Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 3 of 3
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Smile Digi Receptor Dual si Lnb Hotbird

Salut

Ma gandesc sa ma abonez si eu la Digi si as vrea un Receptor Dublu si peste asta as vrea sa vad si FTA-urile de pe Hotbird. Am gasit o configuratie pt asta http://www.satlex.ro/ro/2participant...onf_2p_2s.html. Acum am cateva intrebari:

1. Unde gasesc receptorul dublu (Sunt din Bucuresti) ?

2. Receptorul il primesc in custodie ?

3. Cat ma costa echipamentele suplimentare fata de cele din custodie si de unde le iau ?

4. Instalarea pt echipamentele suplimentare e tot gratuita ?

Sunt nou in domeniul asta si orice sfat e binevenit.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Receptorul teoretic ar trebui sa-l gasesti la casieriile RCS, practic incearca si acolo sau la Mirosat, daca nu te inscri pe o lista de asteptare.
    Receptorul, antena si LNB-ul se pot lua in custodie cu 0 lei pe toata perioada in care iti platesti abonamentul, minim un an. Este varianta recomandata, nu iti recomand sa cumperi receptorul.
    ca echipamente suplimentare ai nevoie de mufe F si cablu, un suport pentru doua LNB-uri http://www.tehnicb.ro/design/intelsathb.htm , un DiseqC si un LNB Twin offset. Suportul din cate am vazut este doar la Tehnic B (posibil sa mai fie si in alta parte), au reprezentanta si in Bucuresti dar sincer iti recomand sa le comanzi prin curierat din Timisoara. un singur exemplu, LNB Twin 42 Ron in timisoara si 90 in bucuresti, aceiasi marca.
    Daca le comanzi pren curierat probabil te va duce pana intr-o 100 ron.
    Instalarea este gratuita doar pentru antena, odata fixata bine antena restul le poti face si tu, totusi iti recomand sa iti faci rost de un instalator bun chiar daca trebuie sa platesti in plus.
    Cu config. de mai sus poti vedea pe un televizor Digi iar pe celalalt poti vedea digi + hotbird dupa ce configurezi diseqc in meniu, asta implica doua cabluri trase separat de la antena. Daca folosesti un LNB simplu nu vei putea vedea independent anumite tp-uri iar atunci cand ai mutat pe hotbird nu vei mai vedea digi deloc pe al doilea tv, plus ca se pierde foarte mult semnal pe bucla dintre loop out1 si intrarea in lnb 2 de la receptor.
    Bafta

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Am fost la un punct devanzari digi (mihai bravu) si mi-au zis ca nu au receptorul dublu in Bucuresti
    Am sunat la Miro Sat si au zis ca il au dar nu pot sa iau nici un echipament in custodie de la ei si ma costa 375 lei (receptorul) + restul de echipamente pe care trebuie sa la cumpar de la altii.
    Am intrebat la digi si au zis ca alta optiune ar fi sa iau doua abonamente la care trebuie sa platesc al doilea receptor.
    Stiu cineva cand o sa aiba recepptorul si la digi in bucuresti ca sa il pot lua in custodie ?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)