Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12

Thread: Sticla pe LNB

Banned Teacher
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Sticla pe LNB

A fost aici o data un thread in care descria cineva ca a pus o sticla de fanta taiata pe LNB si spunea ca cu sticla aia ar fi avut semnal mai bun. Din pacate nu am mai urmarit threadu respectiv si nici prin search nu l-am gasit, si acuma ma intreb care a fost explicatia pentru fenomenu asta.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Parerea mea este ca nu merita sa fie protejat Lnb cu(absolut nimic) cu sticla,bidon,borcan ,sau ce o fii... ! Indiferent de anotimp,ca e vara sau iarna.Din ce cauza? Orice obiect care acopera Lnb sticla de plastic sau nailon,tine umezeala'condens cea ce nu este bine,duce la o mai proasta functionare sau la o durata mai mica de viata a Lnb-lui.

Chiar zilele trecute cind ajung acasa,vad la un vecin pe o antena de...satelit,ca este pusa o jumatate de sticla taiata de plastic,il intreb de ce ai pus acolo? pai cind ploua sa nu am probleme cu semnalul,ma apuc de ris cind vad cum e cu semnalul cu sticla pusa, cind ma duc in camera unde avea receiverul si verific fregventele...avea cu cel putin 10-15% semnalul.Ies afara iau sticla de pe LNB ,automat a crescut semnalul la loc cu citeva linii....in acea zii era o vreme foarte calda 20-27gr ,iar LNB cind am luat sticla de pe el era umed ca si cum l-ar fi stropit cu apa in acel moment.

Eu am la o antena, un Lnb ALPS si de 5cinci ani ,si nu are nici pe d . normal si cum ai noroc de el'ele!

bobi.
    Cred ca Dumnezeu a pierdut Romania la poker!
    Suntem o natie de cersetori...

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

Banned Teacher

Posts Thanks / Likes

Asta i-mi este clar, dar omu care a scris atunci, zicea ca cu o sticla de fanta taiata si pusa pe lnb ar avea semnal mai bun decit fara, si de aia am vrut sa stiu care a fost explicatia.

P.S.: Alpsu meu a trait 8 ani, dupa aia cind sa stricat mi-am luat un MTI High gain low noise, de care scria in shopu respectiv ca ar avea amplificare de 72 dB si zgomot de 0,2 dB.

Banned Teacher

Posts Thanks / Likes

Nu cred in mos Craciun, dar m-am gindit ca poate la el are efectu unui feed marit care numa bine sa potriveasca pentru antena lui si poate de aia. Alta explicatie eu nu i-mi gasesc.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Era o aberatie, nu-ti mai bate capul.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Singura problema fiind ca sticla de Fanta nu-i pe LNB ci pe motorul actuatorului... daca nu ma insel...
    Day by day - opiniile mele
    "Never argue with idiots. People can confuse you with them."
    ---------------------------------------------------------
    DM 7020S; HSS-1160NA; Offset 1,2 Al +
    Moteck DigiPower SG-2100
    (53°E - -30°W) + Hama Lypsi HQ Universal Single LNBF

Bagator de seama Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu este o aberatie pt ca aceasta metoda da rezultate foarte bune pe timp de ploaie, deoarece protejeaza LNB-ul impotriva peliculei de apa care omoara semnalul pe ploaie! Eu am folosit asa ceva si pot sa spun ca semnalul nu este influentat deloc in mod negativ de acea bucata de sticla. Binenteles sticla era taiata la ambele capete, iar in partea catre antena avea o deschizatura foarte mare.

Cine vrea, crede, cine nu, n-are decat sa incerce si apoi sa dea cu bota...

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Metoda da rezultate foarte bune daca folosim o sticla de Fanta roz cu amplificator de microunde integrat in fundul sticlei. Gasiti la Boliviavision.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Eu am incercat cu o banala punga de plastic si am vazut o crestere a semnalului atat pe timp de ploaie cat si pe vreme buna...

Banned

Posts Thanks / Likes

Terminati moo cu tiganiile astea . LNB e LNB si e facut sa mearga si daca pui furtunul de pompier pe el (in sensul ca nu ia apa la bord) .

Castigi 1 minut in plus de vizionare cu protectiile astea care arata oricum tiganesc? Am vazut destule antene cu sticle de plastic peste LNB , aratau jalnic .

Eu am sus sticla respectiva (obligatoriu de Fanta) peste motor din motive obiective : nu e motor normal si poate lua apa daca nu are protectie .

Multumiri firmei VW/Audi pentru fiabilitatea dovedita in exploatarea barbara a motorului

Bagator de seama Expert
    Posts Thanks / Likes

Normal ca LNB-ul nu ia apa la bord, problema e cu pelicula de apa care se depune in timpul ploii pe suprafata de lucru a LNB-ului. Ori acele tiganii, tocmai asta fac, pastreaza uscata partea de lucru al LNB-ului

Banned

Posts Thanks / Likes

Oricum nu pelicula te omoara in principal ci densitatea/marimea/viteza stropilor de ploaie , precum si desitatea plafonului de nori .

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)