Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default am reusit sa prind astra 28,2

Salut! azi,de fapt acum jumatate de ora am reusit sa am semnal la astra 28,2*E.Am semnal doar pe sky de tp 12285V,12207V.Atat am incercat pana acum.trebuie doar sa fixez antena mai bine poate am semnal mai bun.
    E normal sa prind un semnal de 62% si calitate 32%?Mentionez ca ma aflu in judetul Suceava,antena de pe care am prins are aprox 1,50 m,lnb de la max si receiver strong 4401 evo.
    Am sa pun o poza cu posturile care le prind si semnalul respectiv.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Si? Care-i faza ca nu ma prind? Eu am reusit sa prind Hotbird
    SHALOM

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Care Astra 2A, 2B, 2D

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Nu stiu exact, acum am reusit sa prind bbc-urile,sky aproape tot pachetul si inca alte posturi din anglia.Asta nu e satelitul care se prinde doar in vestul tarii?
    Last edited by mokanu; 20th July 2007 at 12:42.

Moderator Expert
    Pe marginea prapastiei. Privind voios (spre voi) in jos!
    Posts Thanks / Likes

Transponderii pe care i-ai mentionat sunt pe Astra 2B, spotul sud:
    http://www.lyngsat.com/28east.html
    http://www.lyngsat-maps.com/maps/astra2b_south.html
    Greu de prins este Astra 2D:
    http://www.lyngsat-maps.com/maps/astra2d.html

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mokanu View Post
    Nu stiu exact, acum am reusit sa prind bbc-urile,sky aproape tot pachetul si inca alte posturi din anglia.Asta nu e satelitul care se prinde doar in vestul tarii?
    Ia vezi niste frecvente sub 11 GHz...
    Outdoor: Gibertini 125 66°E - 30°W, Triax Unique multifocus 23°E - 1°W, 6 x LNB Inverto quad
    Indoor: Dr. HD D15, Amiko X-Finder, TBS-6925, TBS-6985, TechnoTrend S2-4100, Nexus-S VDR user
    QTH: Harghita, 46°14'N 25°11'E.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

De pe 2d am semnal 62% si calitate 33% pe 10847V.In rest la celelalte tp-uri de 2d am semnal peste 60%,variaza,dar calitate joasa,de la 10% pana la 30% max.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

De pe 2d am semnal 62% si calitate 33% pe 10847V.In rest la celelalte tp-uri de 2d am semnal peste 60%,variaza,dar calitate joasa,de la 10% pana la 30% max.
    la calitate de 10%...max. 30% ce vezi tu?

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

judetul Suceava,antena de pe care am prins are aprox 1,50 m
    cam greu de crezut, abia intra la cluj.
    arata-ne si noua o poza.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi mokanu,

Tine seama de observatiile facute de catre colegii de pe topicul tau si dupa aia sa ne dai probele{poze} care sa ne convinga de afirmatiile pe care le faci sint adevarate!Este foarte important sa stim aceste amanunte-numai prin probe- deoarece in zona de nord-est al tarii nimeni nu a putut demonstra ca prinde semnal atit de bun{de 33% calitate,asa afirmi tu!} de pe Astra 2D cu antena de 1.5m?Asteptam raspunsul tau...

satelescu

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Probabil e doar o confuzie ... dar mai bine asteptam pozele, o sa ne dam seama atunci.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Am incercat sa amplific semnalul dar mai mult nu am reusit.Ba mai mult se pare ca semnalul pe care l-am avut pe 10847V a scazut.In rest de pe ceilalti sateliti2A,2B,Eurobird am semnal 69% calitate 53% si imi merg aprox toate tp-urile.Cat despre 2D am facut o poza cand aveam calitate 33% cu telefonul mobil si a iesit in dungi.Maine mai incerc poate dau iarasi de semnal si am sa fac o poza mai clara pe care sa o pun.Probabil multi nici nu ma cred dar sa stiti ca si eu m-am mirat cand am vazut.Eu doar incercam sa dau de astra 19,2*E si faceam acest lucru manual.La un moment dat mi-am pierdut rabdarea si nu am mai incercat,dar cand m-am uitat pe receiver sa vad daca am semnal pe vreun satelit aveam semnal pe astra 28,2 am scanat cateva tp-uri ,am vazut ca merge si apoi m-am uitat pe net sa vad frecventele de la BBC,ITV si aveam semnal cum am spus mai sus pe 10847V unde era BBC Cambridge,One, Islands si BBC HD.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Lasa Eurobird-ul ca asta nu e o noutate.
    Daca intr-adevar ai avut 33% pe 2D, e ceva dar nu suficient. E posibil sa fii pe un lob secundar al spotului; s-or mai fi plimbat sateliti . Ai nevoie macar de 45 % sa poti urmari stabil un program.
    Daca informatia ta e pur informativa, e binevenita pentru viitor, daca insa vrei 2D, atunci nu pot sa-ti recomand decat sa-ti schimbi antena, lucru deloc simplu; mai ales ca esti la extremitatea estica. Vezi anntenele din Grecia de pe RDI Foto Sat

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Salut! azi,de fapt acum jumatate de ora am reusit sa am semnal la astra 28,2*E.Am semnal doar pe sky de tp 12285V,12207V.Atat am incercat pana acum.trebuie doar sa fixez antena mai bine poate am semnal mai bun.
    E normal sa prind un semnal de 62% si calitate 32%?Mentionez ca ma aflu in judetul Suceava,antena de pe care am prins are aprox 1,50 m,lnb de la max si receiver strong 4401 evo.
    Am sa pun o poza cu posturile care le prind si semnalul respectiv.
    daca neai mai da informatie despre ce tip de antena ai, prim focus sau offset, metalul din care e facuta, lnb-ul, ora receptionarii, si daca semnalul e stabil in timp sau nu.... neai bucura mai mult
    Suntem studenti cu totii
    si eo, si tu, si el, si...., ....si mama, .....si papa
    si deda.
    ------------->>>
    http://img381.imageshack.us/img381/1182/mouse014mb.jpg
    ------------>>>aici eo-sacasa
    DISH 1.5 TTbuget(NOVA)+Dragon and SS2

Moderator Expert
    Pe marginea prapastiei. Privind voios (spre voi) in jos!
    Posts Thanks / Likes

Am incercat sa amplific semnalul dar mai mult nu am reusit.Ba mai mult se pare ca semnalul pe care l-am avut pe 10847V a scazut.In rest de pe ceilalti sateliti2A,2B,Eurobird am semnal 69% calitate 53% si imi merg aprox toate tp-urile.Cat despre 2D am facut o poza cand aveam calitate 33% cu telefonul mobil si a iesit in dungi.Maine mai incerc poate dau iarasi de semnal si am sa fac o poza mai clara pe care sa o pun.Probabil multi nici nu ma cred dar sa stiti ca si eu m-am mirat cand am vazut.Eu doar incercam sa dau de astra 19,2*E si faceam acest lucru manual.La un moment dat mi-am pierdut rabdarea si nu am mai incercat,dar cand m-am uitat pe receiver sa vad daca am semnal pe vreun satelit aveam semnal pe astra 28,2 am scanat cateva tp-uri ,am vazut ca merge si apoi m-am uitat pe net sa vad frecventele de la BBC,ITV si aveam semnal cum am spus mai sus pe 10847V unde era BBC Cambridge,One, Islands si BBC HD.
    Parerea mea este ca erai cu antena indreptata spre Astra 19.2E, ai pus receptorul pe Astra 28.2E si ai tras concluzii gresite.
    Transponderul 10847 V 22000, de exemplu, se regaseste pe ambele pozitii orbitale.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)