Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
    Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Comparatie DTH-uri BOOM,DIGI,FOCUS,MAX

Fara sa supar pe nimeni as vrea sa-i ajut pe cei ce inca nu au decis inca ce sa aleaga.Dupa cum vedeti nu poot sa scriu de Dolce deoarece nu-l am.
    Boom: Nu stiu cum fac la atiitea canale dar au cea mai buna imagine (vazuta cu ochii unui om ,fara aparate de masura ,pe un Toshiba 43vj22p si pe un Philips 70 cm CRT ) Totusi exista si minusuri : Hbo si TCM sunet decalat de imagine ( foarte putin dar ma enerveaza ) , Hbo si Cinemax: subtitlul apare intirziiat.Filmele pe programele proprii sint bunicele, foarte rar mai uita sa subtriteze cite un pasaj (nu sint insa filme noi ).PPV :Slab !
    DIGI: Primul meu DTH .Eu personal sint multumit. Imagine buna , grila de programe destul de extinsa pt. banii acestia.Minusuri : La Hyundai sare subtitlul rar dar enervant ( la subtitrarea DVB ), nota 10 nu ma deranjeaza deoarece s-a rezolvat mereu in citeva minute.Un mare plus : PPV cu filme bune si noi.
    Focussat : L-am luat numai pt. MGM, un canal f. bun si singurul din Romania care da filmele in format original nu numai 4:3.Totusi imaginea lasa de dorit pe acest canal si se mai si opreste pt. citeva secunde destul de des. Nu inteleg de ce Focussat nu face nimic in legatura cu acest canal care i-a adus abonatii in ultimul timp.Pe celelalte programe buna . bunicica si ....... depinde de program.
    Max cel mai slab DTH ca imagine.
    Dupa cum observati nu am scris nimic de decodoare deorece nu ma intereseaza sa vad si altii sateliti cu aceste decodoare.Sper ca am putut ajuta si eu cu ceva asa cum si eu am fost ajutat pe acest forum.

Wind of change Expert
    Posts Thanks / Likes

E cea mai profunda analiza "de specialitate" pe care am citit-o in ultimii ani.Mai bine incercai o comparatie intre planetele sistemului solar.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Nu nţeleg de ce sărim la gtul cuiva dacă şi permite să-şi spună părerea.
    Eu cred că forumurile sunt concepute pentru a spune omul părerea şi de a ne ajuta reciproc. ioany nu te nşeleg de ce l ataci pe mihail.
    Lasă frate să spună omul părerea doară nu tea njurat.

Wind of change Expert
    Posts Thanks / Likes

Dar nu l-am atacat deloc doar l-am ironizat putin pentru banalitatile pe care scris.E DREPTUL lui sa scrie ce vrea dar nu trebuie sa fiu neaparat entuziasmat nu?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ioany View Post
    Dar nu l-am atacat deloc doar l-am ironizat putin pentru banalitatile pe care scris.E DREPTUL lui sa scrie ce vrea dar nu trebuie sa fiu neaparat entuziasmat nu?
    Mai ales ca treaba asta a fost discutat deja si mult mai clar si cu posibilitati de a vota si langa un DTH preferat.

Haiduc Expert
    Latitude: 44.202, Longitude: 27.322, Bărăgan City
    Posts Thanks / Likes

"mihail", ia mai repetă fraza, ca să moară dracii de ciudă.
    Kworld DVB-S 100 PCI, Golden Media Wizard HD Vote, offset 0.8Fe + 1.15Fe

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

pass... raman fara cuvinte

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Imi pare rau pt. cei suparati , dar pina acum nu am citit decit ca decodrul este prost, ca providerul nu are bani, ca ala da faliment si altele . Eu am scris pt. cei care sint cum am fost si eu pina acum citeva lunii cind tot citeam si nu aveam curajul sa-mi iau un decodor ca fiecare arunca niste speculatii care nu isi aveau rostul.Oameni bunii luativa cu incredere ce vreti ca fiecare are minusuri si plusuri,iar diferenta de calitate a imaginii este foarte mica ( exceptie MAX ).Eu nu cred ca s-a mai scris pina acum de aceste probleme dar poate nu am urmarit atent acest forum.Parerea mea este ca absolut fiecare DTH din Romania este departe de faliment.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Am avut ocazia sa compar pe acelasi televizor imaginea de pe Digi cu cea de pe UPC Digital. Spre surprinderea mea calitatea imaginii de pe cablu digital e mult mai buna. De unde aceasta diferenta, cand formatul semnalului e aproape la fel?

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Lorand View Post
    Am avut ocazia sa compar pe acelasi televizor imaginea de pe Digi cu cea de pe UPC Digital. Spre surprinderea mea calitatea imaginii de pe cablu digital e mult mai buna. De unde aceasta diferenta, cand formatul semnalului e aproape la fel?
    Pentru ca exista ceva numit "bitrate".
    Formatul transmisiei este acelasi si intre Premiere si Digi, bitrate-ul nu.
    Pe scurt, la DTH cu cit inghesui mai multe canale pe acelasi transponder, cu atit bitrate-ul fiecarui canal scade. La cablu digital nu e vorba de transpondere insa e acelasi principiu, latimea de banda totala se imparte intre canalele transmise.
    DTH-urile mioritice, indiferent cum se numesc ele, inghesuie foarte multe canale/TP, ca urmare bitrate-ul fiecaruia e scazut si imaginea e cum e. Probabil ca la UPC digital stau mai bine cu bitrate-ul.

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Poate ar fi buna si o comparatie intre Focus si UPC Digital .

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ********* View Post
    Poate ar fi buna si o comparatie intre Focus si UPC Digital .
    As face si comparatia asta daca as dispune de chei Focus. Exista oare asa ceva?

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Da dar numai in cercuri foarte private , nu se risca raspandirea .

Oricum poti incerca oricand in sharing , banuiesc , ca mai e vreunul sau 2 care mai au carduri de Focus aruncate prin servere sau Dreamuri .

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Inca n-am incercat sharingul, desi se pare ca receptorul meu ar suporta asa ceva. Cand o sa am la dispozitie mai mult timp liber o sa aprofundez problema.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ********* View Post
    Da dar numai in cercuri foarte private , nu se risca raspandirea .

Oricum poti incerca oricand in sharing , banuiesc , ca mai e vreunul sau 2 care mai au carduri de Focus aruncate prin servere sau Dreamuri .
    esti sigur?
    -IRIS-une legende vivante...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)