Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 15 of 15
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default E normal sa nu prind transponderul asta?

Nu reusesc nicicum sa prind (printre altele) transponderul de pe 12246/V (satelit astra 1F 19.2E), dar de loc, nici urma de el.

Echipamentul e vechi - antena nu sint sigur, posibil sub 1m (n-am avut ruleta la mine), lnb kathrein quad (model uas484), switch diseqc 4-in-1 oarescare, 25m de cablu belden h125 si receiver nokia mediamaster 9200s.

Un prieten cu echipament mai la zi il prinde dar slab. Satelitul asta nu ar trebui sa ne acopere fara probleme?

Alte transpondere merg bine sau pe aproape, mai sint citeva care au semnal prea slab.

La antena am incercat sa o misc in toate felurile (azimut, elevatie, polarizare) dar nu am scos semnal mai bun decit era deja.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

e normal sa nu il prinzi deloc...nu intra de nici un fel nici la mine....chiar cu antena mai mare (1,4 m)...oricum..era bun numai pt. deluxe music si dr.dish tv

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Cluj-N - nici eu nu-l prind deloc cu 1.1. Pacat de Deluxe si de DishTV...

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ormonde View Post
    Cluj-N - nici eu nu-l prind deloc cu 1.1. Pacat de Deluxe si de DishTV...
    Nici la mine cu 1,8m si lnb Invacom 0,3db nu intra. Normal ca nu se prinde Deluxe pe Romania de cand au schimbat frecventa si s-au dus pe satelitul asta de KK. El se poate vedea doar aici http://www.deluxemusic.tv/ pe net la vreo 300kbps si cu un cont facut. Bafta!
    Antena Parabolica 1,8m Al cu 1 Lnb Invacom Quad 0,3db/Montura Polara/Actuator 18"/Pozitioner Diseqc Moteck V-BoxII/Antena Offset 1,2m AL fixa cu 1 Lnb Inverto Quad 0,2db/1xDM920UHD 4K.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

poate cu o antena de 1.5 ai putea sa receptionezi acea frecventa, poate e cineva din Timisoara care are o antena mai mare si ne spune daca are mai mult succes...

la mine in Bucuresti cu 1.5 nu e nici urma de semnal. nici nu e de mirare daca ne uitam pe harta de mai jos..

http://www.lyngsat-maps.com/maps/astra1f_vnb.html

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Probabil cu 1m sa nu intre, la mine cu echipamentul din dotare, calitatea semnalului e la 55%:

La aceasta ora, Dr.Dish e in "Sendepause"

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Post transponderul de pe 12246/V (satelit astra 1F 19.2E),

Quote Originally Posted by On/Off View Post
    poate cu o antena de 1.5 ai putea sa receptionezi acea frecventa, poate e cineva din Timisoara care are o antena mai mare si ne spune daca are mai mult succes...

la mine in Bucuresti cu 1.5 nu e nici urma de semnal. nici nu e de mirare daca ne uitam pe harta de mai jos..

http://www.lyngsat-maps.com/maps/astra1f_vnb.html
    Locatia 21.002 LE 46.00 LN semnalul pe acest transponder cu o antena de 1,20 aluminiu, si 0,3 invacom semnalul este bun si parametri semnalului sunt.
    SNR 78
    AGC 72
    BER 72/82
    La reglare antena ca sa se poata receptiona mai bine trebuie reglat motorul pe aceasta frecventa si memorat pozitia, si eventual inclinatia LNB (rotire stinga dreapta )

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

In Timisoara cu o antena de 1,1m pe vreme buna intra asa:

Semanlul ajunge si pana la 70% dar acum e la 68% din cauza varfurilor crengilor unui cais ce se afla la 2 metrii in fata antenei.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

jos cu caisul

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

In fiecare an dupa ce ii culeg roadele, il fac sa se simta ca la frizerie. Nu vreau sa-l tai de tot.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

In Resita acum la ora 18,15 la o temp.ext.de 35-37 C cu o antena de Fe 1,2,LNB MAXIMUM V-2 de 0,2 dB pe DB 500 am ;SNR 75%,AGC 62%,BER variaza intre 3000 si 5000 (azi dimineata a fost mai mic),se vede stabil si continuu urmatoarele Dr.Dish Tv (sendepause),DELUXE MUZIC,si se aud DELUX RADIO si DELUXE LOUNGE.
    Pe SS2 am semnal cam 20%,insuficient sa deschida.
    DB 500 il am de vreo 2 saptamani si cand voi invata totul despre el am sa pot pune si poze.
    L.E.Si nici cu vechiul New Vawe 9000 nu-mi intra.
    Last edited by Mayerling; 22nd July 2007 at 19:33.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Incercati azi daca intra si in alte parti.Acuma in Resita am SNR 92%;AGC 86% si BER 0.Asa semnal bun nu am mai avut pana acuma.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Mayerling View Post
    Incercati azi daca intra si in alte parti.Acuma in Resita am SNR 92%;AGC 86% si BER 0.Asa semnal bun nu am mai avut pana acuma.
    Confirm si eu ca nu am mai avut asa ceva. Azi ora 14.30 intra Deluxe Music stabil la PNeamt cu antena de 1,8m si invacom 0,3db pe dreambox 7020 cu SNR 75%,AGC 82% si BER oscilant pana in 20. Mai vad deseara si la noapte cum va fi,ca s-ar putea sa pice noaptea cum de altfel se intampla si cu frecventa de la ImusicTv in locatia mea,ziua intra iar noaptea nu intra. Ce naiba au marit astia un pic semnalul cumva?
    Antena Parabolica 1,8m Al cu 1 Lnb Invacom Quad 0,3db/Montura Polara/Actuator 18"/Pozitioner Diseqc Moteck V-BoxII/Antena Offset 1,2m AL fixa cu 1 Lnb Inverto Quad 0,2db/1xDM920UHD 4K.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Azi dimineata la 9:30 aveam L=35% iar acu e 45. Sa vedem diseara...
    ==========================================================
    (19E+13E+5E+1W)*(H-H)@1m + SS2/TeViiS660 + DigiBox + AKTA on 42LD650 3GS
    ========================================
    ==================

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Precum am prevazut semnalul este bun doar ziua intre orele 11-19,in rest intuneric daca tot e noapte.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)