din fabricatie.Urmare a acestui fapt este ca toate aparatele cu iesire HDMI au implementat protocolul HDCP.
    In cazul tau explicatia este urmatoarea: streamul HD al lui Sky are flag de copyright si astfel intra in functiune HDCP din receiver care permite redarea doar pe HDMI pe un tv cu acest standard implementat.

Si inca ceva , HDCP se aplica pe canalul de transmisie receiver/player ==> tv intre intrari si iesiri HDMI.Stream-ului video prin satelit nu i se aplica acea cryptare a pixelilor care il reduce la dimensiunea unui canal SD.Aceasta se realizeaza in interiorul receiver-ului inainte de a scoate semnalul pe HDMI.Acesta este si motivul pt care toate receiverele de satelit HD trebuie sa implementeze HDCP pt ca in lipsa posibilitatii de a introduce stream-ului de satelit AACS cu ITC se poate copia la full quality.
    pai cam asta vreiam sa zic ca fara hdcp nu potzi avea hd.dar lumea se baga in seama si nu vine cu argumente credibile sau macar cu explicatzii.
    dar asta e.eu sat il practic de 7 ani.multa lume au descoperit acest hobby de cand cu dth noastre.
    in rest ce sa zic sper sa ma insel si dm800 sa apara in cele din urma.

Posts Thanks / Likes

am unit cele 2 threaduri

Moderator Mentor

Posts Thanks / Likes

Ba poti avea hd fara hdcp bine mersi, 90% din placile video pt. pc-uri nu au implementat acest protocol de comunicatie hdcp (care inseamna high definition content protection si nu copy protection) si totusi afiseaza un super semnal hd.
    Sky italia hd se vede bine mersi pe ce vrei tu, pe hdmi, pe component, pe dvi din pc etc. Cu orice receiver hd care e conectat intr-un fel sau altul la o cartela de sky italia poti vedea canalele hd pe component(nu am incercat cu receiverul lor de la sky, dar nu vad nici un motiv sa nu transmita analogic semnalul hd).
    Copierea streamului hd se poate face foarte usor cu o placa de satelit de pc si uite ca nu le-a interzis nimeni pina acum, iar multe receivere hd au hard diskuri pe care poti inregistra streamul hd.
    Motivul neaparitiei dm8000, pe care l-am aflat eu de la surse apropiate Dream este ca intregul receiver a fost reproiectat in aceasta primavara si acum se afla in teste.

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Am descoperit ca pe pagina oficiala Dream Multimedia au un sistem de asistenta on-line foarte bine pus la punct (in germana). Am zis sa-l incerc si eu si aseara, la ora 22:56 le-am trimis intrebarea Ce se intampla cu DM8000? Va fi lansat anul acesta?
    Dimineata, surpriza, deja raspunsesera (la ora 06:47): Pentru moment nu va putem spune o data concreta de lansare pentru DM8000. In momentul in care aceasta va fi cunoscuta, o vom anunta pe pagina noastra www.dream-multimedia-tv.de la sectiunea News

SatWien <[email protected]> schrieb:

> What's happen with the DM8000? Will be released this year?
    > Thanks,
    >
    > Satwien.
    >
    At the moment we cannot tell you a concrete release-date for the
    DM8000.

As soon as a release-date is known we will announce it on our homepage
    www.dream-multimedia-tv.de in the category "News".

Thank you for your understanding.
    Am spus-o si o repet, Dreamul nu va obtine prea usor licentele necesare pentru ca este considerat cel mai mare inamic al DTH-urilor worlwide, care au suficienti bani si avocati pentru a-i pune bete in roate.

tutu:
    Ba poti avea hd fara hdcp bine mersi, 90% din placile video pt. pc-uri nu au implementat acest protocol de comunicatie hdcp (care inseamna high definition content protection si nu copy protection) si totusi afiseaza un super semnal hd.
    Sky italia hd se vede bine mersi pe ce vrei tu, pe hdmi, pe component, pe dvi din pc etc. Cu orice receiver hd care e conectat intr-un fel sau altul la o cartela de sky italia poti vedea canalele hd pe component(nu am incercat cu receiverul lor de la sky, dar nu vad nici un motiv sa nu transmita analogic semnalul hd).
    Copierea streamului hd se poate face foarte usor cu o placa de satelit de pc si uite ca nu le-a interzis nimeni pina acum, iar multe receivere hd au hard diskuri pe care poti inregistra streamul hd.
    Motivul neaparitiei dm8000, pe care l-am aflat eu de la surse apropiate Dream este ca intregul receiver a fost reproiectat in aceasta primavara si acum se afla in teste.
    Una e inregistrarea si alta mancare de peste e CS-ul. Pe ei asta ii deranjeaza, faptul ca un card oficial e dat "la imparteala", nu ca se inregistreaza un film pentru a fi vizionat ulterior.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)