Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 11 of 11

Thread: Lungime cablu

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Lungime cablu

Salut, am si eu o problema:

Am un vecin destul de nebun, care dupa doi ani dupa ce am pus antena de satelit pe bloc (Al-1.5m, Locatie Bucuresti), a inceput sa urle in gura mare ca antena mea si cablurile mele emana radiatii, si ca o sa-mi taie cablul de la antena, pentru ca, chipurile ele trec prin dreptul geamului sau. In primul rand cablurile nici nu trec prin dreptul geamului sau, dar trec exact intre geamul sau si cel al vecinului sau. Acuma am si eu o intrebare:

Daca imi trec cablul prin casa scarilor (mentionez ca stau la etajul 8, blocul este de 10 etaje. Cam cat ar merge un cablu, incat sa nu pierd nici mult la nivelul de semnal, mai ales ca nu am un receptor ci o placa ss2.

Multumesc.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Smile

salut , te rog fii mai clar : vecinul s-a legat numai de cabluri ? sau si de antena ?
    , in privinta lungimii cablului eu stiu ca , pana la 30-40 de m nu sunt probleme de pierderi de semnal si am inteles ca sunt amplificatoare de semnal care atenueaza aceste pierderi . bafta . revino cu clarificari .

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

s-a legat numai de cabluri, ca a zis ca emana radiatii, si ca din cauza ca pe bloc sunt 4 antene se satelit, si ca stie el, ca daca eu am antena mare...(ce-o fi insemnand la el mare), il iradiez pe el, cu toate ca antena este pusa deasupra lu vecinu lui, deci nici deasupra lui nu este pusa, vecin care are si el antena.

Ca spune ca din cauza ca pe bloc sunt antene de satelit lui nu-i mai merge tv-ul...
    ...aaa si apropo, daca imi taie cablul in timp ce placa este in functiune, am inteles ca se poate arde o dioda (asta am inteles ca indiferent de receptor).

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Aminteste-i in treacat vecinului tau ca ceea ce vrea el sa faca (sa-ti taie cablul) intra sub incidenta legii (violarea bunurilor personale, vandalism, etc.) Daca ai posibilitatea, sa inregistrezi convorbirea (la o adica poti dovedi ca s-a pus deja problema sa-ti taie cablul si nu poate sa o faca pe nevinovatul si sa spuna ca n-a fost el...). Pana si amenintarea este pasibila de pedeapsa. Sugereaza-i sa o faca pe cale legala, adica sa faca plangere cum ca antena si cablul tau ii produc lui radiatii, iti spun ca nu exista nici o baza legala pentru astfel de plangere. Singurul lucru cu care ar putea sa te atace este cablul pozitionat pe fatada blocului, nu stiu cum sunt legile acum in Romania, dar cred ca e prea prost sa se lege de asta, el crede ca mai importanta este "radiatia".
    Cat priveste lungimea cablului, nu-ti fa probleme pana la 50 m (merge si cu 100m, cu oarecari pierderi) si in nici un caz sa nu incerci cu amplificatoare inline.

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Sa ne spui ce ai rezolvat cu caposul vecin .

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Multumesc pentru raspunsuri, si cum am sa rezolv ceva am sa postez aici pe forum.

Member Mentor

Mi-s prin Zona......doar ca uneori nici eu nu mai stiu unde sunt
    Posts Thanks / Likes

Cat priveste lungimea cablului, nu-ti fa probleme pana la 50 m (merge si cu 100m, cu oarecari pierderi) si in nici un caz sa nu incerci cu amplificatoare inline.[/QUOTE]

Ce se intampla daca se folosesc amplificatoare la o lungime de 30-50 m si cablul a trebuit sa fie intrerupt din diverse motive?(nu se poate baga prin tuburi si se utilizeaza cel vechi,etcetc).te rog explica daca poti daca are vreo influentza negativa asupra aparatelor satelit de receptionat,fie ele ss1,ss2,sau oricare alt receptor.
    multzam fain,

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

norocul tau ca exista sectiunea ,,ghiveci"
    http://www.rdi-board.com/showthread.php?t=54454

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

Ce se intampla daca se folosesc amplificatoare la o lungime de 30-50 m si cablul a trebuit sa fie intrerupt din diverse motive?(nu se poate baga prin tuburi si se utilizeaza cel vechi,etcetc).te rog explica daca poti daca are vreo influentza negativa asupra aparatelor satelit de receptionat,fie ele ss1,ss2,sau oricare alt receptor.
    daca receptia e multumitoare da-i pace.cind vei avea probleme schimba cablul cu unul de calitate si mai ales dintr-o bucata.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Dupa cum am promis, am revenit cu noi informatii...

Pana la urma acel vecin, n-a mai taiat nici un cablu, pentru ca a zis ca s-a interesat el si ca aceste "tehnologii", nu emit radiatii, asa ca si-a pus si el un DTH. Partea este ca acuma a zis ca nu mai taie cablul.

Deci totul o sa fie bine.

Va multumesc tuturor celor care ati raspuns la mesajul meu.

O seara buna in continuare

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ultimo View Post
    Pana la urma acel vecin, n-a mai taiat nici un cablu, pentru ca a zis ca s-a interesat el si ca aceste "tehnologii", nu emit radiatii, asa ca si-a pus si el un DTH. Partea este ca acuma a zis ca nu mai taie cablul.
    In momentul in care si-a pus si el antena, au disparut si radiatiile (din capul lui)
    Bine ca ai scapat oricum de probleme

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)