Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12

Thread: Sigle

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Sigle

Probabil am reactii intarziate pentru ca doar acum am observat ca s-a schimbat sigla boom... De fapt in loc de schimbare am putea spune "manelizare" - acum sigla si-a pierdut eleganta, devenind mult prea explicita.
    Si daca tot suntem la sigle, mi-am permis sa fac o analiza sumara a siglelor tuturor dth-urilor (in paranteze am scris cui i se adreseaza sigla, nu produsul):

boom - sigla originala a fost foarte reusita, cu o abstractizare dusa aproape la extrem (target: exclus cei care de-abia pot sa citeasca - deci raman foarte putini)
    digi - sigla simpla, usor de retinut si totusi acceptabil de eleganta (target: tot ce misca)
    dolce - e kitsch total si are avantajul ca se asorteaza cu cutiile de sampon din bibeloteca (target: marea masa a prostimii)
    focus - nu e urata, dar e inexpresiva (target: cei nepretentiosi)
    max - facuta probabil la repezeala si cu bani putini, arata de parca ar fi firmamentul unui magazin mixt dintr-un satuc uitat de lume (target: cei care nu aleg un produs dupa ambalaj)

Ce parere aveti: un logo poate influenta succesul unei firme?

somnambul Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Lorand View Post
    In mod clar DA. Referitor la schimbarea siglei Boom, sunt curios cine este desteptul care a avizat-o pe asta noua - nu mai are pic de eleganta, asa cum bine ai spus. Aia veche era super. Acum "M"-ul de la sfarsit parca anunta o fuziune cu Max .
    Digi si Focus au sigle acceptabile, cu un plus pentru Digi (e deja a doua oara in doua zile cand trebuie sa recunosc ceva pozitiv legat de providerul asta care mi-a facut numai belele cat timp am fost abonat ), a lui Max e facuta la kil si a lui Dolce e execrabila.
    Numai bine!

Jucarii pentru copii:
    DM500s, DM7025s, DM800HD, Strong SRT4400, Conserva Boom, HH Strong 2100, Offset 1.2 AL (Strong), Sharp 0.5 db, TH50PV70. Abo Boom + Focus (pre-pay).

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Lorand View Post
    Probabil am reactii intarziate pentru ca doar acum am observat ca s-a schimbat sigla boom... De fapt in loc de schimbare am putea spune "manelizare" - acum sigla si-a pierdut eleganta, devenind mult prea explicita.
    Si daca tot suntem la sigle, mi-am permis sa fac o analiza sumara a siglelor tuturor dth-urilor (in paranteze am scris cui i se adreseaza sigla, nu produsul):

boom - sigla originala a fost foarte reusita, cu o abstractizare dusa aproape la extrem (target: exclus cei care de-abia pot sa citeasca - deci raman foarte putini)
    digi - sigla simpla, usor de retinut si totusi acceptabil de eleganta (target: tot ce misca)
    dolce - e kitsch total si are avantajul ca se asorteaza cu cutiile de sampon din bibeloteca (target: marea masa a prostimii)
    focus - nu e urata, dar e inexpresiva (target: cei nepretentiosi)
    max - facuta probabil la repezeala si cu bani putini, arata de parca ar fi firmamentul unui magazin mixt dintr-un satuc uitat de lume (target: cei care nu aleg un produs dupa ambalaj)

EXCELENTA analiza ! perfect de acord cu tine.
    Boom e lider la sigla , site si tot ce tine de prezentare !
    Din pacate in rest e la pamant !
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Poate ne puneti si siglele sa ni le reamintim ...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Ok, iata metamorfoza siglei de la boom:

1. Originalul

2. Actualul

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Nu stia targetul sa citeasca vechea sigla si au redesenat-o ?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Au redesenat-o probabil pentru cei pe care voiau sa-i prinda cu tarafu'...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

daca ai cumpara programele de DTH de la magazin si ar fi puse in raft unul langa altul, atunci da, ar avea vreo importanta si sigla si dizainu.... asa, partea de design e prea putin importanta, altele sunt criteriile care faca ca unul sa fie ales in defavoarea celuilalt...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Daca tot veni vorba de sigle poa' sa-mi explice cineva de ce toti operatorii isi baga uriteniile de sigle pe anumite programe,pro tv de ex.Arata ca dracu!

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by WoobyZ View Post
    Daca tot veni vorba de sigle poa' sa-mi explice cineva de ce toti operatorii isi baga uriteniile de sigle pe anumite programe,pro tv de ex.Arata ca dracu!
    ProTv impune, prin contract, ca sigla operatorului sa apara pe ecran. Explicatia ar fi aceea ca vor sa nu fie "piratati" de firmele mici de cablu, care altfel ar lua un receptor de la un provider DTH si ar transmite programele Pro, fara a le mai da acestora suma de bani, prin negociere contractuala...
    Salut Prieteni!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Bani,bani si iar bani!
    Mersi pt raspuns.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default Gresit total

Quote Originally Posted by gepeto View Post
    ProTv impune, prin contract, ca sigla operatorului sa apara pe ecran. Explicatia ar fi aceea ca vor sa nu fie "piratati" de firmele mici de cablu, care altfel ar lua un receptor de la un provider DTH si ar transmite programele Pro, fara a le mai da acestora suma de bani, prin negociere contractuala...
    PROTV nu cere nici un ban operatorilor de cablu e nevoie doar de un acord de retransmisie pt a putea prelua PROTV-ul. Acestia nu au nevoie sa ia reciver de la nici un DTH pt ca PROTV le pune gratis la dispozitie echipamentele de receptie si decodare.
    http://www.cna.ro/paginaindex/prg_libere.pdf
    Last edited by Barosanu'; 20th August 2007 at 19:47.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)