Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 11 of 11
    ............... Teacher
    Posts Thanks / Likes

Question Durata de viata satelit?

Am si eu o intrebare ,daca stie cineva, ce durata de viata are un satelit tv aflat pe orbita si cum este operat el de pe pamant de catre proprietar (marire nr. de transporderi , etc.)
    Scuze daca este o intrebare simpla ptr. unii dar chiar nu am gasit informatii si nici nu stiu de unde sa iau.
    Ptr. cei pasionati cred ca ar fi util de stiut chiar cum functioneaza un satelit,cum sta pe orbita si cum este controlat de pe pamant,si cam ce durata de viata are.Cine stie poate imi ridic si eu unul cand fac rost de ceva bani.Asta daca nu cer prea mult.

zzzzzzzzzzzzz Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gelur2 View Post
    Cine stie poate imi ridic si eu unul cand fac rost de ceva bani.Asta daca nu cer prea mult.
    vorbesti serios? pai nici Romania nu-si permite un satelit pe orbita si tu vrei sa ai unu privat? trebuie sa ai bani cacalu, cat despre viata nu are mai mult de vreo 15ani (cred ca am exagerat)

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Cool Rfm

... cum sta pe orbita ...
    In principiu pe orbita il tine echilibrul intre forta centrifuga [care pentru un observator terestru pare ca vrea sa ridice satelitul] si forta de atractie a Pamantului (aka gravitatie[care pentru un observator terestru pare ca vrea sa doboare satelitul]) exercitata asupra sa. Forte principale, dar mai sunt si altele.
    Amiko Alien + 1,15 Al [13E-4,8E-0,8V] pe suport TRIAX + Kathrein CAS60 [5V] + 40"HD Blaupunkt + 43"UHD LG

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Cine stie poate imi ridic si eu unul cand fac rost de ceva bani.Asta daca nu cer prea mult.

mama de cand nam mai ras atat )
    Fiti Aliati
    Dreambox

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by aliat View Post
    mama de cand nam mai ras atat )
    cred ca a glumit omul...sau ...mai stii?
    -IRIS-une legende vivante...

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Daca omu' are cel putin 100.000.000 $ ( o suta de milioane de dolari) nu vad care-i problema.Face frumusel comanda la Boing , Space Sistems Loral sau mai stiu eu care alta companie constructoare de sateliti si gata.Daca doreste propria statie de control a satelitului mai trebuie si acolo investiti cateva zeci de milioane de dolarei buni , daca nu apeleaza la alti operatori pt controlul satelitului.Ii mai trebuie si aprobarile necesare pt alocarea slotului orbital si uite asa s-a facut cu satelit
    Se mai adauga apoi costurile de lansare si asigurare a satelitului in caz de esec.

p.s. Sper sa traiesc sa vad pe cer primul satelit romanesc Romsat 1 (sau cum s-o numi)

Silver Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

........sau o fi primit vreun mail cu o mostenire.......
    19,2°E + 0,8°W => DM800 + DM520 + VuZero

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Durata de viata activa a unui satelit este de 8-10 ani dupa care trece la "pensie" (orbita inclinata, transpondere de back-up, etc.) Cam dupa 8 ani i se termina combustibilul cu care este mentinut la punct fix, de fapt un cub cu latura de 70 km in care se tot batzaie si adus mereu in centru cu mici propulsoare de corectie comandate din cand in cand de la sol.

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Kroky View Post
    Durata de viata activa a unui satelit este de 8-10 ani dupa care trece la "pensie" (orbita inclinata, transpondere de back-up, etc.) Cam dupa 8 ani i se termina combustibilul cu care este mentinut la punct fix, de fapt un cub cu latura de 70 km in care se tot batzaie si adus mereu in centru cu mici propulsoare de corectie comandate din cand in cand de la sol.
    Lucrul asta era valabil pt satelitii vechi lansati cam pana in 2001-2002 , acum noile thrustere cu ioni de xenon permit o autonomie mult mai mare astfel ca durata de viata ajunge la 15 ani putand chiar depasi aceasta valoare cu 2-3 ani.

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

@safetron1
    Correct!
    O exceptie o face de Amos 1,fost satelit militar,care e gunoi de mult si din care poporul sfant stoarce si ultimul shekel
    [SIGPIC][/SIGPIC]

............... Teacher
    Posts Thanks / Likes

Talking Tks.

Multumesc ptr. informatii.Nu cred ca-mi ajung banii mai(era o gluma), dar un om de afaceri ca Patriciu, Becali sau Tiriac sau chiar statul roman (la cati bani se cheltuiesc aiurea )cred ca si-a putea permite o astfel de investitie (nu stiu daca este si rentabila si cam cat de repede se amortizeaza).
    Oricum banuiesc ca se pot face bani frumosi cu un satelit,sau toti satelitii sant subventionati ?
    Ideea era ca aceste informatii legate de lansarea ,functionarea si intretinerea unui satelit erau informatii pe care orice pasionat de acest domeniu cred ca ar fi interesat ,cel putin eu da.
    Cred ca un forum de calibru RDI chiar ar trebuii sa aiba si o rubrica cu astfel de informatii la care fiecare dintre cei foarte buni cunoscatori sa-si aduca o contrtibutie.
    E o simpla parere nu este obligatoriu sa fiti de acord.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)