Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 3 of 3
    Platinum member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Ptr aresincroniza video cu audio

M-am lovit de o problema avind un .avi cu audio care nu era sincronizat cu video.Cautind sa rezolv am dat de asta.Puteti incerca recomandarea aceasta:
    http://www.gromkov.com/faq/faq2004-0064.html
    mie mi-a folosit.Salut.

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Imediat dupa indrumarea ta am probat acest YAAI.

1). Am desincronizat cu VirtualDub, audio fata de video cu 4500 ms(miimi de secunda), dupa care am trecut in YAAI. In Avi Information/Audio Stream surpriza cea mare. Audio Delay indica 0.00s. Deci, la prima vedere totul este sincronizat, dar in realitate este o intarziere de 4500ms (miimi de secunda). Dat fiind faptul ca cunosteam deja diferenta am incercat sa-l repun, un esec. O mica diferenta a ramas.
    2). Am demuxat acelasi film, dupa care tot cu Vdub partea video din 25.000 fps am schimbat in 23.976 fps, audio neschimbat (corespunzator 25.000 fps). Facut remux si deschis filmul cu YAAI. Acelasi Audio Delay la 0.00s. Plus bataie de cap. Rezultat final Un dezastru. Audio se incadreaza bine pana la un anumit punct, dupa care (normal sa fie asa) audio incepe sa se auda progresiv inainte fata de video.

Raman fidel Virtual Dub. Este foarte precis din aceste punct de vedere...
    Dezincronizari de acest gen au trimis in tilt marea majoritate a playerelor de la K|i|S|S. Aviz posesorilor

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

Da, am incercat si eu yaai pt. resoncronizarea unui film ro, zilele trecute. Un cacat de programel (ca si altul din familia asta, Avi Synchronizer). Daca e vorba de resincronizare la intuitzie (dar si la miime de framerate) recomand Avi Frate, un tool in care framerate-ul nu iti este sugerat, dar pe care il poti minui cu foarte mare usurinta. Pentru a evita insa bijbiirile succesive in cautarea unui framerate corect, e mai bine sa mergeti pe VirtualDub, e foarte sensibil la calculul duratei corecte si la sugerarea unui framerate potrivit.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)