Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
    Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Smile antena ofset din aluminiu ( Al vs Fe )

am dreambox 7020.aveam antena de 90 cm din tabla neagra,a ruginit repede ca si dacile ceausiste.antena eu mi-o reglez pe dispozitiv h-h de ani multi.mi-am luat din arad[magazin mondoplast] antena de aluminiu,acelasi diametru.am pierdut la semnal cca 8%.voi ce stiti,normal este sa fie asa,antena asta nu-i facuta bine sau ce o fi.daca o pun pe cea de fe,semnalul ii normal.
    multumesc celor ce stiu pt orice sfat.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Lightbulb

salut , e o problema la antena de aluminiu ,din ce stiu eu antenele de aluminiu au performante tehnice mai bune decat cele din fier . noroc.

Oki Doki Teacher

Posts Thanks / Likes

Teoretic aluminiul ar trebui sa fie mai bun caci conduce curentul (deci si unda) mai bine decat fierul.
    Am avut si eu o problema similara cand o antena de 90cm se comporta la fel cu una de 65cm. Problema era ca "focarul" (la cea de 90) nu era chiar focar, si daca miscam LNB-ul din focar se vedea OK. Bara care tinea LNB-ul era mai scurta (cu cam 1.5cm) asa ca daca duceam LNB-ul mai departe de "focar" si il inclinam un pic diferit se vedea bine. Joaca-te si tu cu el (problema e ca va fi greu de fixat in "noul" focar) daca nu du antena inapoi si incearca sa o schimbi cu alta.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

verifica daca e pus bine lnb-ul in focar
    Dreambox_82

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Talking

Performantele antenelor de Al sunt cert mai bune, dar au o mare problema: se deformeaza relativ usor, de obicei in timpul transportului si depozitarii. Pentru a verifica daca nu cumva antena ta este usor deformata, pune-o pe o suprafata perfect plana (in baie, bucarie sau chiar pe masa din sufragerie) si vezi daca marginea "ligheanului" calca perfect pe toata suprafata. Iar daca se uita nevasta urat la tine cand faci asta (in special pe masa din sufragerie), spune-i ca este pentru fericirea familiei, la mine tine figura asta de fiecare data
    Pe de alta parte, daca ai pus antena pe HH, verifica daca mufa LNB-ului este perfect perpendiculara pe sol cand antena este pe satelitul de zero (sud).

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

O sa clik-ui 1000 de reputatii/luna pina la sfirsitul lumii userului care poate argumenta tehnic superioritatea Al in sensul celor afirmate pe thread .
    Apropo , ce kernel are antena de Al , tot enigma este baza la image

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Smile

De ce sunt superioare antenele de aluminiu?

Ok, hai s-o luam pe rand:
    1. Sunt mai usoare; de ce este asta important, nu cred ca e cazul sa mai argumentez;
    2. Aluminiul este mult mai usor de prelucrat decat otelul;
    3. Datorita oxidului care se formeaza la suprafata, viteza de coroziune a aluminiului este mult mai mica decat in cazul otelului;
    4. Daca se doreste "pasivarea" suplimentara a suprafetelor de Al, se poate face mult mai facil decat in cazul otelului;
    Daca mai imi vin si alte argumente in minte, revin ...
    Pana atunci astept argumente pro-otel si dau si eu 2000 de click-uri la reputatie celui care ma convinge ca otelul e mai bun.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by SatWien View Post
    [*]Sunt mai usoare; de ce este asta important, nu cred ca e cazul sa mai argumentez;
    - compara cu materialele compozite ( fibra de sticla ) Si dupa cum evolueaza clima cred ca o sa fie mai des ocolite ( ,,bate piatra " mai des iar vintul este predominant din directia ,, tornada" )
    [*]Aluminiul este mult mai usor de prelucrat decat otelul;
    - nu fi asa de sigur , de la obtinere pina la punere in functiune un produs din otel este rezultatul unor tehnologii ,, de incredere " .Per total sint mai ieftine .
    [*]Datorita oxidului care se formeaza la suprafata, viteza de coroziune a aluminiului este mult mai mica decat in cazul otelului;
    Lasa o antena nevopsita .
    [*]Daca se doreste "pasivarea" suplimentara a suprafetelor de Al, se poate face mult mai facil decat in cazul otelului;
    Sigur , vezi cum arata dupa un an contactul Zn-Al la un surub .
    Pana atunci astept argumente pro-otel si dau si eu 2000 de click-uri la reputatie celui care ma convinge ca otelul e mai bun.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Fi consecvent !
    Performantele antenelor de Al sunt cert mai bune, .
    [*]Sunt mai usoare; de ce este asta important, nu cred ca e cazul sa mai argumentez;
    - compara cu materialele compozite ( fibra de sticla ) Si dupa cum evolueaza clima cred ca o sa fie mai des ocolite ( ,,bate piatra " mai des iar vintul este predominant din directia ,, tornada" )
    - nu fi asa de sigur , de la obtinere pina la punere in functiune un produs din otel este rezultatul unor tehnologii ,, de incredere " .Per total sint mai ieftine .
    [*]Datorita oxidului care se formeaza la suprafata, viteza de coroziune a aluminiului este mult mai mica decat in cazul otelului;
    [*]Daca se doreste "pasivarea" suplimentara a suprafetelor de Al, se poate face mult mai facil decat in cazul otelului;

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Fi consecvent !
    Performantele antenelor de Al sunt cert mai bune, .

Ca sa ma incadrez in buget ( vorbind ipotetic despre o situatie reala ) am de ales intre :
    - 0,9Al
    -1,15Fe+ o bere , doua .....

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Nu am sa incep sa analizez din nou avantajele si dezavantajele. Faptul ca se fabrica in continuare din amindoua felurile, demonstreaza clar ca ambele au atit avantaje, cit si dezavantaje. In ceea ce ma priveste pot spune ca voi alege varianta in otel si data viitoare, pentru ca e important sa nu aiba nici un fel de deformatii, si otelul e mai rigid. Treaba cu rugina o pot comenta astfel. Am vazut o multime de antene cu reflector de aluminiu in buna stare si cu partile din otel complet ruginite. Asa ca ma gindesc ca tot trebuie sa o schimbi din timp in timp...

La mine s-a infipt o pasare mare cu ciocul in parabola. Stiu ca a sunat ca un accident de masini. Desi mi-a facut o deformatie de marimea unei monede mari, nu am putut sa nu ma distrez copios. Daca antena era din aluminiu, trecea pasarea prin ea cu tot (glumesc...) Oricum, desi multe dintre antene sint de tip offset, totusi am vazut destul de multe cu urme de grindina pe ele, si acelea au un randament mult scazut. Daca le privesti in soare, poti sa-ti faci o idee destul de clara cit din suprafata lor nu reflecta corect.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Talking

sal' boys,

eu zic sa nu va mai certati. va invit sa aruncam o privire pe performantele unor antene asemanatoare ca dimensiuni produse de:

andrew: http://www.andrew.com/search/BN_PA-100547-EN.aspx;

triax: http://www.triax.com/upload/triax_tde-dishes_[gb].pdf

skystar: http://www.technisat.com/

patriot: http://www.sepatriot.com/tx1.2ku.htm,
    pentru ca astea imi vin in minte acum.
    dupa analizarea performantelor, cu argumente pro si contra, putem continua discutia referitoare la care este cea mai buna antena: de otel, de aluminiu sau de materiale compozite.

hai noroc si numai bine
    ... strong like Baloo The Bear !
    www.xmissy.nl
    www.dump.com
    www.redtube.com
    Latitude: 44.455°
    Longitude: 26.048°
    Latitude: -42.869°
    Longitude: 147.328°
    Latitude: -46.404°
    Longitude: 168.356°

http://www.rdi-board.com/showpost.ph...1&postcount=20

http://www.rdi-board.com/showpost.ph...1&postcount=25

pentru ce mizerii a scris aici nenea ********de sw astept scuze ! daca nu ma retrag de pe rdi !

Bunic Expert
    Posts Thanks / Likes

Mai baietzi amtenele de tabla sint ca femeile,ruginesc dupa 5 ani cele din ALU sint ca shi amantele nu ruginesc niciodata fiindca le schimbi mai des.
    Pe amante le mai potzi compara shi cu recieverele cu cit sint mai noi cu atit mai performante.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

GAGI, imi pare asa rau ca n-am vazut mai repede postul tau. Scuza-mi entuziasmul, dar ... e genial!

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Smile

I'm back guys!

Asa ca, sa continuam:

@Baloo: Nu se cearta nimeni, faptul ca ne argumentam fiecare pozitiile, nu inseamna ca se lasa cu vanatai

1. Discutia se purta comparativ intre Al si otel, nu am luat in calcul antenele din alte materiale, discutia chiar ar degenera.

2. Care e probabilitatea ca o pasare chioara sa intre cu ciocul in antena? Care e probabilitatea ca o antena sa fie lovita de grindina cat oul de gaina? Hai sa fim seriosi!

3. Nu a spus nimeni ca antena de Al trebuie lasata nevopsita, dar spre deosebire de cele de otel, in zonele in care protectia anticoroziva suplimentara dispare, nu iti va aparea pata de rugina!

4. Singurul punct iti dau dreptate e diferenta de pret. Desi cele de Al sunt cert mai scumpe, diferenta de calitate justifica pretul. Pe de alta parte, daca stai si te gandesti, faptul ca antenele de Al sunt mai scumpe si totusi se vand, inseamna ca utilizatorii recunosc superioritatea acestor antene si sunt dispusi sa plateasca diferenta de pret. Nu crezi?

5. Contactul Zn-Al formeaza o micropila si din cauza asta se folosesc sau ar trebui sa se foloseasca numai piese cromate sau bromate. Sunt sigur ca deja stiai asta, iar faptul ca ai vazut astfel de montaje nu este o justificare a renuntarii la antenele de Al ci doar incompetanta celor care pun piese zincate in contact cu Al.

Am uitat ceva?

PS

Gagi, comparatia ta e excelenta!

EDIT: Ce dracu cauta postul asta la sectiunea Dreambox, nu-l muta nimeni la RDI Romana?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)