Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 46
    Strajernic Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Comutator diseq 8/1

De unde pot sa cumpar si eu asa ceva ca nu prea se gaseste,am cautat aproape in tot bucurestiu si nu am gasit.

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default salut!

Exista asa ceva?Eu stiu ca este DIscq 2 in1 si 4 in 1.Poate te referi la multicomutator(multischalter) pentru un satelit la 8 televizoare dar asta e altceva.Tu vrei sa vezi 8 sateliti la un singur receiver?(pentru asta iti trebuie 2xDisecQ 4 in 1 si un Spaun 2 in 1)Spune exact ce vrei sa faci sau la ce te-ai gindit.

Member Mentor

Mi-s prin Zona......doar ca uneori nici eu nu mai stiu unde sunt
    Posts Thanks / Likes

da,exista diseq 8x1...si este 1.2,trebuie sa-l folosesti in receptor ca si cum ar fi pe motor...eu caut un diseq 1.1(2x1)si nu gasesc,daca nu am sa folosesc unul 8x1.

Strajernic Expert
    Posts Thanks / Likes

bine,bine dar de unde gasim asa ceva?

Member Mentor

Mi-s prin Zona......doar ca uneori nici eu nu mai stiu unde sunt
    Posts Thanks / Likes

mmm....acum nu stiu unde sunteti voi,dar pe net sunt sigur la magazine on-line germania,belgia,spania...etc.aici unde sunt am gasit chiar unde stau(spania)...de prez nu stiu exact dar cred ca e vreo 40 euroi.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Dati telefon la D&K , au avut asa ceva .

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by smv167 View Post
    Dati telefon la D&K , au avut asa ceva .
    Da este acolo de acolo am cumparat si eu am acasa de vre-un an am dat 110 ron

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by germanul View Post
    Exista asa ceva?Eu stiu ca este DIscq 2 in1 si 4 in 1.Poate te referi la multicomutator(multischalter) pentru un satelit la 8 televizoare dar asta e altceva.Tu vrei sa vezi 8 sateliti la un singur receiver?(pentru asta iti trebuie 2xDisecQ 4 in 1 si un Spaun 2 in 1)Spune exact ce vrei sa faci sau la ce te-ai gindit.
    Bine,dar acest multicomutator(multischalter) pentru un satelit la 8 televizoare cum functioneaza? Intra de la un lnb la 8receptoare sau intra intrun receptor care da semnal tv la 8televizoare sau cum mai exact face asta? Merci.
    Antena Parabolica 1,8m Al cu 1 Lnb Invacom Quad 0,3db/Montura Polara/Actuator 18"/Pozitioner Diseqc Moteck V-BoxII/Antena Offset 1,2m AL fixa cu 1 Lnb Inverto Quad 0,2db/1xDM920UHD 4K.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Si pe mine m-ar interesa,nicieu nu cunosc prea multe! daca,se poate lega la el cele6 cabluri?Daca este 8x1!Acuma am DiSEqC 2X1 si un DiSEqC 4X1. Detin 6Antene Offset cere fiecare ant imi este instalata pe diferiti sateliti +una de 1.1m este mobila.

bobi.
    Cred ca Dumnezeu a pierdut Romania la poker!
    Suntem o natie de cersetori...

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu de la 8 lnb-uri intra intr-un singur receptor dar atentie receptorul trebuie sa aiba functia diseqc 1.0 sau 1.1 deci nici un operator romanesc nu au asemenea receptoare ce au asa functie.Cele de la digi,max,focus au diseqc1.2

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default salut

Pentru a vedea la 8 tv un satelit iti trebuie un multischalter(comutator)5/8 si un lnb quattro.Lnb quattro are 4 iesiriolarizare orizontala low,pol. oriz. high,pol. verticala low,pol.verticala high.Multicomutatorul are aceleasi iesiri la care mai poti adauga o conectare la antena terestra(de pe casa sau bloc).Pentru a vedea mai multi sateliti iti trebuie atitea lnb-uri quattro citi sateliti vrei sa vezi(cred ca max 4 sateliti) si un multicomutator pentru 2(multicomutator9/ sau 4 sateliti(multicomutator17/.

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gelu_dh View Post
    Nu de la 8 lnb-uri intra intr-un singur receptor dar atentie receptorul trebuie sa aiba functia diseqc 1.0 sau 1.1 deci nici un operator romanesc nu au asemenea receptoare ce au asa functie.Cele de la digi,max,focus au diseqc1.2
    Doar diseqc1.1 te poate ajuta la cascadarea diseqc-urilor (asta o poti vedea in meniul oricarui receiver ce are diseqc1.1). Astea de 8x1 sint diseqc 1.2 sau 2.0 dar trebuiesc programate (cel putin asa am citit eu si la magazinul de unde cumpar tot asa mi-a zis), merg cu orice receiver dar trebuie sa stii cum schimba receiver-ul sa stii cum sa-l programezi (tensiune, ton, polarizare), la magazine ti le face pe loc, cind au aparut erau si programatoare, altele aveau pe ele un comutator de setat cu 3 pozitii dar asta iti manca nervii.
    19,2°E + 0,8°W => DM800 + DM520 + VuZero

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ruk22 View Post
    Doar diseqc1.1 te poate ajuta la cascadarea diseqc-urilor (asta o poti vedea in meniul oricarui receiver ce are diseqc1.1). Astea de 8x1 sint diseqc 1.2 sau 2.0 dar trebuiesc programate (cel putin asa am citit eu si la magazinul de unde cumpar tot asa mi-a zis), merg cu orice receiver dar trebuie sa stii cum schimba receiver-ul sa stii cum sa-l programezi (tensiune, ton, polarizare), la magazine ti le face pe loc, cind au aparut erau si programatoare, altele aveau pe ele un comutator de setat cu 3 pozitii dar asta iti manca nervii.
    Te contrazic aici ca merge cu orice receiver eu am frecat humaxul 2 in toate felurile si nu are in meniu decat diseqc A,B,C,D iar multi gestionari ce vand in magazine nu stiu nici macar ce marfa au

Strajernic Expert
    Posts Thanks / Likes

Dupa ce am facut comanda si am primit comutatorul diseq 8/1 nu ma descurc sa activez cei 5 sateliti deloc, nu am semnal decat pe astra care este pe pozitia A,IN REST NU AM SEMNAL! Ceilanti sateliti sunt eutelsat 16, hotbird 13,sirius 5 si intelsat 1 vest. Receptorul este Echolite dsb 790 care ma ajuta?

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

daca nu are receiverul diseqc1.1 poti sal pui in dulap (in meniul receiverului gasesti asta, daca are da, daca nu nu)

prima data trebuia sa vezi asta ....
    ....... JonySimic .......

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)