Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 5 of 5
    Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Smile router edimax BR-6104 K

am primit acest router de la cineva,el are altul,mai performant zice el.cert este ca la el a functionat.cu internet explorer la http://192.168.2.1 nu-l pot nici deschide.de configurat voi mai vedea[sunt conectat la upc,astia trecura pe,,automat''.imi zicea cineva ca pt deschidere si configurare in router se introduce un singur cablu.o fi,care o fi acela ?eu am incercat si cu toate conexiunile,tot nu l-am deschis.
    rog pe care stiti si vreti acordati-mi un pic de ,,asistenta tehnica ''.
    multumesc.
    p.s.conexiunea directa upc-modem-pc ii buna.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

1. Ai gresit rubrica, cred ca la "PC related" ar fi fost mai bine.
    2. Orice conexiune ethernet pe porturile de LAN (! nu portul de WAN, aceea e dedicata conexiunii cu ISP-ul) ar trebui sa "mearga" pentru configurat routerul. Incearca IE-ul nu Firefox-ul (strict pentru portiunea de configurare). Daca nu merge de prima data incerca sa dai un reboot la router. Daca nici atunci--reseteaza-l (dar vei pierde toate setarile, va trebui sa le reintroduci).
    Nihil Sine Deo!
    Ubi bene, ibi patria.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Cel mai important e sa-ti pui o adresa din aceasi clasa..adica 192.168.2.x la pc. daca nici asa nu merge atunci reseteaza routerul (adica sterge toate setarile) si verifica daca adresa sa implicita este 192.168.2.1

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by sorin_bidian View Post
    Cel mai important e sa-ti pui o adresa din aceasi clasa..adica 192.168.2.x la pc. daca nici asa nu merge atunci reseteaza routerul (adica sterge toate setarile) si verifica daca adresa sa implicita este 192.168.2.1
    Implicit routerul are DHCP enabled, deci compul va primi un IP valabil. NU e nevoie de vreo setare la "TCP-IP settings" ale calculatorului.
    Nihil Sine Deo!
    Ubi bene, ibi patria.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

lega pc-ul direct la router .... lasa pc-ul pe DHCP ... ip-ul care iti va apare la Gateway e ipul de il pui in internet explorer pt a accessa routeru! poti sa faci si reset la router ... ca o sa ai conexiune cu el in retea ! si pui ulterior ipurile de net extern!
    Cand esti mort , nu stii ca esti mort . E greu doar pentru ceilalti !
    La fel si cand esti prost ...
    __________________________________________________ _____________________________________________

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)