Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
    Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Ba da, ori iti reglezi antena ca lumea ori iti cumperi una ca lumea. La mine innorat si tot nu e un transponder sub 68
    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not
    sure about the former" - Albert Einstein
    Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

"Really, I'm not out to destroy Microsoft. That will just be a completely unintentional side effect." Linus Benedict Torvalds
    Linux is like a wigwam - no Gates, no Windows, and an Apache inside

Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Talking

Quote Originally Posted by Thor819 View Post
    Ba da, ori iti reglezi antena ca lumea ori iti cumperi una ca lumea. La mine innorat si tot nu e un transponder sub 68
    sal' thor,

dezvolta, te rog, ce inseamna: "...reglezi ca lumea..." "...cumperi una ca lumea..." ? eu inteleg ca reglarea ca lumea sa se faca cu aparate gen satlook iar sa cumpar una ca lumea inseamna sa cumperi o antena de marca de cel putin 1,2 m. corect ?

hai noroc si numai bine
    ... strong like Baloo The Bear !
    www.xmissy.nl
    www.dump.com
    www.redtube.com
    Latitude: 44.455°
    Longitude: 26.048°
    Latitude: -42.869°
    Longitude: 147.328°
    Latitude: -46.404°
    Longitude: 168.356°

http://www.rdi-board.com/showpost.ph...1&postcount=20

http://www.rdi-board.com/showpost.ph...1&postcount=25

pentru ce mizerii a scris aici nenea ********de sw astept scuze ! daca nu ma retrag de pe rdi !

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

cred ca te referi la transponderele lui focus, care intradevar nu scad nici cand ploua si nici cand e canicula.
    La digi poti sa reglezi pana nu mai poti ca daca ploua la bucuresti tot nu o sa iti mearga sau daca merge este fluctuant.
    Digi investeste in 7 modele de receivere - mai nou HD ) - dar nu gaseste o solutie pentru intreruperile accidentale care ii afecteaza pe toti cei care au instalate antene din kiturile distribuite de digi !
    asta pe termen lung sigur va avea efecte asupra numarului de abonati ...
    HSS1160NA, SRT6125, offset 1.2m(dual feed - Intelsat - Sirius), offfset 0.8m - Hotbird, Smart Titanium 0,2dB

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Post semnal slab sau lipsa semnal la digi

Quote Originally Posted by nirolf View Post
    se pare ca in afara de ploaie gigi este deranjat si de canicula pentru ca pe unii transponderi: "semnal slab sau lipsa semnal".
    nu veniti cu textele cu reglatul antenei !
    Fara o antena mai mare cel putin 1 m nici sa nu aveti pretentii la semnal bun la Digi. Orice reglaje veti face cu o antena mica sub 0,90 la vreme rea nu va fi semnal bun. Sa nu aveti probleme o trecere la o antena de 1m si peste veti avea semnal bun.
    Si cine cumpara kit-ul de la digi cereti o antena mai mare. Ei o sa va spuna ca nu e nevoie ca e buna ce vor ei sa va dea, dar daca o sa luati una mai mare o sa fiti multumiti.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by iosi View Post
    ...cine cumpara kit-ul de la digi cereti o antena mai mare. Ei o sa va spuna ca nu e nevoie ca e buna ce vor ei sa va dea, dar daca o sa luati una mai mare o sa fiti multumiti.
    sal'

de unde sa dea daca nu au mai mari ? iar observatiile cu receptoarele este o.k. degeaba aduci receptoare beton daca nu ai semnal bun si suficient care sa le puna in valoare performantele.
    asa ca pe linga receptoare bune si performante ar mai trebui umblat si la dimensiunile antenelor. daca nu se poate asa ceva atunci sa faca rocada cu focus: de pe 1002 pe thor3. glumeam desigur. tot mai ieftin ies cu antenele. sau nu ?
    www.xmissy.nl
    www.dump.com
    www.redtube.com

pentru ce mizerii a scris aici nenea ********de sw astept scuze ! daca nu ma retrag de pe rdi !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

[QUOTE=ursul baloo;369216]sal'

iar observatiile cu receptoarele este o.k. degeaba aduci receptoare beton daca nu ai semnal bun si suficient care sa le puna in valoare performantele.
    asa ca pe linga receptoare bune si performante ar mai trebui umblat si la dimensiunile antenelor.

Care receivere perfomante
    De cand Hyundai este marca "beton" in electronica in general si in DVB-S in special?
    Imi pare rau dar comparati Loganul cu BMV-ul sau Audi.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Thumbs up

[quote=tra;369301]
    Quote Originally Posted by ursul baloo View Post
    sal'

iar observatiile cu receptoarele este o.k. degeaba aduci receptoare beton daca nu ai semnal bun si suficient care sa le puna in valoare performantele.
    asa ca pe linga receptoare bune si performante ar mai trebui umblat si la dimensiunile antenelor.

Care receivere perfomante
    De cand Hyundai este marca "beton" in electronica in general si in DVB-S in special?
    Imi pare rau dar comparati Loganul cu BMV-ul sau Audi.
    sal'

pentru utilizatorii de zi cu zi hyundai, humax sau ce marca o mai avea digi in vedere este marca beton. dar daca vrei sa captezi feed-uri sau sa decodezi nu stiu de pachete de programe, de acord: nu sint bune. pentru asta iti trebuie, nu-i as, dreambox, internet non-stop, carduri, emulatoare, si nu mai stiu ce. dar asta inseamna bani, bani multi pe care cei care fac abonamente la digi nu ii au, tocmai pentru ca au o alternativa (ieftina) la companiile de cablu, in cazul celor de la oras iar in czul celor de la tara o fereastra spre lume, pentru ca, la tara, daca nu stiai, oamenii mai si muncesc, si nu au timp si nici bani pentru alte modele de receptoare, televizorul, fiind singurul lor mod de distractie.
    da, sint de acord ca hyundai sau humax fata de dreambox sint si cum ai compara logan cu audi sau bmw. dar loganul este facut pentru marea majotitate a romanilor si a altora ca ei. sigur exista, printre romani, si unii care-si permit bmw sau audi dupa cum exista si romani care au bani si timp pentru marci mai performante de receptoare de satelit. dar la fel ca cei care au bani pentru audi sau bmw sint putini. or digi, si dth-urile romanesti se adreseaza marei mase a romanilor cu venituri modeste, la limita subzistentei.

sa speram ca intr-o zi toti romanii vor avea bani suficienti in asa fel incit sa-si realizeze ce si-au dorit si nu au putut avea.

numai bine,
    www.xmissy.nl
    www.dump.com
    www.redtube.com

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Moo oameni buni, @nirolf e meserias, adica la el nu e cazul sa dati sfaturi de reglare a antenei si sa faceti observatii de genul: ia-ti o antena mai buna, mai mare.... probleme nu prea cred sa fie cu emisia, vad ca in ultimul timp Intelsat 10-02 face fitze pe anumite transpondere. La ultima furtuna cand era lumea fara semnal pe toate TP-urile, pe TP 12527 H eu aveam semnal de 65 % pe Humax II. Era singurul TP pe care era semnal, restul cazusera... Mentionez ca la aceea data aveam antena offset de 90 care se da in kit, bun-rau, cum o fi...

PS.: @nirolf, mii de scuze dar se scrie Digi TV
    Day by day - opiniile mele
    "Never argue with idiots. People can confuse you with them."
    ---------------------------------------------------------
    DM 7020S; HSS-1160NA; Offset 1,2 Al +
    Moteck DigiPower SG-2100
    (53°E - -30°W) + Hama Lypsi HQ Universal Single LNBF

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

singurul lucru pe care am vrut eu sa il spun lui nirof era ca in momentul cand a scris el eu aveam semnal pe toate transponderele lui Digitv. Unde o fi problema care il facuse pe el sa scrie la momentul oportun nu stiu.

"Really, I'm not out to destroy Microsoft. That will just be a completely unintentional side effect." Linus Benedict Torvalds

............... Teacher
    Posts Thanks / Likes

Lightbulb Intrbare ptr. experti!

Lnb este influentat in vreun fel de caldura f. mare , cel putin la calitatea receptiei?

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

In principiu nu, unele insa se pare ca da(proasta calitate sau productie de "Luni")

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Inainte de a face afirmatiile astea, ar fi bine de stiut ca Nirolf iti pune antena pe satelit cu ochii inchisi, e meserias. Asa ca ai face bine sa-ti ceri scuze inainte de a mai arunca reply-uri d'astea de 2 lei (vechi)!

............... Teacher
    Posts Thanks / Likes

Question Cele de firma deloc?

In principiu nu, unele insa se pare ca da(proasta calitate sau productie de "Luni")
    Si cele de firma sigur nu sant afectate ?Eu cred ca oricat de bune ar fi lnb-urile tot sant afectate de caldura f.mare .

............... Teacher
    Posts Thanks / Likes

Exclamation Temeperatura?

Oricum m-ati facut curios si zilele astea de foc voi pune un termometru pe lnb sa vad ce temperatura atinge acolo sus !

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by SatWien View Post
    Inainte de a face afirmatiile astea, ar fi bine de stiut ca Nirolf iti pune antena pe satelit cu ochii inchisi, e meserias. Asa ca ai face bine sa-ti ceri scuze inainte de a mai arunca reply-uri d'astea de 2 lei (vechi)!
    Tu ce probleme ai? Nu m-am luat de el, am facut numai o constatare si anume ca la mine era semnal. Daca el nu sa simtit ofensat de ce te bagi tu.Si treaba cu antena pusa cu ochii inchisi o pot face mai multi, dar eu nu ma referisem ca nu e el in stare.

Si chiar ca voi duceti orice discutie la offtopic.
    1. Nirof a zis ca sunzt probleme cu transponderele
    2. eu nu am putut sa aprob ce a constatat el deoarece la mine mergeau.

deci ori era o buba la instalatia lui sau prin zona(influenta de la vreme sau o alta aparatura electrica) sau eu am o super instalatie(si te asigur ca instalatia mea este mai normala de cat crezi).

SatWien nu m-am luat nici de Nirof si nici de tine(cu toate ca mai cam calcat pe batatura cu expresia ta) dar i-ao cum doresti tu.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)