Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 0 EUR (0%)
Donate to support this site...

Page 1 of 31 123 11 ... LastLast
Results 1 to 15 of 465
    100% Tiran Teacher
    Posts Thanks / Likes

Arrow Telefonie/Voip/Internet

Un thread necesar pentru cei de peste ocean. Postati aici ce va intereseaza pe acest subiect.

Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

12Voip are gratuit cu Romania pe fix, si un free trial de 60 minute,asta e partea buna, dupa ce sa terminat trialul am cumparat credit 10 Euro pt ca spuneau ca daca cumperi credit poti suna in continuare gratis dar dupa ce am cumparat credit mi-a aparut un mesaj de genul : "freedays sau terminat normal rates vor fi aplicate " si am mai vazut pe un forum pe cineva care a postat aceeasi problema , asa ca acum tot fac adreses de e-mail si ma inregistrez din nou la fiecare 60 minute vorbite , deocamdata merge.
    Calitatea e buna deocamdata.
    http://www.12voip.com/en/index.html

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Am patit la fel cu 12voip. Am cumparat credit de 10EU si mi-a aparut ca nu mai am free days. Intr-un final mi-au raspuns cei de la 12voip, greseala a fost a mea, am cumparat credit in loc de Free Days. mare grija, sunt doua optiuni diferite.
    Intre timp, ma folosesc de cei 10EU platiti, minutul cu Romtelecom fiind de 1 eurocent. Calitatea ft ft buna.

Doresc sa schimb Bell cu un provider VOIP. Foloseste cineva ceva reliable si imi poate da un sfat?
    Pe CC era un thread destul de dezvoltat pe tema asta, dar ...nu s-a gandit nimeni ca o sa dispara ...
    Ma uit sa-mi cumpar un VOIP adapter, SIP, PAP2, habar nu am, sunt pionier aici.
    Am gasit ceva de genul asta http://toronto.kijiji.ca/c-buy-and-s...QAdIdZ18795748
    Ce imi recomandati? Multumesc anticipat!

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

asta e o sipura, nu iti recomand ca trbuie sa tai porturi din router sa nu faca provisioning si sa ia din nou setarile providerului initial, e bataie mare de cap cu el si de spart e mai greu pe urma iti recomand cu caldura un linkys PAP2 (arata la fel dar e usor diferit inauntru) cu firmware 3.1 12 cu care poti sa dau provisioning jos si nu trebuie sa blochezi porturi....la mine merge impecabil de mai bine de un an, un port cu acanacul si unul cu smarcall-ul

rmware Version: 3.1.12(LS)

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by yo3gjc View Post
    asta e o sipura, nu iti recomand ca trbuie sa tai porturi din router sa nu faca provisioning si sa ia din nou setarile providerului initial, e bataie mare de cap cu el si de spart e mai greu pe urma iti recomand cu caldura un linkys PAP2 (arata la fel dar e usor diferit inauntru) cu firmware 3.1 12 cu care poti sa dau provisioning jos si nu trebuie sa blochezi porturi....la mine merge impecabil de mai bine de un an, un port cu acanacul si unul cu smarcall-ul

rmware Version: 3.1.12(LS)
    Merci pt raspuns.
    Am gasit si http://toronto.kijiji.ca/c-buy-and-s...QAdIdZ15555497

http://cgi.ebay.ca/NEW-Unlocked-Link...QQcmdZViewItem

sau ceva fara built in router http://cgi.ebay.ca/LINKSYS-SIP-VOIP-...QQcmdZViewItem

__/\__/\__/\_____________ Expert
    Posts Thanks / Likes

@callatis: incearca la www.acanac.com au oferte bune. Eu am si telefonie si internet de la ei si merge brici.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by raducosmin View Post
    @callatis: incearca la www.acanac.com au oferte bune. Eu am si telefonie si internet de la ei si merge brici.
    Merci mult, pe ei ma gandesc sa incerc.
    Sunt la faza la care ma uit dupa un VOIP adapter. Ce folosesti?

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by callatis View Post
    Ce folosesti?
    Un linksys spa3102 luat de la canada computers. Nu am avut probleme inca cu el.

http://www.canadacomputers.com/index...331&cid=NT.841

Telefonia merge bine, are totul inclus, si 2 chestii faine toate mesajele iti vin si pe mail.

la net , pe linga ca merge bine, partea faina e ca iti dau un spatiu ftp de 100Gb inclus in abonament (up70 kb/s dl 5-700 kb/s). ptr asta tre sa ai cablare bell ... partea naspa e ca daca pica legatura bell te minca sfintii pina remediaza ( sper sa nu mi se intimple)

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

a pro pos de acanac, are o chestie foarte buna, functia de follow me, daca nu raspunde nimeni acasa timp de x secunde redirecteaza gratis la unul sau mai multe mobile simultan.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by raducosmin View Post
    Un linksys spa3102 luat de la canada computers. Nu am avut probleme inca cu el.
    OK, merci de info. Vine deblocat?
    Vad ca e tehnologie SIP si yo3gjc mi-a recomandat sa incerc un PAP2 ca fiind mai usor de configurat.

yo3gjc, ce zici de adapter?

P.S. Voua va vin notificari pe e-mail de la acest site?

Posts Thanks / Likes

mie numa factura si configurarile imi vine pe mail + daca imi lasa cineva un mesaj imi vine si ala sub forma de wav. atita.
    Iar cu spa-ul nu am avut deloc probleme.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

daca sipura vine de blocat e OK merge sigur, eu am avut o sipura blocat pe care am deblocat-o cu greu (nu e ca la PAP, trebuie sa vanezi xml-ul si apoi sa-l citesti) apoi am avut surpiza ca nu avea optiunea de a da jos porvisioningul. a trebuit sa tai un port din router...in fine a fost ceva chin si am renuntat la sipura, PAP2-ul l-am spart in 3 min...superusor in plus am dat off la provisioning. Daca la tine sipura vine "as NA" e OK

Posts Thanks / Likes

Eu l-am luat deblocat .. adica na , habar n`am ce ar putea fi blocat la el.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

pe ebay mai apar pa-uri si sipure ieftine ($10-$20) dar vin "blocate" ori pe vonage ori pe alti provideri, poti sa le "deschizi" si sa le faci NA insa trebuie sa ai grija cu provisioningul ca daca le pui pe net si nu le dai jos optiunea de provisioning se duc ca proastele si se leaga la providerul intitial si isi iau xml-ul de acolo si apoi oha...nu le mai desfaci decat foarte greu. Cel mai simplu este sa ei unul de-agata NA insa pe vremea cand am luat eu nu prea se gaseau NA si erau teribil de scumpe. Acum vad ca s-au calmat cu preturile si cu $70 gasesti unul Ok

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)