Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 7 of 7
    Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default LNB -uri pt SS2 , cele mai bune ? parametri , firme ?

Salutare! Deoarece am achizitionat un ss2 si vreau sa-l pun la treaba , as vrea sa stiu cam ce fel de LNB pun la o antena mai modesta deocamdata , ca sa nu mai sectionez cablurile de la antenele vecinilor ...de unde si culmea DTH -ului romanesc : " Sa pui la televizor antena satelit si sa prinzi bulgarii ."

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

Da ceilalti care sunt?
    Ai doua posibilitati.
    unadinele sa comanzi pe internet in functie de buget si adouadinele sa mergi in Constanta la 1A si sa cumperi ce gasesti (nu prea ai ce alege).
    Sfatul meu e sa cumperi doua bucati ieftine 0.2-0.3dB pana in 35RON.
    spersanutiiamulttimpsacitesticanuamsemnatura

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by unuldinei View Post
    Salutare! Deoarece am achizitionat un ss2 si vreau sa-l pun la treaba , as vrea sa stiu cam ce fel de LNB pun la o antena mai modesta deocamdata , ca sa nu mai sectionez cablurile de la antenele vecinilor ...de unde si culmea DTH -ului romanesc : " Sa pui la televizor antena satelit si sa prinzi bulgarii ."

eu am avut invacom de 170 ron de0.3 dar a mers doar 4 ani si s-a ars.......
    acum am titanium - smart de la elstar de 0.2 si merge de 2 luni ......semnal cu 8% mai mult ca la invacom ......costa 35 ron, e pe jumatatea invacomului la dimensiune si kre ca de vreo 3 ori mai usor.... sa vedem cat timp merge

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Default Invacom TWH-031 0,3dB

LNB ul Invacom TWH-031 a costat 160,40 RON iar transportul Bucuresti-Buzau a costat 31,66 RON.
    Daca cu General Satelite de 0,2 dB (din kitul DIGI) puterea semnalului era pe la 70% si calitatea varia intre 25-45% acum cu Invacomul puterea este la 85% si calitatea la 79-80%.
    Last edited by triceraptor; 29th September 2007 at 18:38.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Pt. QUAD si TWIN ati gasit ceva bun?

LA http://www.elstar.ro/?page=shop/brow...a813b4796c2bf4 sunt TWIN la 55RON

LA http://www.tehnicb.ro/convertoare_satelit.htm# am vazut Quad - 0.2dB la 69 RON si TWIN la 43 RON

A testat cineva cum merg?

Pentru 3 sateliti apropiati (13-16-19 grade) cu o singura antena aveti ceva solutii (am vazut pt 13/19 LNBul LNB Monoblock Gold Edition , care are si comutator incorporat) ?
    SkyStar1, SkyStar2 USB Plus, Humax Digi II+, Kaon (FocusSat) & Dolce, antenă mobila 1,4m, 63E-30W + antene fixe Dolce & Focus/Digi

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by satcodx2002 View Post
    Pentru 3 sateliti apropiati (13-16-19 grade) cu o singura antena aveti ceva solutii
    ALPS ( partea mai subtire spre reflector ) http://www.elstar.ro/?page=shop/flyp...a813b4796c2bf4

Banned Teacher
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Vezi cu monoblocurile alea, ca am mai citit despre ele ca nu poti sa le reglezi perfect pentru amindoi sateliti, deci unu dintre ei merge ceva mai slab cind il reglezi pe alalalt bine.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)