Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 59
    Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Exclamation Propunere Pt. Intocmirea :harta De Acoperire A Satelitilor In Romania .

SALUT ,am observat ca multi incepatori si nu numai intreaba daca se poate receptiona un anumit satelit intr-o anumita zona a tarii sau in afara teritoriului tarii ,de aceea vin cu o PROPUNERE PT. ADMIN. SI VETERANII IN RECEPTIA TV SAT : un spatiu pe forum ,unde userii RDI (cei care binevoiesc si au informatii din experienta proprie ) sa posteze --- satelit ( ex : HOTBIRD 13 EST ) , zona de observatie ( ex: BAIA MARE ) ,antena ( ex: offset - 1,2 m - al. ) apreciere receptie ( ex : foarte buna ) ,alte date suplimentare de receptie ( ex: tip lnb ) , comentarii .
    Avand astfel de inf. ,incepatorii si nu numai ei vor sti daca se poate receptiona satelitul dorit in zona lor si isi vor putea aprox. investitia intr-o antena etc.
    Scuze pt. lungimea propunerii . Astept dezbateri, pareri ,opinii pro ,contra pt. propunerea mea . Bafta .

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

parerea mea e ca ar trebui sa ne axam mai mult pe satelitii care sunt la limita in Romania. sa putem trage niste concluzii. Ca de exemplu Astra 1D LA 23 EST
    Dreambox_82

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by DREAMBOX_82 View Post
    parerea mea e ca ar trebui sa ne axam mai mult pe satelitii care sunt la limita in Romania. sa putem trage niste concluzii. Ca de exemplu Astra 1D LA 23 EST
    SAL, eu ma gandesc la toti satelitii si cei care pot fi ''captati'' usor si cei cu ''probleme'' . Faptul ca am intalnit pe forum intrebarea : '' Poate fi receptionat satelitul X in zona Y ? '' ,pusa de foarte multi m-a determinat sa vin cu propunerea de mai sus .
    Astept pareri ,sugestii in legatura cu propunerea facuta . Bafta .

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

@savin stelian

Mane mi-ai "furat" ideea din cap , chiar aveam de gand (ca peste vreo sapt cand am timp mai mult) sa fac un sticky Zone de acoperire a satelitilor in RO in care sa prezint satelitii de la un capat la altul cu zonele de acoperire oficiale pe fascicule si cele facute de lingsat si satcodx , iar apoi prin aportul userilor din cat mai multe regiuni ale tarii sa determinam cat de acurate sunt acestea.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by SAFETRON1 View Post
    @savin stelian

Mane mi-ai "furat" ideea din cap , chiar aveam de gand (ca peste vreo sapt cand am timp mai mult) sa fac un sticky Zone de acoperire a satelitilor in RO in care sa prezint satelitii de la un capat la altul cu zonele de acoperire oficiale pe fascicule si cele facute de lingsat si satcodx , iar apoi prin aportul userilor din cat mai multe regiuni ale tarii sa determinam cat de acurate sunt acestea.
    SAL, ma bucur ca mai exista cel putin un user RDI care isi doreste o harta cat mai exacta ( bazata pe informatiile din teren a userilor ) a receptiei diferitilor sateliti pe teritoriul ROMANIEI . Sper sa fie un inceput de bun augur . Bafta .

Strajernic Expert
    Posts Thanks / Likes

Asa ceva le am mentionat si celor de la info satelit cu ceva timp in urma.Este o idee foarte buna mai ales multi sateliti nu au o acoperire foarte buna asupra intregului teritoriu al romaniei( astra ,thor ,sirius si nu numai)ma refer la spoturile care nu acopera bine romania.

la inceput Friend
    Posts Thanks / Likes

ader la aceasta parere, iar ceva in genul hartii celor de la king of sat , dar redusa pt romania ar fi o idee f buna
    focus&upc etc etc

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

e o ideie buna, nu neaparat pentru amatori, amatori au la dispozite lyngsatul unde au mai nou pe langa putere si dimensiunea antenei cu aproximatie si mai au www.satlex.ro unde gasesti programe de calcul si alte date utile, este bine pentru noi toti cei pasionati, pentru ca pe langa hartile de acoperire ale satelitilor mai sunt si unele anomalii care intereseaza, amatori pentru inceput se pot limita pe ceva mai sigur nu pe extreme
    cei de la Infosatelit au mai publicat cu ani in urma harti de acoperire, nu stiu de ce au renuntat la idee

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Red face

o idee super. pacat ca nu mi-a venit mie mai intii...

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

o idee super. pacat ca nu mi-a venit mie mai intii...
    schimba mierea,treci pe aia de padure !

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Talking

Quote Originally Posted by nirolf View Post
    ...de padure !
    e mai buna ?

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Sal, multumesc celor care si -au spus parerea si astept in continuare comentarii . Multa bafta .

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Thumbs up

...pe cind start-ul ?
    ... strong like Baloo The Bear !
    www.xmissy.nl
    www.dump.com
    www.redtube.com
    Latitude: 44.455°
    Longitude: 26.048°
    Latitude: -42.869°
    Longitude: 147.328°
    Latitude: -46.404°
    Longitude: 168.356°

http://www.rdi-board.com/showpost.ph...1&postcount=20

http://www.rdi-board.com/showpost.ph...1&postcount=25

pentru ce mizerii a scris aici nenea ********de sw astept scuze ! daca nu ma retrag de pe rdi !

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Smile

Quote Originally Posted by ursul baloo View Post
    ...pe cind start-ul ?
    SAL , decizia apartine ADMIN . , o asemenea ''harta '' trebuie pusa STICKY , eu astept o sustinere mai mare din partea userilor RDI ,stiu ca a inceput perioada vacantelor , a fost si intalnirea RDI de la BUCURESTI . Sa speram ca se va materializa . Bafta .

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Wink

Quote Originally Posted by savin stelian View Post
    ...decizia apartine ADMIN ...sustinere mai mare din partea userilor ...se va materializa . Bafta .
    ar fi super. nu stiu sa mai aiba cineva harta proprie de acoperire a satelitilor. lyngsat, kingofsat dau harti la nivel general, nu ? daca nu am dreptate sa ma contrazica careva. flysat, am observat, apeleaza la lyngsat. admin-ul nu cred sa fie contra. sustinere din partea userilor = totala iar pentru materializare inceputul va fi greu, dupa aceea actualizarea va fi destul de usor de facut...
    Last edited by ursul baloo; 25th June 2007 at 09:47.
    ... strong like Baloo The Bear !
    www.xmissy.nl
    www.dump.com
    www.redtube.com
    Latitude: 44.455°
    Longitude: 26.048°
    Latitude: -42.869°
    Longitude: 147.328°
    Latitude: -46.404°
    Longitude: 168.356°

http://www.rdi-board.com/showpost.ph...1&postcount=20

http://www.rdi-board.com/showpost.ph...1&postcount=25

pentru ce mizerii a scris aici nenea ********de sw astept scuze ! daca nu ma retrag de pe rdi !

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)