Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
    Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default 20 Iulie 2007 : Situatia DTH la zi

Situatia la 18 Iunie :

Digi TV 1.400.000
    Dolce 230.000
    Focus 97.000
    Max 89.000
    Boom 33.000

Situatia de azi (20.07):

Digi TV 1.500.000 (crestere mica deoarece au avut loc luna trecuta 70.000 de reziliezi)
    Dolce 310.000 (crestere constanta)
    Focus 105.000 (se asteapta noua oferta)
    Max TV 86.000 (din pacate in scadere)
    Boom 35.000 (no comment)

TOATE cifrele le am de la persoane in stafful de conducere a celor 5 DTH-uri.

Fanta
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

viitoarea situatie=31 decembrie 2007=pronostic
    Imperiul Digi=2.800.000
    dolce=300.000
    focus=100.000
    max=100.000
    boom=nu va mai exista
    iar daca imperiul digi va revenii cu ideea caravanei situatia ar fi tripla

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by giolgau View Post
    viitoarea situatie=31 decembrie 2007=pronostic
    Imperiul Digi=2.800.000
    dolce=300.000
    focus=100.000
    max=100.000
    boom=nu va mai exista
    iar daca imperiul digi va revenii cu ideea caravanei situatia ar fi tripla
    e tare chestia cu 'imperiul'...

Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Deci si digi incepe sa piarda....tare interesant. Oare unde au plecat ?

Dolce sau Digi...?

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by bogdancr View Post
    Deci si digi incepe sa piarda....tare interesant. Oare unde au plecat ?
    rezilieri...sa terminat anul gratuit si...se mai intampla.oricum is departe rau...bravo lor.

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Dupa cum vedeti eu semnalez public si rezilierile de la Digi , dar si in aceste conditii cresterea este undeva la 100.000 abonati / luna.
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Fanta View Post
    Dupa cum vedeti eu semnalez public si rezilierile de la Digi , dar si in aceste conditii cresterea este undeva la 100.000 abonati / luna.
    o mare parte din rezilieri sunt din cauza INTELIGENTEI caravane facute cu toti tamplarii.
    saptamana asta am gasit echipamente date de acum 1 an si ceva care nu sunt instalate..... asa ca toti baga esecuri tehnice la greu...

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Ceea ce mi se pare cel mai interesant este ca primele topicuri din grupul DTH discuta nr. de abonati de la fiecare DTH.

Daca luam analizam informatiile ce vedem ?

1. Cu exceptia lui maxtv toti cresc. Asta indica ca piata nu e saturata si ca nu e greu sa iei noi clienti, fara a-i lua de la concurenta. aici semnalul de alarma e pentru cablu.
    2. DigiTV este depasit in viteza de crestere procentuala. Semn rau pentru digi.

De obicei valoarea unui furnizor de servicii este direct proportionala cu numarul de clienti platitori . Nr de clienti platitori nu l-a spus nimeni niciodata. Toti vorbesc de nr de clienti , numar de contracte valide.

Asta analizind la rece. Acum din p.d.v al unui abonat platitor la doua DTH:

Nu ma intereseaza absolut deloc numarul de abonati. In Romania sunt mai multi posesori de Logan decit de BMW. Asta nu inseamna nici un moment ca Logan-ul e mai bun decit BMW-ul . Toata aceasta polemica este o deviere de marketing menita sa ne ia fata si sa nu vedem problemele reale.

Problema mea este ca liderii de piata la care am abonament nu mai misca nimic in directia imbunatatirii calitatii. Voi ati sesizat ceva miscari in acest domeniu ? Toate miscarile de marketing se duc in aceeasi directie acapararea pietii virgine si nicidecum concurenta directa intre DTH. Poate ca pina se va ajunge pe un palier de limitare a cresterii nici nu se vor face miscari in aceasta directie.

Am scris deja prea mult . Va mai las si pe voi
    offset 1.2Fe ruginit pe alocuri. LNB Sharp 0.5 dB, 2XSS1 + VDR linux standalone( fara monitor etc) cu pozitioner SRT V50 / HSS 1160NA DigiTV / 2xDolce / DM500S

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Buna analiza facuta de @Paul_L !
    Dar la modul cel mai sincer, Dolce se pare ca e inamicul public NR 1 la cablu din mediul urban. Si cred ca cel mai corect ar fi sa privim in ansamblu serviciile (Tv sat, internet, tel fixa-mobila) luate in ansamblu de un singur operator. Si aici vad o lupta in viitor in trei : RDS-RTC-UPC. Evident ca fiecare mai are de lucru la calitatea si diversitatea serviciilor...

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

ideea mea de timplar este ca ori ce ar face celelalte DTH-uri ,romanul de rind tot digi vede...

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Paul_L View Post
    Nu ma intereseaza absolut deloc numarul de abonati. In Romania sunt mai multi posesori de Logan decit de BMW. Asta nu inseamna nici un moment ca Logan-ul e mai bun decit BMW-ul . Toata aceasta polemica este o deviere de marketing menita sa ne ia fata si sa nu vedem problemele reale.
    Digi vs Dolce avem aproximativ aceleasi preturi , dar BMW-ul e de cel putin 5 ori mai scump decat Logan-ul nostru.
    Aceasta comparatie e valabila pentru Digi vs Premiere nu pentru disputa dintre DTH-urile noastre autohtone.

Fanta

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Cel mai bine ar fi sa avem o situatie ca in Italia unde Sky are aproape tot ce vrei(drepuri sportive,filme de calitate,programe hd si multe altele).Probabil ca DTH-ul ramanesc care va reusi sa faca asemenea lucruri va lider de departe,insa in Romania asa ceva se poate intampla dupa foarte mult timp.Nimeni nu este interesat de calitate ci de cantitate(ma refer la conducatorii DTH-urilor de la noi).

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

boom a incercat asa ceva si se apropie de faliment ( vorbesc uni ) in romania sa ai etno si taraf si oferta de cel putin un an gratuit si ai instalari de nu poti face fata , partea nasola este cati vor mai ramane dupa ce trece anul gratuit

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

nu poti vb de "crestere procentuala" indomeniul dth romanesc. daca boom aduna luna viitoare 20.000 abonati(prin absurd) asta inseamna ca a depasit orice concuresnta, a spart piata si a crescut vanzarile cu 80%? NU.
    iar pt cei care au spus ca DOLCE e un concurent serios CATV in mediul urban, crede-ma ca nu e asa. fa o comparatie simpla:
    RTC(abon minim): tv+tel+net=16+25+7,5=48,5 RON(fara pret echip, taxe conectare, etc)
    RDS(abon minim): tv+tel+net=21+0+24,5=45,5(0 pret echipament, 0 taxe instalare sau activare, in conditiile in cere nu optezi pt abon POPULAR de la DIgi).
    pe viitorul mai mult sau mai putin indpartat iti garantez ca rds-ul va rupe mediul urban cu aceste servicii

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

ideea mea:
    totul in aceasta tara se leaga de oferte,moccangeli etc
    ex-Daca Maritul Imperiu care are intradevar o suma considerabila de abonati ar mai incerca o chestie de oferte ,cred ca numarul abonatilor va creste exponential.Totul in MARCHETING se leaga de numele produsului nu de cit e de bun {oricum e super bun in raportul pret -calitate}Daca la incheierea unui contract tip baza va oferii una sau doua luni citeva programe gratis,sau ceva gen MoCCa,toate celelalte firme vor bate pasul pe loc.
    Trebuie sa aiba cineva o sclipire din interiorul Imperiului....
    Nu sint rasist dar nici timplar nu sint ,dar prea mult sintem improscati cu noroi

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)