Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 14 of 14
    Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default RCS si bunul simt !

Azi dimineatza mi-a sunat la usa un vecin sa-mi ceara cheia de la terasa blocului unde unii trebuie sa instaleze o antena satelit ! mai sa fie ... da cine-s aia mai vecine ? unii de la DIGI ... pai de unde si pina unde pe acoperis ? ...cu aprobarea cui ?...in ce conditii ? ...daca se distruge izolatia hidro ? ... Vecinul si-a luat un receptor DUO in custodie ...acum doua luni ! si junii plin de entuziasm i-au batut azi la usa si i-au pus in vedere ultimativ " vezi ca n-avem toata ziua ... ori ...ori ! " vecinul a incercat sa-i spuna ca el vrea o antena pe balcon .." Nici vorba ! ori pe bloc ...ori deloc ! " ... curata nesimtire ! O astfel de lucrare se face doar cu acordul asociatiei de locatari, nu poate reprezenta o conditie de instalare ...si daca cineva crede altfel cred ca ne vom adresa protectiei consumatorului !

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mihaip View Post
    O astfel de lucrare se face doar cu acordul asociatiei de locatari, nu poate reprezenta o conditie de instalare ...si daca cineva crede altfel cred ca ne vom adresa protectiei consumatorului !
    De acord cu tine Sa nu-mi spui ca esti domn' administrator
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mihaip View Post
    Azi dimineatza mi-a sunat la usa un vecin sa-mi ceara cheia de la terasa blocului unde unii trebuie sa instaleze o antena satelit ! mai sa fie ... da cine-s aia mai vecine ? unii de la DIGI ... pai de unde si pina unde pe acoperis ? ...cu aprobarea cui ?...in ce conditii ? ...daca se distruge izolatia hidro ? ... Vecinul si-a luat un receptor DUO in custodie ...acum doua luni ! si junii plin de entuziasm i-au batut azi la usa si i-au pus in vedere ultimativ " vezi ca n-avem toata ziua ... ori ...ori ! " vecinul a incercat sa-i spuna ca el vrea o antena pe balcon .." Nici vorba ! ori pe bloc ...ori deloc ! " ... curata nesimtire ! O astfel de lucrare se face doar cu acordul asociatiei de locatari, nu poate reprezenta o conditie de instalare ...si daca cineva crede altfel cred ca ne vom adresa protectiei consumatorului !
    Vai-vai-vai, ai tu dreptate, dar vezi ca era vorba de o firma de instalari ) nu de angajatii RCS&RDS... in rest ai dreptate. Nu inteleg de ce nu se poate instala pe balcon? Poate ma pui in legatura cu vecinul tau...
    Day by day - opiniile mele
    "Never argue with idiots. People can confuse you with them."
    ---------------------------------------------------------
    DM 7020S; HSS-1160NA; Offset 1,2 Al +
    Moteck DigiPower SG-2100
    (53E - -30W) + Hama Lypsi HQ Universal Single LNBF

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Din cate stiam eu receiverele duble se instaleaza numai la antena "colectiva" , pentru a trage mai apoi cabluri la toata scara . Cam asta e politica lor , o antena de 1.20 colectiva si apoi cabluri la 10 apartamente .
    Nu cred sa o puna vreodata in balcon ...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

e ... interesant dar sunt uimit de ce aud eu pe aici sper ca nu sunt administratori de bloc care nu vor sa inteleaga nici nu te lasa sa le explici si mai vor si bani cum am patit eu dar no l-am terorizat ca asta este POT SPUNE CA AM DREPTUL DE A URMARI POSTURIILE TV PRIN ORICE PLATFORMA DTH LA MINE NU SE PUTEA PUNE PE BALCON FIINDCA SUNT SPRE NORD DECI..ACOPERISUL MAI RAMANEA. LA FEL AM PATIT SI CU NETUL IAR ACUM VOR SA BAGE FIBRA OPTICA SI N-AVEM PT CA NU VREA SEFU DE SCARA VREA BANI DE LA RDS...[ si ce spunea ca ce este aia antena ca el stie doar de upc .... pe aici este monopol] eu sunt alt caz din tara care am patit-o.l
    Last edited by CIPPRYART; 29th August 2007 at 15:25.
    cippryart GRAFIC

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Evident scopul "baietilor" era sa puna o antena colectiva si sa cableze apoi intreg blocul ! nici macar nu am nimic cu acest scop...dar aceasta operatie trebuie sa tina cont de regulile de acces si protectie a bunurilor colective ... chestie pe care instalatorii par s-o ignore ! putin spus ... li se rupe ! iti place bine ...nu ... poti sa-ti bagi receptorul in ...
    @Fanta ... cenzor ! cerber cu alte cuvinte ... daca ceva merge prost ... dau socoteala ! mare scula !

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Sunt un abonat DIGI din Cluj, posesor al abonamentului dublu cu antena comuna. Si la noi au iesit scantei atunci cand au venit instalatorii (instalatori RDS-RCS)si au vrut sa puna antena pe bloc. Administratorul a chemat la un moment dat politia, ca nu mai razbea. Au venit doua echipaje, care la putin timp au si plecat, instalarea continuand. Antena a fost montata pana la urma pe una din lateralele blocului. Partea interesanta este ca administratorul (un tip la 60 de ani) era dispus sa-i lase sa puna antena oriunde, contra sumei de 700 euro. Bani ce urmau sa intre in buzunarul propriu. Acest lucru s-a aflat ulterior si a revoltat pe toata lumea, abonat sau nu la DIGI. E corect asa?

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Talking

Am avut impresia ca odata scapati de cosmarul comunismului,cand in ultima perioada pana in `89 nu aveai voie sa montezi antene pe bloc din tot felul de motive abjecte,constat ca sant unii chiar de aici care, chipurile sant adepti ai progresului ,mai au o mentalitate undeva la nivelul anilor 80.Probabil forumul asta ar trebui impartit in doua ,o parte pentru adeptii progresului tehnic si alta parte pentru cei care le placea excelentul program de la 20.00 la 22.00.Nu se strica terasa ca se suie uni odata la un an si pun o amarata de antena.Probabil in viitor o sa auzim ca cei de la etajele superioare trag cu pusca dupa porumbeii asezati pe terasa ca o distrug.romania(cu r mic) fara comentarii
    Parabolica-1.5m Al. (72.0E-30.0W).Parabolica -1,2m Al (80.0E-30.0W) Vara 2017 ,3 de ani de la decesul RADIO VACANTA .2 Aprilie 2016, au trecut 28 de ani de la disparitia lui TUDOR VORNICU,cel mai mare realizator de televiziune din toate timpurile,trecute ,prezente si viitoare.Tudor Vornicu...IREPETABIL.08.Aprilie 1989 ultimul "La sfarsit de Saptamana"semnat TUDOR VORNICU

Om ... cu farfurie ! Expert
    Undeva in Oltenia ... de sub munte !HOREZU!
    Posts Thanks / Likes

Domnule draga am scapat de tarele comunismului (mai mult sau mai putin) dar in orase cel putin , orice se monteaza ar trebui sa respecte anumite norme de urbanism , etc. Sa nu-mi spuneti ca blocurile ornamentate cu parabole care mai mica sau mai mare , mai spre sud , mai spre est sau mai stiu eu in ce directie dau un aspect frumos ? Nici pe departe , de aceea in occident sunt atatea probleme cu montarea lor .
    Si noi trebuie sa ne aliniem cat de cat la aceste norme care sunt nici mai mult , nici mai putin decat simple reguli de bun-simt .Asta daca toata lumea ar avea asa ceva . Faptul ca se monteaza o antena colectiva este un lucru bun - dar pentru asta administratorul blocului sau scarii impreuna cu locatarii si bineinteles cu instalatorii trebuie sa cada de acord cu montarea si ocul montarii .
    Deci nu trebuie neaparat sa agitam apele si asa tulburi ale receptiei DTH-urilor autohtone . Trebuie numai putin respect si bun-simt si totul se poate rezolva .

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Oameni buni eu ma duc sa DORM dar am o rugaminte la Dumneavoastra , sa ma trezitzi cand ne vom civiliza!

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mediaset View Post
    Am avut impresia ca odata scapati de cosmarul comunismului,cand in ultima perioada pana in `89 nu aveai voie sa montezi antene pe bloc din tot felul de motive abjecte,constat ca sant unii chiar de aici care, chipurile sant adepti ai progresului ,mai au o mentalitate undeva la nivelul anilor 80.Probabil forumul asta ar trebui impartit in doua ,o parte pentru adeptii progresului tehnic si alta parte pentru cei care le placea excelentul program de la 20.00 la 22.00.Nu se strica terasa ca se suie uni odata la un an si pun o amarata de antena.Probabil in viitor o sa auzim ca cei de la etajele superioare trag cu pusca dupa porumbeii asezati pe terasa ca o distrug.romania(cu r mic) fara comentarii
    Prietene dupa o prostie spusa o spui si pe a doua; incepi cu atacuri la adresa celor care "chipurile sunt adepti ai progresului" dar aici e vorba de civilizatie care merge in directa concordanta cu progresul, nu e civilizatie ci doar progres hopa ai sarit deja la manelisti (jeep, slk, plasma, dolari dar civilizatie ioc). Nu ai cum sa ceri ca tu pentru a "urca" pe culmile progresului sa calci pe ceilalti ignorandu-le drepturile, si hai sa fim seriosi, ce mare progres tehnic atingi cu o prapadita de antena?
    Si referitor la terasa, da se strica, ea se strica si singura darmite daca mai vine si cite un "cioban" (nu vreau sa jignesc montatorii dar stiu si ei ca exista specii printre ei) sa scape ceva pe jos, sa mai bata ceva cuie (nu e gluma, am vazut cu ochii mei cum cablul a fost tras de la antena pina la capatul blocului si pentru a nu flutura in vant au fost batute in cuie scanduri peste el pentru a-l tine culcat. Sa nu mai vorbesc de faptul ca la o eventuala reparatie a hidroizolatiei de obicei cei foarte evoluati tehnic nu vor fi de acord cu contributia.
    Ce e trist e ca intr-adevar exista inca (vorba aia: romani au fost romani sunt inca si-or fi cat neamul romanesc) oameni care vor sa traga foloase din orice, inclusiv cum zicea Bugghy1978...administratorul (un tip la 60 de ani) era dispus sa-i lase sa puna antena oriunde, contra sumei de 700 euro. Bani ce urmau sa intre in buzunarul propriu...
    19,2E + 0,8W => DM800 + DM520 + VuZero

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cipaul66 View Post
    . Sa nu-mi spuneti ca blocurile ornamentate cu parabole care mai mica sau mai mare , mai spre sud , mai spre est sau mai stiu eu in ce directie dau un aspect frumos ? .
    Mie mi se pare ca antenele mai inveselesc cit de cit niste blocuri cu fatade gri-jeg,monotone si cu balcoanele pline de rufe.

PS Aparatele de aer conditionat, care mai mici,care mai mari, dau un aspect mai frumos cartierelor romanesti?
    HH 0,90 ; Echosmart 770, 690, Alma s2200

- Beauty is in the eye of the be(er)holder -

somnambul Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cipaul66 View Post
    ...orice se monteaza ar trebui sa respecte anumite norme de urbanism , etc. Sa nu-mi spuneti ca blocurile ornamentate cu parabole care mai mica sau mai mare , mai spre sud , mai spre est sau mai stiu eu in ce directie dau un aspect frumos ? Nici pe departe , de aceea in occident sunt atatea probleme cu montarea lor .
    Si noi trebuie sa ne aliniem cat de cat la aceste norme care sunt nici mai mult , nici mai putin decat simple reguli de bun-simt .
    Adica daca vecinul are antena Focus de 60 cm ar trebui ca eu, asa, din bun simt, sa imi pun una la fel si sa imi demontez actualul off-set de 1,2m? Scuza-ma, dar nu te inteleg. Nu ar trebui cumva sa-mi arunc si HH-ul, pentru ca antena vecinului sta fixa pe 1W, asa, ca sa nu stric armonia interioara a vreunui gura-casca care n-are altceva mai bun de facut cand se plimba "pa shtrasse" decat sa se zgaiasca spre varful blocului cu 8 etaje in care locuiesc, cautand diferente de marime si orientare a parabolelor de pe acoperis?
    Numai bine!

Jucarii pentru copii:
    DM500s, DM7025s, DM800HD, Strong SRT4400, Conserva Boom, HH Strong 2100, Offset 1.2 AL (Strong), Sharp 0.5 db, TH50PV70. Abo Boom + Focus (pre-pay).

Inimos din cale afara Expert
    Posts Thanks / Likes

ei da...n-ai ce face? acu cand problemele lor tehnice sunt in floare?
    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)