Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Intrebari - Cel mai flexibil si usor de reprogramat receiver

Buna tuturor, va cer si eu ajutorul. Pina acum am folosit un Hauppauge Nexus pt. a vedea canalele pe pc.Separat Nokia 9800S si un Kaon KVR 1000 Plus pt. tv.Cind si cind mai decodam cu Nexus (cu ProgDVB si Ritz sau MultiDec). Prin 2003 ProgDVB 2.x mergea bine.Apoi 3.x 4.x au mers tot timpul cu sughituri si freezes. Vreo 2 ani am lasat-o balta cu decodarile. Nu m-am apucat de Dreambox caci habar nu am de Linux si mi se parea foarte complicat.Acum mi s-a trezit iar interesul. Am upgradat la ultima versiune de ProgDVB si Ritz, plus VPlug sau S2Emu si ce mai trebuie.Ca si in 2003 ma interesa mai ales pachetul premiere care acum e in Nagra 2. La fel ca si in 2004, decodarea e cu sughituri si freezes. Am testat pe: - P4 3,2 GHz, 1GB RAM, Asus P4P800-E Deluxe, XP SP2- pe vechiul meu PC: P3 933MHz, 512 MB RAM, Abit ST6 RAID, XP SP2 - pe care o data ProgDVB 2.x mergea perfect! - cit si pe (AMD Athlon 64 X2 3600+, 1 GB RAM, Asus M2NPV-VM, XP SP2De aceea am studiat si ras-studiat ce alta solutie sa aleg.M-am uitat la Kaon. E foarte popular, o multime de firmwares si tools, chiar prea multe versiuni. Dar, eu vrea sa am HDD recording, familia Kaon cu HDD (5xx) e pe disparitie aici in Suedia.O varianta suedezo-olandeza este Hyro (www.hyro.nl, www.hyro.se, www.relook.nu/hyro/), care ma surprinde total, deoarece desi este distribuita oficial in Suedia si foarte populara - chiar pe site-ul producatorului, da direct programe sa bagi direct cheile in firmware - ma mir cum BSA inca nu i-a descoperit! Hyro ofera practic direct ceea ce entuziastii au facut pentru Kaon (Radiac TYools).Ma uit iar la Dreambox, cercetat si pe o groaza de alte forumuri: inca mi se pare complicat, desi se pare ca e cea mai flexibila solutie. Dar: multe rapoarte de calitate proasta a hardului: tuner slab, dezastru cu sursa de alimentare (subdimensionata!), nu are USB 2.0 sa pot transfera rapid inregistrarile pe pc.Mult pomenita DM8000 cu MPEG4 tuner(DVBS2) si USB 2.0 inca exista doar pe hirtie.Asa ca ce imi recomandati.Nu vreau decit: inregistrare pe HDD, maximala flexibilitate si cit de cit usoara configurare. Inca sint inafara de Linux.Cu multe multumiri si numai bine,Zeno

cel mai frumos Mentor
    Posts Thanks / Likes

incearca dreambox 7020 si o sa fi placut impresionat.Nu trebuie sa ai cunostiinete vaste de linux...daca vrei sa si vezi ceva,sa si inregistrezi si sa si ai suport dreambox este cea mai buna afacere.Tutoriale si how to's sunt girla pe forumuri si gasesti tot ce vrei si ce nu vrei, si nu in ultimu rind intrebi aici pe rdi si o sa incercam sa te ajutam

Mägar de marcä Expert
    Posts Thanks / Likes

7020 zic si eu

sau dacä nu ai ce face incearcä un dm500
    auuuuuu
    adevärul este inventia unui mincinos

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Multumiri pt. raspunsuri

Va multumesc pt. raspunsuri si sfaturi.Mai am o intrebare: Dreambox Keyboard.Am gasit doar ca e wireless. Dar in ce fel? Presupun ca IR (infrared) ca si remotecontrolul, nu?Are cineva experienta cu Dreambox keyboard? E utila?Ma gindesc ca configurarea Dreambox o fac de la pc, iar cind ma uit la tv, folosesc telecomanda.Multumesc pt. informatii

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Depinde ce doresti . Poti incerca DM500 , DM600 cu HDD , sau chiar DM7020 .
    Le am pe toate 3 si pot sa le compar de la egal la egal . Fiecare este destinat unui scop anume .

P.S. Folosesc DM500 de cativa ani , e OK daca stii sa te joci cu el .

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Zeno3 View Post
    Mai am o intrebare: Dreambox Keyboard.Am gasit doar ca e wireless. Dar in ce fel? Presupun ca IR (infrared) ca si remotecontrolul, nu?Are cineva experienta cu Dreambox keyboard? E utila?Ma gindesc ca configurarea Dreambox o fac de la pc, iar cind ma uit la tv, folosesc telecomanda.Multumesc pt. informatii
    Ai intuit corect. 99% din utilizatorii dboxului au legatura cu linuxul cum au soferii cu chimia hidrocarburilor .
    Tastatura este o inutilitate magnifica .
    Citeste totusi un manual de DM 7000 / 7020 ( si evita numerele mici (500 , 600 ))

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Buna dimineata tuturor

Si inca o data mii de multumiri pt. ajutorul si sfaturile date. Probabil ca voi comanda un 7020.Ieri seara am mai facut un tur al decodarilor cu Nexus si VPlug 1.84.S-a cam subtiat bine numarul canalelor interesante de filme si de documentare ce alta data se prindeau (franceze, italiene, germane, spaniole).Chiar ma gindeam surprins ca ... in viitorul apropiat Dreambox va deveni un receiver obisnuit doar pt. canale FTA

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Te grabesti cu 7020 . La ora de fata , receptoare de 6 ori mai ieftine
    ca 7020 , stau mai bine la capitolul emu . Daca n-ar exita sharing , bye
    bye DB .
    In God I trust . All others pay cash .

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Dreamboxul e mai mult decat un receiver . Cumparati receivere de vapor de 100 de ron dar nu veniti apoi cu pretentii .

Eu iti recomand in continuare cu mare caldura DM 500/DM600 .

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default att Valerica

Quote: "La ora de fata , receptoare de 6 ori mai ieftine ca 7020 , stau mai bine la capitolul emu" Care receptor? Are si HDD?La care te referi? Adica CUM stau mai bine la emu? Scuza-mi ignoranta dar sint complet incepator la asta.Cu multumiri,Zeno

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote: "La ora de fata , receptoare de 6 ori mai ieftine ca 7020 , stau mai bine la capitolul emu" Care receptor? Are si HDD?La care te referi? Adica CUM stau mai bine la emu? Scuza-mi ignoranta dar sint complet incepator la asta.Cu multumiri,Zeno
    Daca ai pasiune pt sateliti eu zic sa treci direct la dream indiferent de model
    (cel mai bun raport calitate/pret e 500) dar o sa ai nevoie de ceva timp sa te obisnuiesti cu partea de soft.Nu o sa ai nevoie de altceva prea repede decat in momentul trecerii la HDTV.
    In legatura cu placa sa stii ca nu s-au subtiat deloc dimpotriva, sunt chiar multe pachete si f.bune.Sper sa tina cat mai mult
    Legat de receivere care au suport bun sa nu uiti ca atat timp cat au vanzare se vor dezvolta softul si emulatoarele apoi ... pauza Vezi cum s-a intamplat cu camurile gen (magic,matrix sau dragon) care incet incet s-au stins sau sunt puse deoparte in dauna altora (diablo, gigacam).Aceste receivere nu au si nu vor avea prea repede HDD, sunt receivere pt buget restrans (vezi Echolite, Globo, etc).Cu aceste receivere vei viziona aceleasi programe ca si cu o placa sat.Un plus la placa e inregistrarea pe HDD si emulatoarele care in ultima vreme fac AU pe majoritatea pachetelor N2 plus ca apar mult mai repede in momentul cand se vede un pachet.
    Video: Vu+Uno (HDD 80Gb) /offset 1.2 H-H/42E<=>30W;
    Optibox Gekko Cable HD
    Audio: Harman Kardon HK680+Monitor Audio B2+WD Elements Play (2Tb)

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Receptoarele ieftine (aprox. 60 euro - de vanzare in multe locuri din Romania)
    au intr-adevar o calitate inferioara DB-urilor si asta provine din politica de
    investitii a producatorilor : o parte din bani in productie , alta parte pentru
    plata celor care au cunostinte si posibilitati reale de a decoda diverse
    sisteme cryptate , in special nagra 2 . La pretul mentionat mai sus nu poti
    avea cine stie ce pretentii la calitate sau sa existe HDD ... Politica celor
    de la Dream Media e gresita dupa parerea mea : nu sustin decat limitat si
    neoficial proiectul Gemini lasand dezvoltarea softului pe seama unor
    hobby-isti care nu sunt tocmai cei mai buni , comparativ cu cei din taberele
    Humax sau receptoare no name . Un lucru e clar : in tot anul 2007 , emulatoarele pt db au aparut in urma multor soft-uri pentru receptoare fara pretentii .
    Optiunea la cumparare e dictata de interes : vrei sa vezi mai multe canale
    codate si nu te bazezi pe internet/sharing/eventual nu esti dispus sa
    platesti suplimentar pt. sharing - receptor no name ; vrei sa ai un aparat
    care are mai multe facilitati in afara celor de decodare , calitate superioara ,
    ai internet permanent si posibilitati de sharing , atunci cumpara DB .

Cheers ,
    Val .
    In God I trust . All others pay cash .

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Multumiri

Inca o data va multumesc tuturor pt. amabilitatea si timpul acordat in a-mi recomanda si da sfaturi si pareri de experti.Am ales un DM7020 si l-am si comandat.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

brava , te asteptam cu pareri :P)

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by sinangel View Post
    brava , te asteptam cu pareri :P)
    Normal parerile le vom afla abia peste 2-3 luni cand va avea ceva experienta si poate face comparatie cu ce a avut si cu ce a mai lucrat.Experienta care am avut-o cu un dream500 acum 2 ani si ceva m-a face sa cred acest lucru.
    Video: Vu+Uno (HDD 80Gb) /offset 1.2 H-H/42E<=>30W;
    Optibox Gekko Cable HD
    Audio: Harman Kardon HK680+Monitor Audio B2+WD Elements Play (2Tb)

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)