Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 14 of 14
    Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Scurta aparitie Music & Etertainment (Thailanda) la 95'E

95'E, 11.543V, 39999, 7/8 (V=518, A=65
    Canalul (platforma?) se numeste ASIA SATELLITE TV si sunt difuzate numai clipuri muzicale de pe diferite canale (pana acum cu sigle: UNIVERSAL, EMI, ME, WARNER MUSIC THAILAND) si diverse PROMO la filme de CINEMA
    Surpriza a fost canalul de muzica ME care a difuzat muzica de toate genurile din... Korea

Foarte, foarte ciudat e faptul ca receiverul Strong a gasit acest canal numai prin actualizarea automata a transponderului (deci eu nu i-am dat nici o scanare)
    Cu siguranta piduri ascunse... de ce? pentru ca am incercat manual si nu a gasit acest canal ASIA SATELLITE TV
    Nici pe SS2 nu a memorat... decat CGN (canal korean religios), care e pe acelasi transponder
    Semnalul e super ok... cred ca intra si pe antene de 0.9M

Am dat stirea si pe flysat cu rugamintea sa posteze cineva toti parametri pentru a fi gasit la scanare

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Revin cu o precizare... se pare ca e un canal de muzica din Thailanda!
    Muzica non-stop, fara sigla acum...
    Am descoperit si metoda pentru a putea fi memorat la scanare... obligatoriu se seteaza ON la ''Cautare retea'', din meniu ''SCAN TRANSPONDER''
    Daca nu merge asa, atunci se scaneaza obisnuit si va intra canalul religios CGN TV dar cu un ID in cifre... se editeaza numele, din cifre in ''CGN TV'' se da Ok si apoi va aparea automat si acest canal thailandez (din cate se pare)

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Conform Lyngsat canalul se numeste Media & Entertainment Channel si pe acelasi transporder mai sunt 4 canale tailandeze: Dhamma Channel, News 1, Thai Outlook TV, Metro Life Channel .
    Ce marime are antena cu care ai prins acest satelit si as vrea sa imi spui si mie cat de mult iti mai merge spre est ? Se duce pana la 105.5°E ?

Toate cele bune!
    @Serpiko

Anunturi AUTO site de anunturi auto gratuite

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Da, am vazut si eu pe Lyngsat dar transponderul ala are acoperire pe Asia de SUD-EST ori eu receptionez pe transponderul cu acoperire pe Orientul Mijlociu, adica 11.543V unde peste tot in liste e trecut doar CGN TV!
    Deci e muzica non-stop cu mai multe sigle (M&E, EMI, WARNER MUSIC THAILANDA, UNIVERSAL) si din cand in cand apare un PROMO/GENERIC la '' ASIA SATELLITE TV'' si promo-uri la filme...
    E 100% din Thailanda canalul Music & Entertainment pe care il receptionez dar nu stiu daca e test sau asa emite el (preluand cu tot cu sigla de la alte canale)

Instalatia e in semnatura si am 91% calitate semnal la 95'E, 11.543V, 39999, 7/8
    Are deschidere si pana la >100'E dar trebuie sa mut actuatorul pe partea cealalta sau sa renunt la el pentru aceste pozitii
    Chestia e ca nu am LNB in banda C si nici antena foarte mare... poate in viitor sa incerc

P.S. Yamal 90'E se prinde si mai bine cu antene mici... pe THT se transmite Balsoi Brat foarte multe ore pe zi
    Amatorii de senaztii tari vor fi dezamagiti caci se baga blur la scenele fierbinti (care nu lipsesc )

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

In acest moment a disparut acest canal de musica ... deja imi pare rau dupa muzica pop/rock din Thailanda
    O sa radeti dar cel putin musica rock suna excelent in ''chineza''
    Sper sa apara din nou...

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

@ rz +
    Te invidiez pentru faptul ca ai acces la muzica din south-east asia...
    Imi este dor de MTV Asia!
    In fine...cum ai reusit sa ajungi pana la 100 est? Cat ai bibilit-o? La ce altitudine esti acolo in Bv?
    Ce lungime are motorul tau?
    Mai intereseaza in special 90 est Yamal (unde se afla MTV Russia la liber) banda C. Sunt tare curios daca ai incerca cu un lnb in C. cat ai avea semnal cu 1.4?
    Multumesc frumos,
    Daca ai drum prin Buc. te astept la o bere.
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

@the the,
    Chiar ma gandesc sa caut un LNB in banda C pentru testare... si eu sunt curios
    Am publicat cateva poze aici

http://forum.softpedia.com/index.php...=post&id=34385
    http://forum.softpedia.com/index.php...=post&id=34387
    http://forum.softpedia.com/index.php...=post&id=28942

Actuator 18'' si reglaj montura pozitia ZERO exact pe Arabsat 26'E

Sunt la sol si destul de greu am reusit o astfel de deschidere (am inaltat deja pilonul din ultima poza)... am avut noroc ca la aceste pozitii de la 90/95'E antena ''sa treaca'' cu putin peste/printre 2 case (am verificat cu o jucarie din aia laser (punct laser)

Posts Thanks / Likes

@ rz+
    Multumesc frumos de info.
    In acest caz inseamna ca mai am de bibilit si eu la a mea destul....trebuie sa recunosc ca am pus-o la repezeala si nu am reusit sa obtin mare deschidere spre est decat pana la Turk 42 est.
    Oricum cu prima ocazie voi sta pe ea o zi.
    Te rog daca se poate sa mai pui o poza cu ea deschisa la maxim spre est fotografiata de la distanta ca sa-mi dau sema calumea.
    Multumesc again,
    DVB-S:
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    DVB-T:

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

http://forum.softpedia.com/index.php...=post&id=31675
    (foto cu antena la 95'E)
    E foarte simplu de gasit caci e semnal destul de bun acolo... dar numai daca si sistemul e perfect la verticala iar actuatorul montat ca in imagine si pozitia ZERO pe Arabsat 26'E

Posts Thanks / Likes

Super poza... multumesc frumos,
    Din cate observ eu motorul este intins aproape la maxim pentru 95 est.
    Evident ca si eu am reglat-o tot de la pozitia 0 de pe arabsat, dar la mine bara de sustinere este putin inclinata..dar nu foarte mult...in fine o intrebare:
    Cat la % din lungimea cursei trebuie sa fie bratul (motorului) scos in afara ca sa o pui la 0 pe arabsat?
    Eu l-am scos la jumatatea cursei, dupa care l-am reglat pe arabsat. si nu am reusit decat Hispa - Turk.
    Thanks!
    DVB-S:
    DVB-T:

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu stiu cat la % era scos pe Arabsat... important e sa prinzi bratul de suport ca in foto... sa nu iti faci probleme de greutate, defecte(eventuala ''indoire'' a bratului actuatorului) caci nu e cazul... sunt foarte solide din constructie!
    Ideea e asta... actuator 18'': brat inchis la maxim pe 30'W si deschis la maxim pe 95'E (in realitate poate duce si la '96.5E dar eu am antena relativ mica si nu receptionez acolo)
    Daca si constructia monturii tale permite, atunci orienteaza-te dupa foto

P.S. Dintre probleme, caci nu am specificat, ar fi ca actuatorul nu imi mai trage automat antena inapoi ci trebuie sa ajut manual pana la aprox. 85'E, pozitie de unde actuatorul isi face din nou treaba... la ''coborarea'' antenei nu am probleme, se face automat.
    Problema nu e chiar la actuator (nu se poate spune ca ''a iesit tija de tot'')ci mai degraba la conceptia/constructia monturii polare

Posts Thanks / Likes

Am inteles...
    Stai linistit ca nu imi fac probleme cu greutatea, etc...am patit si eu treba cu "ajutatul" dar am sa ii setez limita de est inainte ca sa se dea "peste cap".
    Antena mea este exact ca a ta din imagine..deci sunt sanse..numai ca acum sunt la bl. cu 4 etaje...asa ca...nu stiu cate sanse am pentru 90 est dar tot am sa mai scot ceva din ea...macar sa trec de turci.
    Multumesc again.
    DVB-S:
    DVB-T:

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

@rz+ faina instalatie ai. Se vede treaba ca esti un tip ingenios si meticulos. Cred ca esti intr-o locatie situata undeva mai sus de linia orizontului. Si eu stau la munte insa undeva in depresiune si ultimul satelit care se vede este Intelsatul de pe care vine Prima. Bravo pentru instalatia ta!
    I am another brick in the human wall!

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Multumesc, dar repet ca desi sunt in camp deschis (la 5-6 km de Brasov) am anumite obstacole pe aceea directie estica (case, stalpi, garduri) astfel ca va fi foarte greu de receptionat un satelit cu elevatie 1-2 grade (ma refer la Asiasat C band, 100.5'E)!
    Oricum, nu am antena de 3M sa ma incumet la asa ceva...
    Cu NSS 95'E si YAMAL 90'E am noroc caci totusi au o elevatie de 6-9 grade si astfel antena ''trece razant'' peste acoperisul vecinului
    Cand am timp am sa mai pun o poza cu aceea directie
    Pana atunci un link util pentru cei care vor sa incerce receptii in banda C
    Se poate aproxima diametrul necesar functie de nivel EIRP pentru YAMAL 90'E si alti sateliti in banda C
    http://www.sinor.ru/~anteko/maps.htm
    http://www.gascom.ru/index.php?lang=...=1&level_3=1#1

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)