Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17

Thread: Optibox

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Optibox

Ce parere aveti despre receptorul OPTIBOX ?.Se spune ca este echivalent la DM500. Se gaseste la PROSAT la un pret sub 500 ron.
    Parabola 1,5 Al;DiseqC1.2;Strong SRT A12 maxi;LNB Inverto Twin 0,3 db, 1X DIGI, OPTIBOX 500, Skystar 2 r2.3

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Psssst ! este chiar DM500 facut pe sub mana de chinezul FuManChu ...da sa n'auda Blana ca se face foc !

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mihaip View Post
    ...da sa n'auda Blana ca se face foc !
    vinzatorul este periculos de aproape de resedinta tiranului
    inadins a facut-o

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Mai fratilor eu v-am intrebat ceva, iar voi sunteti tare sugubeti,si tot ocoliti raspunsul.
    Parabola 1,5 Al;DiseqC1.2;Strong SRT A12 maxi;LNB Inverto Twin 0,3 db, 1X DIGI, OPTIBOX 500, Skystar 2 r2.3

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Un raspuns clar: daca ai avea de ales intre un telefon mobil Nokia si un Nokay cu 30% mai ieftin, ce ai alege?

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Iti recomand acest receiver , Optichiong , asta . Este foarte bun , e beton , doar sa nu vii peste 1 luna ca s-a stricat si sa plangi in pumni ca nu ai dat inca 100 de lei sa ai un receiver adevarat , original , care sa mearga bine merci .

Incearca si la magazinele de 3,8 lei , poate e si mai ieftin .

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Ti-am zis eu ! Tiranul a tras cu ochiul si a sarit la cap ! eu am un DM500 dar daca ar fi sa-mi mai cumpar unul ...as lua Optibox ! Optibox nu este decat un DM500 etichetat de altii ! Nu sint adeptul clonelor sau a nonamelui ...dar ... acolo unde fabrica Sony ...creste si Optibox !

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Ma asteptam de la tine la un raspuns mai serios , in sensul a nu da girul unor sub-produse facute in bucataria calei vaporului de bucatarul matelot Liu Quing , absolvent cu succes a 4 clase scolare dintre care 3 bonus .

Daca asta intelegi tu calitate si progres , prin cumpararea unui produs defectuos si prin furt intelectual , asta e ....

P.S. Poate ne recomanzi si automobilele chinezesti , cele cu -1 stele de siguranta . Poate si un model de lux cu 0 (zero) stele de siguranta , ca model de exceptie .

Urat ...
    Azi maine gasim prin InfoSatelit asemenea idei de recomandari de clone si sub-produse , si atunci promit solemn ca ii dau foc colectiei de TV Satelit supliment/InfoSatelit , pe care o am .

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

@KB
    iti inteleg frustrarea, si eu am aceeasi pozitie fata de copiile chinezesti care intr-adevar sunt in 99% din cazuri de cacao, insa: exista si o politica a firmelor (poate e cazul si a Dream Multimedia poate nu) care include si posibilitatea de a scoate produse ieftine facandu-si astfel "concurenta" singuri, ei de fapt adresandu-se altui segment de pe piata cumparatorului, care sarantoc ia aparatul "no-name" si de fapt a luat un sony cu doar 70% din pret. Dar daca e clona (a se citi furaciunea chinezului) atunci intr-adevar nu faci nici o smecherie, de fapt faci, ajungi afacerist ca doar vorba aia, "pierzi, castigi, negustor te numesti". Nemtii au o vorba: cine cumpara ieftin cumpara de doua ori, si sa stii ca se cam potriveste, iei odata o clona in speranta ca faci o mare afacere, poate ai norocul sa te lase balta si atunci vei lua si originalul, deci banii ce i-ai dat pe clona i-ai aruncat la *****.........
    19,2°E + 0,8°W => DM800 + DM520 + VuZero

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu este cazul Dream-ului, ei nu apeleaza la astfel de tehnici de vanzare. Nu uita ca se ofera premii substantiale celor care-i ajuta sa opreasca copierea receptoarelor originale.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by SatWien View Post
    ...se ofera premii substantiale celor care-i ajuta sa opreasca copierea receptoarelor originale.
    Corect, cine-l toarna pe don pedro ca si-a luat Optibox are de la mine un DM500.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Oameni buni,
    Da` v-ati infierbantat rau de tot.In primul rand eu v-am cerut o parere pentru a ma hotari ce sa cumpar,nu inseamna ca am si cumparat(asta pentru Kroky).Iar parerea mea este : la fel cum sunt mai multe firme care fac televizoare cu performante sensibil egale si cu preturi diferite(vezi SONY si WATTSON ,de ex.) de ce nu ar fi firme care sa produca receptoare varianta de DREAM la un pret accesibil (juma de pret) si performante apropiate.Asta ca sa spun altfel de cum a spus MihaiP.

Al Dvs.
    Don Pedro

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu unul nu mai am incredere in produsele electronice europene (germane, olandeze, franceze, austriece) de la televizoare la telefoane mobile.

Prefer in urmatoarea ordine produse fabricate in : japonia, taiwan, malaezia, china, corea si dupa asta pot sa bag produsele europene. Despre cele americane nu stiu nimic ca si acolo daca cumperi ceva este made in Taiwan.

Asa ca eu unul as alege chinezismul.
    spersanutiiamulttimpsacitesticanuamsemnatura

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

A cumparat cineva "Optibox" Daca da cum merge ? Cred ca asta ar fi intrebarea ... sau nu ?

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by don Pedro View Post
    ...cum sunt mai multe firme care fac televizoare cu performante sensibil egale si cu preturi diferite(vezi SONY si WATTSON ,de ex.) de ce nu ar fi firme care sa produca receptoare varianta de DREAM la un pret accesibil (juma de pret) si performante apropiate...
    Don Pedro
    Stii tu, aici la faza cu performante apropiate nu e relevant, ci durata de viata adica perioada de exploatare e cea care doare in cazul produsului ieftin. Nu-mi vine in minte alt exemplu acum la repezeala decit cu becurile economice, un bec Megaman costa 19 euro; un alt bec economic Isotronic ce costa 2 euro are exact aceeasi electronica in el, ca schema, insa "moare" repede, megaman-ul tinand de cel putin 20 ori mai mult. Si culmea, toata diferenta e la vreo 3-4 condensatori, si acestia identici ca valoare dar nu si calitate, in timpul folosirii din cauza caldurii isi pierd etanseitatea si se usuca, rezultatul -> durata de viata a becurilor de la magazinele cu 1 euro.
    Totusi nu as afirma ca acest "Optichiong" cum zicea K.B. e sortit mortii rapide, insa tinind cont de faptul ca dreambox-ul cam "trage" de hardware-ul din el (ca doar nu degeaba arde sursele sau se incalzeste de poti gati pe el) e posibil ca sa nu te delecteze prea mult cu serviciile lui.

Astept si eu parerea primului utilizator, pina atunci numai bine.
    19,2°E + 0,8°W => DM800 + DM520 + VuZero

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)