Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 3 of 3
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Receptor DVB-T HD tip Netbox hd produs de Netgem

Am primit spre testare acest receptor prin amabilitatea unui prieten.
    Prima impresie : merge Pro TV fara probleme.Singurul impediment este ca transmisiile sunt standard in proportie de 90% iar imaginea este un dreptunghi in centrul imaginii ca pe vremea cand ne uitam din HC-85 pe televizor.Nu l-am testat pe iesirea hdmi intrucat nu am televizor dedicat.Imaginea este destul de modesta fata de ceea ce am sperat.
    Aparatul are o serie de facilitati ( mediacenter , inregistrare pe hard extern ) care i-l fac extrem de puternic la acest palier de pret.

S-a mai jucat cineva cu acest aparat?

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by antecu View Post
    Am primit spre testare acest receptor prin amabilitatea unui prieten.
    Prima impresie : merge Pro TV fara probleme.Singurul impediment este ca transmisiile sunt standard in proportie de 90% iar imaginea este un dreptunghi in centrul imaginii ca pe vremea cand ne uitam din HC-85 pe televizor.Nu l-am testat pe iesirea hdmi intrucat nu am televizor dedicat.Imaginea este destul de modesta fata de ceea ce am sperat.
    Aparatul are o serie de facilitati ( mediacenter , inregistrare pe hard extern ) care i-l fac extrem de puternic la acest palier de pret.

S-a mai jucat cineva cu acest aparat?
    Salut!

Da, eu am un netgem (sagem, functioneaza sub Mac), varianta fara hard-disc. Exista si cu hard-disc intern de 80 Go.

Conectare atat la IPTV cat si la antena clasica colectiva.
    Conectare la modemul ADSL prin curent portor (priza de curent). Se poate face si prin cablu ethernet evident.

Conectat la un LCD Samsung printr-un HDMI, imaginea in HD este net superioara canalelor SD. Prin IPTV Arte HD, Energy 12 HD (canal francez), HD1 (Olandez) si Discovery HD (varianta franceza) merg foarte bine.

Cum receiverul stie atat mpeg2 cat si mpeg4 in Lyon, pe langa cele 19 canale free mpeg 2 prin DVB-T mai capteaza si doua canale in mpeg4 (HD), ale TF1 si France Television (teste).

I-am pus un hard-disc de 350 Go (prin USB) pentru a beneficia de functia recorder. Se comporta ca si RealPlayerul: vizionare in direct si vizionare decalata. Inregistrare clasica cat si programare. N-are dublu tuner.

Functia Media Center: Trebuie instalat in calculator programul Media Center care se gaseste pe internet. Dupa care prin wireless am interconectat calculatorul cu modemul ADSL (se cauta unul pe altul si se conecteaza singure).

Dupa care cu telecomanda pot naviga de pe ecranul televizorului prin continutul multimedia pe care il am stocat pe calculator. "Play" si gata! Sunetul din netgem intra intr-un home-cinema pentru a beneficia de "tot tacamul".

Un singur amanunt de luat in seama: primele aparate scoase pe piata aveau serioase probleme de ventilare: se incalzeau dupa care imaginea se pixeliza sau chiar nu mai functionau deloc. Intre timp au fost retrase de pe piata.

Preturi aici:
    179 euro pentru netgem
    49 euro conexiunea modem-netgem prin priza de curent.
    29 euro abonamentul internet, IPTV, telefon.

Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Yeah I bet the television was quite modest, but al least ii has mediacenter and recording facilities, which was way cool! Thanks for sharing!

If you can't make it good, at least make it look good.
    ffxi gil

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)